Site icon WomanMan

Výstava ŠuňaWood – Pilátova oslava stromov, dreva

Výstava ŠuňaWood - Pilátova oslava stromov, dreva

Galéria Jána Koniarka v Trnave predstaví v priestoroch Synagógy – Centrum súčasného umenia tvorbu mladého výtvarníka Jozefa Piláta.  Je prierezom jeho diel, ktoré vznikli počas štúdia vo Varšave a zároveň odráža znepokojenie nad naším správaním sa k prírode. Výstava ŠuňaWood  bude prístupná od 11. apríla do 26. mája 2019. Vernisáž sa uskutoční 11. 4. o 18. hodine.

Výstava Jozefa Piláta prezentuje maľby, kresby, priestorové objekty, inštalácie a videoinštalácie, ktoré vznikli počas štúdia na Akadémii výtvarných umení vo Varšave (2013-2018). Spájajúcim prvkom celej výstavy je drevo, les, príroda a vidiek, ktoré majú v Pilátovej tvorbe najväčšie zastúpenie.

Tému dreva a lesov skrýva aj názov výstavy. Nesie v sebe pomenovanie umelcovej rodnej obce – Šuňava, kde vznikali všetky prezentované práce a anglické slovo wood, v preklade drevo, alebo aj les, hora či háj.

Kľúčovými dielami výstavy ŠuňaWood sú dva priestorové objekty s názvom Mimézis. Vznikli ako priama reakcia na nelegálny výrub smrekového hája, ktorý na svojom pozemku kedysi zasadil umelcov pradedo. Po niekoľkých súdnych procesoch sa rodine podarilo drevo získať späť, avšak už len v podobe narezaných dosiek. Tie sa stali inšpiračným zdrojom i materiálom, s ktorým sa autor rozhodol pracovať. Za pomoci drevorytu postupne odtláčal štruktúru vlákien dreva na netkanú látku. Päťdesiatštyri desať metrových kusov odtlačkov bolo uložených do radiálneho tvaru, čím vznikol valcovitý objekt zavesený pod strop Synagógy a ktorý v konečnom dôsledku imituje jeden z vyrúbaných stromov. Druhý objekt, polovičnej veľkosti vznikol rovnakým spôsobom, no koncept jeho inštalácie priamo komentuje chladnú strojovosť a mechanickosť s akou bol les vyťatý. Mimézis diagonálne naklonený je poháňaný elektromotorom čím vzniká rotačný pohyb píly.

Okrem hlavných objektov sú súčasťou výstavy aj maľby a kresby, ktoré vznikli počas procesu výroby Mimézis. Výstava prezentuje tiež iné maľby a video zachytávajúce landartové dielo Domino, ktoré rovnako vzniklo v obci Šuňava. Diela možno chápať aj ako priamu kritiku nelegálnych výrubov a klčovania lesov, ktorým v súčasnosti Slovensko čelí.

Výstava ŠuňaWood pripravená pod kurátorským vedením Dominiky Chrzanovej bude v Galérii Jána Koniarka prístupná od 11. apríla do 26. mája. Je pripomienkou nezastaviteľného cyklu v prírode a nášho zasahovania doň.

Špeciálnu prechádzku vo virtuálnej realite si budú môcť návštevníci vyskúšať za pomoci samotného autora v rámci Noci múzeí a galérií 18. mája 2019.

www.gjk.sk

www.regiontrnava.sk

Exit mobile version