Site icon WomanMan

Chcete mať doma zdravého školáka? Začnite desiatou

Chcete mať doma zdravého školáka? Začnite desiatou

Dnešná rýchla doba praje skôr stravovaniu za pochodu, nad zdravým prístupom častokrát vyhráva atraktívne balenie a pred ovocím či zeleninou naše ratolesti uprednostnia sladkosti. Zatiaľ, čo dospelí ľudia vedia zvážiť riziká, ktoré v sebe skrýva strava ochudobnená o živiny, tí najmenší týmto nástrahám ľahko podľahnú. Ak im dáte namiesto zabalenej desiaty pár eur, kúpia si to, čo im chutí a aktuálne „fičí“. A je isté, že celozrnný chlebík, ovocie a ani zelenina to nebude. Všetko však má svoje riešenie! Výživná, no zároveň hravá desiata do školy, ktorá poteší nielen bruško, ale aj oko vášho školáka je na nezaplatenie. Prezradíme vám, ako na to.

Pamätajte na to, že deň štartuje už ráno

Nie nadarmo sa hovorí, že raňajky sú základom dňa, ktorý naštartuje telo vášho školáka a dodá mu živiny potrebné na dopoludňajšie vyučovanie. Ak ich vynecháte, bude sa v škole horšie sústrediť a zvýšite u neho riziko nadváhy, či dokonca obezity. Pripravujte ich tak, aby boli pestré nielen farebne, ale aj chuťovo. Striedajte sladké a slané rána. Raňajky by mali obsahovať sacharidy, tuky a bielkoviny. Skvelé sú napríklad cereálie s jogurtom a ovocím, celozrnné pečivo so šunkou a zeleninou, tvaroh či ovsená kaša s medom a ovocím. Nezabúdajte ani na pitný režim a pripravte mu nesladený čaj či čerstvú ovocnú šťavu. A deň sa môže začať.

Hurá, čas na desiatu!

Príprava vhodnej desiaty môže byť niekedy pre rodiča poriadna veda. Mala by byť predsa pestrá a stále iná, aby sa dieťaťu páčila, , ale aj zdravá a vyvážená, aby mu dodala potrebné živiny a podporila správny vývin. Celkovo by vlastne mala tvoriť až 15 % z denného príjmu energie. Čo to znamená pre rodiča a aké potraviny majú dostatočný obsah potrebných látok?

●       OBILNINY: celozrnné alebo grahamové pečivo ako základ.

●       NÁTIERKY A PLNKY: nátierky na chlebík (hlavne bez margarínu, najlepšie strukovinové, zeleninové, orechové alebo cottage cheese) doplnené paradajkami, paprikou, syrom, tofu, tuniakom či šunkou s vysokým obsahom mäsa.

●       DOSTATOČNÝ PITNÝ REŽIM: ideálnym nápojom je nesladený čaj, čistá voda s citrónom, voda s domácim sirupom alebo vitamíny v „smart“ forme, teda čerstvé šťavy.

●       OVOCIE ALEBO ZELENINA: napríklad nastrúhaná mrkva s jabĺčkom, cherry paradajky, paprika, šalátová uhorka, šalát, vňať či ovocie rôzneho druhu (najlepšie sezónne).

Medzi desiatu určite nepatria tieto „ZAKÁZANÉ“ MAŠKRTY: hamburgery, bagety, sladké pečivo, sladkosti (radšej zdravú sladkosť, ako doma pripravené celozrnné keksíky, palacinky či sušené ovocie), vyprážané jedlá, majonéza, slané a solené dobroty, sladené nápoje.

NA ZÁVER: UŽITOČNÝ ŤAHÁK PRE KAŽDÉHO RODIČA

●       Nechajte dieťa, nech si vyberie peknú desiatovú nádobku, ale aj fľašu na vodu presne také, aké sa mu páčia. Oveľa radšej ich tak v škole vytiahne, bude sa tešiť a skôr zje aj jej samotný obsah.

●       Nezabúdajte na to, že deti jedia očami. Preto by mala desiata vyzerať lákavo, farebne, voňavo a chutne. Vykrojte napríklad syr do tvaru lienky, pripravte smiešne zvieratká z pečiva a zeleniny a hneď uvidíte, s akou radosťou takúto desiatu vaša ratolesť zje. 

●       Zamerajte sa aj na malé prekvapenia. K desiate sem-tam pribaľte napríklad kresbičku, obrázok či hravú servítku. Dieťa tak bude pri otváraní boxu stále v očakávaní a bude sa na desiatu tešiť.

●       Striedajte modernú desiatu so starou overenou klasikou. Vo všetkom je skvelé nájsť tú správnu mieru a deťom určite ulahodíte, ak im jeden deň pribalíte do tašky klasicky obložené pečivo, no na ten ďalší napríklad šalát či domáci raw koláčik.

●       Vypíšte na papier zoznam zdravých potravín, dajte dieťaťu možnosť označiť tie, ktoré mu najviac chutia a jednotlivé pokrmy obmieňajte. Keď vám ostane čas, zapojte ho aj do prípravy.

●       Najlepšie urobíte, ak budete zeleninu a ovocie krájať na menšie kúsky. Bude ho postupne chrumkať a vo finále ho určite aj zje. Je dosť možné, že ak mu ho zabalíte v celku, tak ho donesie späť domov.

●       Vytvorte si akési vlastné „sladké“ pravidlá. Na akom princípe ich postavíte je na vás, no pamätajte, že všetko je najlepšie s mierou. Sladkosti povoľte napríklad cez víkend, po jedle alebo ich pribaľte raz do týždňa ku desiate ako prekvapenie.

●       Buďte dieťaťu príkladom, raňajkujte spolu s ním a taktiež si pripravte aj vy podobnú desiatu do práce.

Urobte svojim deťom desiatu plnú zdravia, chuti a farieb. Nie je to také zložité, ako sa zdá a dobrá mamička či otecko si predsa poradia s čímkoľvek. Váš drobný školák bude spokojný, plný energie a vy si šplhnete u učiteľky, že nosí do školy vždy zaujímavú, no hlavne zdravú desiatu.

foto: Fotolia

Exit mobile version