Site icon WomanMan

Výstava NE/SPÚTANÍ 89 na Bratislavskom hrade

Historické múzeum pripravilo spolu s Ústavom pamäti národa výstavu k 35. výročiu Nežnej revolúcie, udalosti, ktorá v roku 1989 priniesla pád komunistického režimu a obnovenie demokracie. Slávnostné otvorenie sa uskutoční 14. novembra v priestoroch SNM – Historického múzea na Bratislavskom hrade.

Prvá časť výstavy prenesie návštevníka do Československa 80. rokov. Totalitný režim sa obával vplyvu západných demokracií so slobodnou kultúrou a moderným životným štýlom, osobitne vplyvu na mládež. Podcenil však slobodne mysliacu mladú generáciu, čo sa prejavilo nielen v novembri 1989, ale bolo to viditeľné už niekoľko rokov pred ním. Napriek hrozbám totalitného režimu sa študenti zapájali do nezávislých aktivít, akými boli ochranárstvo, výroba a distribúcia samizdatov, zúčastňovali sa náboženských pútí. V snahe žiť autentický a slobodný život hľadali informácie aj z neoficiálnych zdrojov. V tejto časti výstavy si môžete napríklad prečítať ako vyzeralo povolenie na diskotéku, pozrieť si ukážky odevu mladých (originálne punkáčske tričká nevynímajúc), predmety zo spartakiád, či brannej výchovy. Množstvo dobových fotografií vás prenesie na zjazd SZM ako aj na nepovolené stretnutie mladých ľudí „lennonovského typu“.

Druhá časť výstavy je venovaná študentskému hnutiu počas Nežnej revolúcie, pričom neobchádza ani situáciu v regiónoch. Od vzniku hnutia Verejnosť proti násiliu, 19. novembra 1989, sa študenti stali jeho najbližším spojencom a zároveň jeho aktívnou súčasťou. Podieľali sa na príprave letákov a plagátov, mobilizovali občanov k účasti na mítingoch, prihovárali sa im z tribún, organizovali happeningy. Na námestiach a na fakultách sa vyformovali silné osobnosti, ktoré aj po roku 1990 aktívne vystupovali vo verejnom priestore a angažovali sa v boji za demokraciu a ľudské práva. Množstvo fotografií a dobových dokumentov vás spolu s reprodukciami plagátov robených študentmi prenesie do dní Nežnej revolúcie, kedy mladí ľudia zažili silu občianskeho aktivizmu. Spoznali, že to, čo nemôže zmeniť jednotlivec, dokáže zmeniť činorodá občianska spoločnosť. Ani sloboda a demokracia neboli a ani nie sú samozrejmosť. Študenti Nežnej revolúcie túto skúsenosť žijú dodnes.

Súčasťou výstavy budú aj audiovizuálne materiály – svedectvá aktérov historických udalostí, ľudí, ktorí v druhej polovici 80. rokov študovali na rôznych univerzitách a vysokých školách na Slovensku a mali osobný podiel na historických zmenách v roku 1989.

Výstava NE/SPÚTANÍ 89 bude slávnostne otvorená 14. novembra 2024 na 1. poschodí v priestoroch SNM – Historického múzea na Bratislavskom hrade a potrvá do mája 2025.

Exit mobile version