Site icon WomanMan

Východotirolská idylka: Biele svahy, gurmánske vysočiny aj pôžitkársky wellness

Keď sneh premení kopce aj údolia na zimnú rozprávku, lanovky zahája horúčkovitý kolobeh a z horúcich bazénov sa začnú vznášať obláčiky pary, je najvyšší čas vyraziť do hôr. Kto túži po rozľahlých zjazdovkách s vlekmi bez čakania, špičkovej regionálnej kuchyni, vode z horského prameňa a oddychu v rozprávkových kúpeľoch a saunách, mal by GPS nastaviť na Východné Tirolsko. Odmena za dlhšiu cestu bude sladká i slastná.

Lyžovačka s výhľadom

Prvou zastávkou na ceste za dobrodružstvom i leňošením s horskou panorámou je drobná obec Kals, ktorá ďaleko od svetiel veľkomesta ponúka výsostné výhľady na kráľa rakúskych hôr. Po pár ostrých serpentínach sa otvorí výhľad na 3798 metrov vysoký Grossglockner – najvyššiu horu krajiny. Podobne ako celé okolie je pokrytá čerstvou nádielkou snehu, ktorá láka na zimné športy.

„Ski in – ski out“ – fráza, ktorá lyžiarom zväčša evokuje rajskú hudbu, sa stáva realitou krátko po zaparkovaní. Možnosť vhupnúť do lyží priamo pred bránami ubytovania a spustiť sa k lanovke bez nutnosti súkať výstroj do auta alebo skibusu je na nezaplatenie. Po zakončení lyžovačky stačí pár oblúčikov k správnej odbočke, kde sa dá z lyží vhupnúť do papučiek a zohriať sa pri šálke čaju či miestnych delikatesách.

Takáto možnosť sa naskytá v ekologickom horskom rezorte Gradonna Mountain Resort. Týči sa nad Kalsom, priamo v lyžiarskom stredisku Grossglockner Kals-Matrei, ktoré v roku 2009 vďaka prepojeniu kabínovou lanovkou vytvorilo skvelú lyžiarsku hojdačku. Na hraniciach s Národným parkom Vysoké Taury a v obklopení horských štítov všetko vonia borovicovým drevom a stojí na pevnom kalskom mramore.

K existujúcim lanovkám a vlekom tento rok pribudla nová vyhrievaná šesť-sedačka s ochrannou bublinou, ktorá spríjemňuje výstup do často veterných svahov. Najobľúbenejšou stálicou strediska zostáva gondola vedúca k Adler Lounge – vychýrenej vyhliadke s najvyššie položenou reštauráciou vo Východnom Tirolsku. Je ovenčená medzinárodnými oceneniami a ponúka aj zopár apartmánov najmä pre freeriderov, ktorí môžu z postele skočiť rovno na neoznačené zjazdovky. Z terasy sa za slnečného dňa naskytá výhľad na vyše šesťdesiatku trojtisícových vrcholkov, a tak má človek najvyššie rakúske vrchy ako na dlani. Z vrcholu Cimaross sa dá poľahky spustiť po dlhočiznej 11 kilometrovej zjazdovke do Kalsu alebo po spleti čiernych, červených a modrých zjazdoviek do mestečka Matrei. Dlhé čakanie na vleky tu nehrozí, všetko prebieha ako na bežiacom páse. Stredisko často lemujú skialpinisti, ktorí sa do výšok šplhajú poctivo po vlastných.

Horúca odmena, sila borovice aj vankúšový someliér
V takejto nadmorskej výške (Adler Lounge leží vo výške 2621 m.n.m.) však treba počítať aj s vrtochmi počasia – či už silnejším vetrom alebo príležitostnou hmlou. Riešenie je v tom prípade jednoduché – bohatý wellness svet Gradonna. Ideálne je zohriať sa vo fínskej saune s presklenou stenou, spoza ktorej sa dá pozorovať sneh dopadajúci na sochy lienzského umelca Petra Niedertscheidera, nechať sa opantať arómami parných sáun s vôňou eukalyptu a byliniek, alebo objaviť lákavé bazény s bublinkami a neskutočnými výhľadmi na hory – na wellness ploche s rozlohou vyše 3000 m² si na svoje príde každý.

Zdraviu prospeje aj voda, ktorá do kohútikov priteká priamo z prírodného prameňa neďalekej hory Blauspitz. Kuriozitou hotela je vankúšový someliér, ktorý vám naordinuje ten správny doplnok pod hlavu. Napríklad vankúš s vôňou borovice limba, ktorá údajne znižuje počet úderov srdca natoľko, že mu za jednu noc ušetrí hodinu práce. Pokojný spánok je základ, aj preto sú izby v rezorte Gradonna, ako aj v okolitých horských apartmánoch (spolu 41 challets pripomínajúcich hobitiu dedinku) obložené práve týmto drevom. K upokojeniu určite prispejú aj presklené výklenky s mäkkými vankúšmi, ktoré vďaka výhľadom zmaria akýkoľvek pokus hľadieť inam ako von oknom – symfónia vrcholkov posypaných snehom sa len tak ľahko nezunuje.

