Site icon WomanMan

Vajíčko: bielo-žltý zázrak prírody, ktorý nechýba ani na veľkonočnom stole

Keď to vyhodím, je to biele, keď to spadne, je to žlté. Čo to je? Možno si aj vy pamätáte túto detskú hádanku. Áno, je to vajíčko! Ale prečo by sme ho vyhadzovali, keď je také chutné, zdravé a ponúka nám toľko kulinárskych možností? Na Veľkú noc si síce niektoré národy v rámci svojich tradícii ťukajú vajíčka o seba, niektoré ich strácajú, aby ich potom hľadali po záhrade… My, Slováci, však k vajíčku pristupujeme so všetkou úctou: čarovne zdobenými kraslicami obdarúvame šibačov a vajíčka v rôznej podobe od nátierok cez slané vajíčkové teriny až po vajíčka zašľahané v koláčoch a majonéze ponúkame pri veľkonočnom hodovaní ako delikatesu. Tak sa poďme trochu pozrieť vajíčku pod škrupinku!

Nabité bielkovinami, vitamínmi, extra výživné, s minimom tukov
Bielo-žltý zázrak spod sliepky obsahuje veľa bielkovín dobre stráviteľných pre telo a viacerých esenciálnych živín, ktoré prispievajú k zdravému fungovaniu organizmu. Vitamín D, A, vitamín B12, selén, folát, zinok, vápnik, draslík, luteín, železo – to všetko sa dostáva do vášho tela pri konzumácii vajíčka. Výživová hodnota vajca pre organizmu je porovnateľná len s mliekom, taká je to „pecka“! Asi polovica živočíšnych bielkovín je obsiahnutá v žĺtku. Hoci v minulosti panovali obavy, že práve žltá časť vajíčka obsahuje priveľa cholesterolu, ktorý zanáša cievy, nie je to pravda. Vedci zistili, že cholesterol z vajíčok nevplýva vo veľkej miere na podiel cholesterolu v krvi, a teda vajíčka nie sú jednou z hlavných príčin kardiovaskulárnych ochorení. Naopak, ukázalo sa, že konzumácia vaječného žĺtka je dobrou prevenciou proti strate zraku vo vyššom veku (kvôli vysokému obsahu luteínu). Vaječný bielok je zas obľúbenou potravinou všetkých, ktorí chcú schudnúť alebo športujú. Má totiž minimum tukov, avšak dosť vysoký podiel bielkovín. Navyše, aj menšie vajíčko dobre zasýti, takže keď si dáme na raňajky jedlo pripravené z vajíčok (vajíčko na mäkko, omeletu, praženinu), máme potom počas dňa menšiu potrebu jesť kalorické bomby. Vajíčko, kedysi zatracované, dnes omilostené, sa považuje za plnohodnotnú potravinu a odborníci na výživu odporúčajú zjesť do 6 vajíčok za týždeň.

Z varenia vajíčok nemusíte byť „na mäkko“ – pomôže vám Orava Piep Ei!
Ukazuje sa, že pre zdravie najprospešnejšia príprava vajíčok je varením vo vode. Z troch verzií – na mäkko, na hniličku a na tvrdo -, je pre telo najvýhodnejší variant na mäkko. Bielko je uvarené, takže telo z neho vie využiť až 94 % bielkovín, žĺtok je takmer surový, vďaka čomu v ňom ostáva zachovaná väčšina vitamínov a antioxidantov, ktoré sa inak pri tepelnej úprave na oleji (praženica, omeleta a pod.) strácajú. Ako však pri varení vajíčok nestúpiť vedľa a trafiť presne ten okamih, kedy je akurát podľa priania? Použite šikovného kuchynského pomocníka – múdre vajíčko, signalizátor uvarených vajíčok Orava Peip Ei! Funguje na báze teplotného modelu, takže omyl je vylúčený. Stav uvarenia vajíčka vám oznámi pesničkou, ktorá zaznie priamo z rajničky s vriacou vodou, kam Orava Piep Ei vložíme spolu s obyčajnými vajíčkami. Killing me softly avizuje vajíčka na mäkko, nemecký šláger Ich wollt´ich war´ein Huhn informuje, kedy sú na hniličku, a Carmina Burana zaburáca, keď sú vajíčka pripravené na tvrdo.

Vajíčkové hity
V kuchyni sa vajíčko nadobro udomácnilo a je isté, že sa z tohto miesta na výslní tak ľahko neodkotúľa! Okrem jedál pripravených z vajec ako vajíčková nátierka, omeleta na iks spôsobov, praženica sa výborne hodí do zeleninových šalátov, skvelo chutí v kombinácii s tuniakom a je nenahraditeľnou surovinou, bez ktorej by sme isté jedlá len ťažko varili. Veď to sami dobre poznáte: idete robiť palacinky – všetko pripravené, len vajíčko chýba, katastrofa! Koľkokrát sa už stalo, že suseda zaklopala na dvere susede a so širokým úsmevom zanôtila: „Nemáš, prosím, požičať jedno vajce?“ Ako by sme piekli fajné koláče, piškótové cestá, ale aj haruľu, nebyť tohto žlto-bieleho zázraku s lepivým efektom? Ako by sme vyprážali rezne, či karfiol? Vajíčka jednoducho v chladničke treba mať vždy!

Hviezda Veľkej noci pre šibačov aj na tanieri
Vajíčko je ikonou Veľkej noci. Symbolizuje nový začiatok, zrod. Navyše svojou krásne žltou farbou pripomína slniečko, ktoré po dlhej, chmúrnej zime opäť svieti a potešuje ľudí. Na slávnostnej veľkonočnej tabuly preto vajíčko hviezdi v rôznych podobách. Nielen pre svoju chuť, ale lahodí aj oku a s trochou fantázie sa dá ľahko naaranžovať do atraktívnych kompozícií na veľkonočnom podnose. Super vyzerá a chutí ako jednohubky pre šibačov v podobe kuriatok usadených na listoch zeleninových šalátov, delikátne sú plnené vajíčka (nech je v ich vnútri vajíčková alebo avokádová plnka, zo stola miznú skôr, než povieš švec!), malých aj veľkých lákajú slané rolády s nasekaným vajíčkom a sterilizovanou zeleninou (napríklad vajíčková tlačenka), vajíčko tróni aj vo fašírkach, masävo-vajíčkovej terine, a nechýba snáď v žiadnom veľkonočnom koláči!

Vyskúšajte spolu s nami tento skvelý veľkonočný vajíčkový recept!

Plnené veľkonočné vajíčka – pri ich príprave oceníte tyčový mixér Orava RM-301

Suroviny: 7 vajec, 1 ks taveného syra v črievku, 125 g masla, 1 ČL horčice, 1 KL soli, na ozdobenie pažítka, klíčky, paprika, uhorka, reďkovka a pod.

Postup: Vajíčka uvaríme na tvrdo, schladíme, očistíme, rozrežeme na polovičku a opatrne z nich vyberieme uvarené žĺtka, ktoré vložíme do vysokej nádoby na mixovanie. Pridáme k nim tavený syr, zmäknuté maslo, soľ, horčicu a s pomocou tyčového mixéra, napríklad Orava RM-301, vymiešame jemnú penu. Tú potom lyžičkou servírujeme do polovičiek bielkov a podľa fantázie dozdobíme zeleninou, ktorú máme k dispozícii.

Dobrú chuť a nech vám vajíčka spestrujú jedálniček nielen počas Veľkej noci, ale kedykoľvek v roku!

foto: iStockphoto.com/pexels.com

Exit mobile version