Site icon WomanMan

Ako dostať telo do ketózy a chudnúť

Ketogénna diéta je postavená na fakte, že sacharidy, ako jediné makronutrienty, si naše telo dokáže vytvoriť samé, a nie je teda potrebné sa nimi kŕmiť. Vplyvom nedostatku sacharidov si telo potrebnú energiu odoberá z tukov, a pomocou ketózy ich dokáže veľmi efektívne spalovať na tzv. ketóny. Ako sa ale do ketózy dostať?
Obmedzte sacharidy na minimum
Základom diéty je striktné obmedzenie konzumácie sacharidov tak, aby ste sa dostali do spaľovacej fáze, tzv. ketózy. Podľa dispozície tela sa odporúča konzumácia maximálne 20-50 g čistých sacharidov za deň. Aby ste tento limit neprekročili, je potrebné vyradiť zo svojho jedálnička všetky sladké jedlá, sacharidové prílohy a pečivo, sladené nápoje, priemyselne spracované potraviny a tiež ovocie. Samozrejmosťou by malo byť tiež obmedzenie sladenia, a to ako cukrom (aj trstinovým), tak aj medom.

Založte si jedálniček na tukoch a kvalitných bielkovinách
Pokiaľ je potrebné obmedziť sacharidy, ktoré v obvyklom jedálničku hrajú prvé husle, nastáva otázka, čo teda konzumovať. Odpoveď vás možno prekvapí – sú to tuky. Máme však na mysli tie kvalitné z poctivých zdrojov – teda orechy a semená, maslo, sadlo, za studena lisované oleje a superpotravinu avokádo. Množstvo kvalitných tukov na vás čaká tiež v syroch a vysokopercentných smotanách. Tu naviac v priaznivej kombinácii s prospešnými bielkovinami.
Dôležitým doplnkom stravy by mala byť zelenina. Pozor ale na koreňovú zeleninu, tá nie je pre keto diétu v prvých fázach vhodná, rovnako tak aj rajčiny a papriky. Naopak s chuťou zaraďte do jedálnička všetky „zelené“ zeleniny – teda šaláty, uhorky, brokolicu, cuketu, fazuľky, atď.
Strážte si ketózu
Podľa dispozície tela sa odporúča konzumácia maximálne 20-50 g čistých sacharidov za deň. Pri tejto konzumácii sa zhruba po 3-5 dňoch telo dostane do ketózy, a zotrvá v nej tak dlho, pokiaľ budete denný limit dodržiavať. Konkrétny povolený limit gramáže sacharidov pre vaše telo zistíte jednoduchým testovaním pomocou indikačných prúžkov na prítomnosť ketónov, ktoré je možné zakúpiť v lekárni. Pokiaľ zistíte, že v ketóze ešte nie ste, postupne uberajte denné skonzumované množstvo sacharidov. Ketózu si v začiatkoch keto diéty overujte častejšie, aby ste mali istotu, že vaša snaha donesie výsledky.

Nepreháňajte to s bielkovinami
Ľudia často v snahe žiť zdravo zakladajú svoj jedálniček na bielkovinách. Tie sú síce zdravé, ale všetkého veľa škodí. V prípade nadmernej konzumácie bielkovín vás môžu postretnúť problémy s pečeňou, ktorá nie je zvyknutá spracovávať toľko bielkovín, a v dôsledku zlej funkcie pečene tak hrozí vypadnutie z ketózy, pre ktorú je pečeň kľúčovým orgánom (prebieha v nich tvorba ketónov). Na účely redukčnej diéty preto neprekračujte doporučenú dennú dávku, ktorá činí cca 1,2 – 1,7 gramov bielkovín na 1 kg vašej telesnej hmotnosti.
Majte ketózu pod kontrolou s Ketomixom
Pokiaľ nemáte čas na prípravu jedál alebo sa vám nedarí dostať sa do ketózy, ideálnym riešením je kúpiť si hotové výrobky Ketomix, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre nízkosacharidovú diétu. Všetky produkty sú jednoduché na prípravu, chutné a hlavne obsahujú všetko nevyhnutné pre úspešný priebeh keto diéty.
Na eshope spoločnosti je možné nakúpiť nielen samostatné produkty, akými sú kaše, polievky, omelety, palacinky, pečivo či nápoje, ale aj výhodné celodenné balíčky na určitý počet týždňov. V tomto prípade nemusíte nič riešiť ani počítať a máte istotu, že priebeh diéty máte pod kontrolou.

foto: pixabay.com

Exit mobile version