Site icon WomanMan

V lagúne Nin v Chorvátsku nečakane pristali plameniaky

Obyvateľov mesta Nin prekvapila mimoriadna udalosť, keď do blízkej zátoky náhle priletela najväčšia skupina plameniakov, akú kedy v Chorvátsku videli a usadila sa v oblasti Ninských salín. Pre domácich sú to drahí turisti, ktorí môžu, ale nemusia prísť…     

Nin je rajom operencov

Neobvyklé vtáky prileteli v októbri tesne po 15. ročníku ekologického podujatia pozorovania vtákov, ktoré sa konalo v lagúne Nin. Zaraďuje sa medzi 100 najlepšie „európske destinácie excelentnosti“ a patrí medzi najkrajšie destinácie udržateľného cestovného ruchu v Európe. Nin v spolupráci s ornitológmi, školami a občanmi rozvíja segment pozorovania vtáctva.  Cieľom je rozšíriť poznatky a starostlivosť o vtáčí svet a vytvoriť produkt vtáčieho turizmu. 

Plameniaky sú v Nin ako doma

Tohtoroční návštevníci s ružovým operením – 6 párov a jeden jednotlivec – sú úžasné staršie vtáky, o čom svedčia ich červené krídla a ružové perie na chrbte. Patria do skupiny tzv. európskych plameniakov, ktoré majú zvyčajne svetlejšie perie. Plameniaky opäť prekvapili a potešili obyvateľov Ninu, ako aj prítomných turistov, ktorí zvedavo pozorovali krajinu a zachovanú prírodnú oázu Ninského zálivu.

Plameniaky tento rok navštívili lagúnu Nin už po piaty raz. Prvýkrát sem prileteli v novembri 2015. Začiatkom septembra 2017 pristáli v lagúne tri páry krátko pred veľkou povodňou, ktorej ničivá sila spôsobila v Nine obrovské škody, ale plameniaky sa počas nej zdržiavali v rákosí na Kráľovninej pláži, a keď sa počasie upokojilo, vrátili sa do saliny, kde mali dostatok potravy, a zostali tam dva mesiace. Vo februári 2022 priletel len jeden plameniak. Tento rok navštívila Nin doposiaľ najväčšia skupina plameniakov. Hovorí sa, že si berú potravu z mokradí a živia sa okrem iného aj rakmi zo salín, čo ovplyvňuje farbu ich tela. Existuje možnosť, že vzhľadom na prichádzajúce klimatické zmeny sa exotické plameniaky budú každoročne vracať na kratší alebo dlhší pobyt do lagúny Nin na ceste do svojich zimovísk. Návštevníci tak môžu z bezpečnej vzdialenosti (aby operencov nerušili) pozorovať, fotografovať a vychutnať si pohľad na nezvyčajnú scenériu!

Celoročné pozorovanie vtáctva

Nin so svojimi plytkými brehmi a mokraďami má pre Chorvátsko, Európu a svet veľkú hodnotu. Na svete je len málo takých biotopov, aké sa tu nachádzajú, a sú mimoriadne ohrozené, pretože sa pod tlakom rozvoja cestovného ruchu zasypávajú, čím sa vtáky pripravujú o biotop potrebný na prežitie a odopierajú sa im možnosti predĺžiť si život a zväčšiť populáciu operencov. Ornitologická oblasť lagúny Nin a širšia oblasť Ninu je domovom 240 rôznych druhov vtákov, ktoré potešia milovníkov prírody a priateľov vtáctva počas celého roka. Zdržuje sa tu veľa vtákov, ktoré si lagúnu vybrali za svoj dočasný alebo trvalý domov. Počas roka je možné pozorovať viac ako polovicu vtáčej populácie žijúcej v Chorvátsku. 

Po pätnástich rokoch propagácie Ninu ako vtáčej destinácie je mesto Nin (www.nin.hr) pripravené na pozorovateľov vtáctva. Je destináciou, v ktorej sa rozvíja turistický produkt pozorovania vtákov. 

Chorvátsko tak predstavuje neobjavenú oblasť pre 10 miliónov ornitológov registrovaných v rôznych kluboch po celom svete. Nin a Chorvátsko spolu s ďalšími ornitologickými rezerváciami zaujímajú osobitné miesto na mape sveta na trhu rozvoja udržateľného cestovného ruchu zameraného na pozorovanie vtákov, ktorý vďaka svojim špecifickým vlastnostiam patrí aj do skupiny prémiového dopytu a udržateľného rozvoja. 

Foto: Turistické združenie mesta Nin

Exit mobile version