Site icon WomanMan

Viete, že na pravidelne preventívne prehliadky chodí len menej ako 40 percent dospelých?

Prevencia je jednoznačne najefektívnejšou a najlacnejšou cestou za zdravím. Zhodli sa odborníčky MUDr. Darina Haščíková, MPH, hlavná odborníčka pre revízne lekárstvo (1. zľava) a MUDr. Beáta Havelková, MPH, podpredsedníčka predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne (2. zľava) v diskusii Talkie o zdraví s Richardom Fidesom z Grape PR. 

Pravidelne ju u nás absolvuje sotva 39 % dospelej populácie. V  roku 2020 klesol záujem o preventívne prehliadky ešte o ďalších 5 %. Súvisí to najmä s pandémiou koronavírusu, ktorou na Slovensku žijeme už od vlaňajšieho februára. Smutné je, že štatisticky najmenej prevencií absolvujú ľudia v produktívnom veku. Hoci je všeobecne známe, že preventívnymi prehliadkami sa darí včas odhaliť približne 40 – 50 % všetkých ochorení, teda kardiovaskulárnych, onkologických alebo iných odvrátiteľných ochorení. Zdravotnú poisťovňu stojí preventívna prehliadka päťdesiatročného pacienta maximálne 50 eur, liečba napríklad onkologického pacienta s nádorom pľúc v počiatočnom štádiu približne 1500 eur, ale  v pokročilých štádiách aj viac ako 30 000 eur…

Talkie o zdraví

Talkie o zdraví je neformálna diskusia, v ktorej sa každý mesiac spolu s odborníkmi odkrývajú súčasné problémy slovenského zdravotníctva, vzdelávame a pozornosť venujeme pacientom a ich právam. Talkie prinášajú inšpiráciu na dosiahnutie pozitívnych zmien v zdravotníctve, otvárajú verejnú diskusiu na háklivé aj menej háklivé témy a motivujú kompetentných realizovať kroky pre moderné, inovatívne a efektívne zdravotníctvo. Talkie o zdraví (www.talkieozdravi.sk) sú diskusným formátom Grape PR.

Preventívne prehliadky u nás

Slovensko je v rámci krajín V4 v absolvovaní preventívnych prehliadok na tom percentuálne lepšie ako Maďarsko, ale horšie ako Česko a Poľsko. Vyspelé krajiny západnej Európy pritom bežne dosahujú podiel v preventívnych prehliadkach viac ako 50 % u dospelej populácie. Zatiaľ čo u detí sa návštevnosť preventívnych prehliadok pohybuje v rozmedzí 70 – 80 %, v adolescentnom veku toto percento klesá a to až do 40 roku života. Približne po 40-tke záujem o pravidelné lekárske vyšetrenia opäť narastá. Čo sa dospelej populácie týka, preventívne prehliadky pravidelne absolvuje len približne 32 – 39 % poistencov. „Dôvodom zníženého záujmu je nedostatočný osobný záujem o vlastné zdravie, rezervy v zdravotnej osvete, celkový prístup spoločnosti, ale v uplynulom roku sa pod to podpísala aj pandémia COVID-19, pre ktorú preventívne prehliadky medziročne klesli o 5 %. V posledných mesiacoch sa prehliadky opäť rozbehli, pretože všeobecní lekári sa naučili ako manažovať svoje ambulancie a pacientov aj v čase pandémie,“ hovorí MUDr. Darina Haščíková, MPH, hlavná odborníčka pre revízne lekárstvo.

V otázke absolvovania preventívnej prehliadky sú štatisticky ženy zodpovednejšie aj v prípade gynekologickej prehliadky či mamografie. „Najmenej navštevovanou je urologická prehliadka, i keď z roka na rok rastie aj počet mužov, ktorí ju absolvujú,“ približuje MUDr. Beáta Havelková, MPH, podpredsedníčka predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Záujem o vlastné zdravie a osveta

Preventívna prehliadka neinformuje len o aktuálnom zdravotnom stave, ale je tiež ukazovateľom toho, čo treba zlepšiť, aby sa človek do budúcna vyhol vážnym, napríklad kardiovaskulárnym komplikáciám. „Preventívna prehliadka u všeobecného lekára dokáže zachytiť vysoký krvný tlak, prediabetes alebo vysokú hladinu cholesterolu, ktoré by mohli neskôr viesť k cievnym mozgovým príhodám alebo infarktu myokardu, ale rovnako aj niektoré onkologické ochorenia“ vysvetľuje MUDr. Darina Haščíková, MPH.

Poisťovne  sa v rámci svojich platforiem snažia poistencom pripomínať, kedy by mali absolvovať ďalšiu preventívnu prehliadku. Dostávajú sms správy alebo pripomienky prostredníctvom aplikácie, kde majú okrem iného vysvetlené, aké vyšetrenia ich čakajú. Vo všeobecnosti trvá preventívna prehliadka 30 – 40 minút. Jej súčasťou je rozhovor, kontrola váhy, výšky či zmien na pokožke. „Od 40. roku života je súčasťou vyšetrení aj EKG, základné parametre krvného obrazu ako napríklad hladina cholesterolu, ktorá  by mohla neskôr viesť k cievnym mozgovým príhodám alebo infarktu myokardu. Všeobecná zdravotná poisťovňa zároveň od tohto veku vyšetruje aj okultné krvácanie, ktorým sa dá včas odhaliť predispozícia karcinómu hrubého čreva,“ vysvetľuje MUDr. Darina Haščíková, MPH.

V posledných rokoch sú s cieľom skorého záchytu odvrátiteľných ochorení aktívne viaceré skríningové programy. Okrem vyšetrenia skrytého krvácania v stolici sa realizuje napríklad aj skríning rakoviny prsníka. „Záujem o tieto vyšetrenia v posledných rokoch stúpa. Veľa žien si už uvedomilo, že ich môže ohroziť rakovina krčka maternice alebo rakovina prsníka, preto chodia na preventívne prehliadky pravidelnejšie,“ hovorí MUDr. Beáta Havelková, MPH. Záznam z diskusie Talkie o zdraví, ktorej hlavnou témou bola dôležitosť pravidelnej preventívnej prehliadky, sa dá pozrieť:

Zdroj: www.grapepr.sk

foto: GrapePR / pixabay.com

Exit mobile version