Site icon WomanMan

Ako rýchlo schudnúť?

Ako rýchlo schudnúť?

Niekoľko mesiacov do leta a už sa to celé začína. Do googla zadávame frázy: ako rýchlo schudnúť, cviky na brucho, zdravá výživa, obmedzená strava… Viete však, že práve takéto nárazové diéty môžu ohroziť imunitný systém? Ako chudnúť tak, aby sme namiesto oslabenia našu imunitu naštartovali?

Málokto z nás si uvedomuje, že práve zažívací trakt je podmienkou zdravo fungujúcej imunity. Imunitný systém, trávenie a stravovanie spolu veľmi úzko súvisia. Veľká časť imunitného systému sa totiž nachádza v tenkom čreve a jeho funkčnosť je taktiež významne závislá od hormónov, ktoré kontrolujú a riadia činnosť orgánov v celom organizme. „Imunitu môžeme zjednodušene definovať ako schopnosť organizmu brániť sa proti čomukoľvek, čo by mohlo spôsobiť poškodenie zdravia, dokonca i smrť. Je to obranný systém, ktorého orgány, tkanivá a bunky sú rozložené po celom tele. Spolu sa nazývajú lymfatické orgány, ktoré môžeme rozdeliť na primárne, zodpovedné za produkciu lymfocytov, a sekundárne, kde nastáva samotná imunitná reakcia,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu zo spoločnosti Natures.

Ako (ne)schudnúť za týždeň?

Nárazové diéty sú veľké riziko nielen pre našu imunitu. Ak ste práve rozmýšľali nad diétou, ktorá vám pomôže schudnúť z brucha za týždeň, skúste sa zamyslieť, aký vplyv to bude mať na váš metabolizmus, ako zareaguje imunita a celkovo organizmus. Drastické diéty by v prvom rade nemali podstupovať osoby, ktoré trpia napr. ochoreniami tráviaceho traktu alebo cukrovkou.

Rýchle chudnutie potrápi imunitný systém a môže mať za následok zvýšený výskyt infekcií. Prvé príznaky oslabenej imunity sa môžu objaviť veľmi rýchlo. Ide o to, že v prípade drastickej diéty (príjem menej ako 10 % dennej energie, čo je cca 200 kalórií, resp. 840 kJ) začína klesať počet imunitných buniek.

Na druhej strane, rozsiahla štúdia z University of Southern California naznačuje, že 3-dňové pôsty môžu pomôcť zvýšiť „výkon“ imunitného systému. Ako je známe, počas troch dní sa zníži počet imunitných buniek, ale v prvom rade sa imunitný systém zbavuje starých a poškodených buniek. Po ukončení pôstu sa imunita rýchlo snaží doplniť stavy mladými, čerstvými bunkami.

A čo psychika? Tej teda dáte tiež poriadne zabrať. Vnútorný stres a frustrácia z pohľadu do zrkadla sa rozhodne nezmenšia s pocitom hladu a škvŕkajúcim žalúdkom. Stres je v modernej dobe jedným z najvýznamnejších faktorov oslabujúcich imunitu.To znamená, že pokiaľ prežívate psychicky náročné obdobie, určite nepotrebujete ďalší stresový faktor.

Počas dlhotrvajúcej redukčnej diéty nesmiete hladovať! Práve naopak, treba jesť častejšie ako obvykle, avšak v malých množstvách. Vyhnete sa tak návalu vlčieho hladu, kedy občas ani veľmi silná povaha neodolá zrazu všadeprítomným nástrahám. 

Nezabudnite na fyzickú aktivitu! Okrem obmedzenia príjmu stravy alebo zaradenia zdravších jedál do jedálnička je nevyhnutné udržiavať sa v dobrej telesnej kondícii. Naše telo chce totiž svoju v tuku uloženú energiu uchovať za každú cenu, a to tak, že najprv si ju začne brať zo svalov, ktoré slabnú, ochabujú. 

Vegetariánstvo a imunita

Aj napriek tomu, že vegetariánstvo býva často zatracované, môžeme ho považovať za naozaj plnohodnotný spôsob stravovania. Ale pozor! Je potrebné, aby vaše vegetariánske menu bolo vyvážené a aby takáto strava obsahovala všetko, čo naše telo potrebuje. Na mysli máme dostatočný prísun živín, ktoré imunitný systém potrebuje, aby fungoval tak, ako má. Špeciálne pri tomto type stravovania nezabúdajte na železo, vitamín B12, zinok a vápnik.

Zopár tipov na záver: Ako sa pomocou stravy starať o imunitu: 

foto: iStock.com / pixabay.com  

Exit mobile version