Adventný Lienz

Komu by po dňoch strávených v prírode chýbal mestský život, môže si odskočiť do 30-minút vzdialeného Lienzu. Vďaka blízkosti k talianskych hraniciam tu vládnu dvojjazyčné nápisy, úzke uličky s pastelovými fasádami meštianskych domov sú zdobené romantickými okenicami, ku ktorým v zime pribúda krásna svetelná výzdoba. Na hlavnom námestí Hauptplatz si v drevených adventných domčekoch svoj tovar vyložili domáci remeselníci od rezbárov, cez výrobcov sviečok až po pradiarov vlny. Nechýba ani korenisté varené víno či tirolské klobásky, ktoré sa dajú vychutnať pri plápolajúcom ohni.

Zámok Lieburg s kupolovými vežičkami, ktorý dnes slúži ako radnica, v decembri zahalili do nového šatu. Každý podvečer až do Vianoc sa jedno zo zastretých okien rozžiari novou osvetlenou maľbou miestnych umelcov. V útrobách radnice zasa čaká výstava tých najkrajších východotirolských drevených jasličiek. Čaro mestečka pretrvá aj po skončení adventných trhov. Parky aj priedomia sú tu ako zo škatuľky, ulicami ovenčenými svetelnými reťazami sa tiahne vôňa pečených gaštanov a v pozadí sa naskytá pohľad na štíty hôr. Za návštevu stojí aj zámok Bruck kúsok nad mestom, jeho vnútorné výstavy však budú opäť sprístupnené až na jar.

Hochpustertal – z hotela na svah, zo svahu do wellness

Ďalšia nádielka zimných radovánok leží len pár kilometrov od Kalsu v dedinke Sillian. Kým v Kalse si prídu na svoje najmä vyznávači dobrodružstva a impozantných ostrých štítov, lyžiarske stredisko Hochpustertal na extra širokých zjazdovkách poteší aj rodiny a pohoďákov. Do svahov sa často opierajú slnečné lúče, rozľahlé nezalesnené plochy dávajú pocit slobody. Ak si za svoju základňu zvolíte Dolomiten Residenz Sporthotel Sillian, ktorý patrí k lyžiarskemu stredisku, na svah to budete mať doslovne „cez cestu“. Na vrch vás vyvezie gondola, ktorá sa ďalej rozvetvuje do vlekov a moderných lanoviek.

Nad dedinkou Sillian sa týči hrad Heinfels, na prechádzku sa môžete vybrať aj k výrobcovi cukroviniek, čokolády a oblátok Loacker. Najlepšou odmenou po športovom výkone bude wellness zóna s vnútornými aj vonkajšími bazénmi, saunami a soľnou komorou. Pre odvážlivcov je prístupná ochladzovacia miestnosť s ľadostrojom, ktorý chrlí nové kryštáliky, oddychové zóny s vodnými posteľami zasa navodia letnú atmosféru. Sauny a parné kúpele pôsobia ako balzam na krvný obeh, dýchacie orgány, imunitný systém i psychiku a výborne pripravia imunitu na chladné zimné obdobie. Špecialitou regiónu je senný zábal či masáž s kosodrevinovým olejom, každý deň sú na programe aj saunové „uterákové“ rituály.

Kozmetika z lesa aj kulinárske výšiny

Tirolsko na jar vždy zakvitne záplavou liečivých byliniek a kvetov, medzi ktorými nechýba komonica lekárska, ktorá zmierňuje opuchy a reumu, túžobník s protizápalovými a regeneračnými účinkami, ale aj ľubovník, arnika alebo nechtík. Práve tieto alpské bylinky v spojení s vodou z horského prameňa tvoria základ vegánskej prírodnej kozmetiky Magdalena´s, ktorá rozvoniava celý komplex.
Výlet vo Východnom Tirolsku nemusí byť len o horských alebo lyžiarskych vrcholoch, poľahky sa k nim môžu zaradiť aj tie kulinárske.

Šéfkuchár Michael Karl, niekoľkonásobný držiteľ ocenenia Gault Millau, pochádza z Kalsu, a tak pozná všetkých okolitých farmárov, ktorí mu kozí syr na večernú špecialitu nosia v tej najčerstvejšej podobe. Aj preto sú jeho päťchodové večere v Gradonna Mountain Resort také obľúbené.

V ničom nezaostávajú ani gurmánske špeciality z východotirolskej a talianskej kuchyne, ktoré v Silliane vznikajú pod vedením Ludwiga Schetta. Vedome, zodpovedne a regionálne. Postarajú sa o „nebíčko v papuľke“ bez toho, aby ste vystrčili päty z hotela.

Text: Zuzana Zimmermannová

Foto: Schultz-ski.at a Zuzana Zimmermannová

Exit mobile version