Site icon WomanMan

Svetový deň proti rakovine si pripomíname štvrtého februára 2025

Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) pri príležitosti Svetového dňa proti rakovine (World Cancer Day) začala novú globálnu kampaň s názvom „Spojení jedinečnosťou” (“United by Unique”), ku ktorej sa pripája aj Liga proti rakovine. Kampaň vyzýva na zmenu v onkologickej starostlivosti, v ktorej kladie ľudí a ľudskosť do jej centra. Za každou diagnózou sa skrýva jedinečný príbeh.

Rakovina postihuje každého inak

V roku 2022 bolo celosvetovo diagnostikovaných približne 20 miliónov nových prípadov rakoviny a 9,7 milióna ľudí v dôsledku tohto ochorenia zomrelo. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných približne 40 000 nových prípadov rakoviny. Onkologické ochorenia sú dlhodobo druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií pribúda najviac prípadov rakoviny kože, kolorektálneho karcinómu a prsníka.

Rakovina postihuje každého inak – odlišné sú nielen typy onkologických ochorení, ale aj príbehy ľudí trpiacich rakovinou. Podpisujú sa pod ne sociálno-ekonomické podmienky, rodinné zázemie, vzdelanie, hodnoty, potreby, perspektívy či preferencie pacientov.

Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) chce kampaňou “Spojení jedinečnosťou” zdôrazniť potrebu starostlivosti, ktorá sa bude okrem choroby samotnej sústreďovať aj na individuálne potreby jednotlivcov viac ako doposiaľ. Rôznorodé skúsenosti a príbehy ľudí s rakovinou majú byť podľa UICC základom spoločného úsilia o ešte lepšiu starostlivosť o pacienta.

V pacientovi musíme vidieť najmä človeka

Rakovina nie je len medicínska diagnóza – je to tiež hlboko osobná záležitosť. Za každou diagnózou sa skrýva jedinečný ľudský príbeh – príbeh o smútku, strachu, bolesti, uzdravovaní, odolnosti, láske, radosti a mnohých ďalších emóciách.

To je tiež v súlade s dlhodobým poslaním a prácou Ligy proti rakovine, ktorá už 35 rokov poskytuje onkologickým pacientom a ich rodinám široké spektrum pomoci predovšetkým v oblasti psycho-sociálnej starostlivosti. „Každá skúsenosť s rakovinou je jedinečná a vyžaduje si našu empatiu a pozornosť, aby sme spoločne dokázali vnímať pacienta i za hranicou choroby a videli v ňom v prvom rade človeka. Prístup k onkologickej starostlivosti, ktorý plne reflektuje jedinečné potreby každého jednotlivca s dôrazom na súcit a porozumenie, vedie k najlepším zdravotným výsledkom,” hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine a ešte dodáva: „Je dôležité, aby ľudia trpiaci rakovinou cítili, že sú vnímaní, vypočutí a chápaní. Každý z nich je špeciálny a každý má svoje jedinečné potreby a očakávania. Naším spoločnými cieľom by malo byť v prospech nás všetkých, aby sme dbali o efektívnejšiu prevenciu, kvalitnejšiu liečbu a vyššiu mieru prežitia. Potrebné zmeny na napĺňanie tohto cieľa sú výzvou pre nás všetkých.“

Liga proti rakovine dlhodobo poskytuje bezplatné psycho-sociálne projekty ako sú: Prevencia a osveta, Onkoporadňa, Sieť onkopsychológov, Podporné skupiny pre pacientov, príbuzných a pozostalých, Sprievodca, Jednorazový finančný príspevok,  Krátkodobé ubytovanie rodičov počas hospitalizácie chorého dieťaťa alebo onkologických pacientov, Parochne pre pacientky, Programy v Centrách pomoci v Bratislave, Košiciach a Martine, Rodinné a relaxačné pobyty, Advokácia pacienta, Vzdelávanie zdravotných sestier pracujúcich s onkologickým pacientom, Supervízia onkopsychológov a sociálnych pracovníkov a OnkoForum.sk – online diskusná platforma pre onkologických pacientov.

Výzva “UPSIDE DOWN” (“HORE NOHAMI”)

Rakovina obracia človeku svet hore nohami. Zmení pohľad na všetko: na život, vzťahy, budúcnosť. A hoci pocity smútku, bolesti a uzdravovania môžu byť spoločné, každá skúsenosť s rakovinou je jedinečná. Pri príležitosti Svetového dňa proti rakovine 2025 vyzýva Medzinárodná únia boja proti rakovine (Union for International Cancer Control (UICC) ľudí na celom svete, ktorí majú skúsenosť s rakovinou – pacientov, preživších, rodiny, priateľov – aby na sociálnych sieťach zdieľali videá alebo fotografie, na ktorých sú hore nohami (dolu hlavou) spolu so svojím príbehom o tom, ako ich rakovina ovplyvnila. Pretože príbehy nielen inšpirujú, ale nás aj spájajú a rozširujú naše pochopenie. Spoločne si želajme viac pochopenia a súcitu v budúcnosti.

Jeden príbeh môže inšpirovať – mnohé môžu zmeniť svet.

Do výzvy sa môžete zapojiť tak, že sa odfotíte dolu hlavou alebo otočte svoje video či fotografiu hore nohami. Príbeh začnete písať slovami: „Rakovina môže obrátiť život hore nohami…“ a svoj príspevok zdieľate na sociálnych sieťach s hashtagmi #WorldCancerDay a #UnitedByUnique s označením @worldcancerday a @ligaprotirakovine, aby sme mohli váš príspevok vidieť.

Foto: Liga proti rakovine

Exit mobile version