Site icon WomanMan

COVID-19 a imunita podporovaná beta glucanom

Portrait of a happy mature man and woman carrying kids on back

Vysoko účinnou zbraňou proti COVID-19, ktorý nás už dlho obmedzuje, je dôsledné dodržiavanie R-O-R, izolácia chorých a tiež dobre fungujúci imunitný systém. Ale na to, aby sme mu dokázali úspešnejšie vzdorovať, potrebujeme pochopiť aj vznik a priebeh ochorenia. Svetlo do problematiky môžu vniesť okrem vakcíny aj aktuálne poznatky ohľadom pôsobenia beta glucanov všeobecne na imunitný systém a zvlášť pri ochorení COVID-19.

Čo sú beta glucany

Beta glucany sú vedeckej i laickej verejnosti známe prírodné polysacharidy, tzn. sú to zložené cukry, ktoré sú v obilninách ( beta-1,3/1,4-D-glukány) a tiež v hríboch a kvasinkách (rozdiel je v tom, že hríby sú mnohobunkové huby a kvasinky, ale aj plesne jednobunkové huby). Majú mierne odlišnú chemickú štruktúru a označujú sa ako beta-1,3/1,6-D-glukán. Beta glucany z tzv. medicínskych húb (patria k ním napríklad hliva, shiitake (Húževnatec jedlý), reishi (Lesklokôrovka obyčajná) sú známe najmä pre svoje imunomodulačné účinky, to znamená, že modulujú – ovplyvňujú funkciu imunitného systému.

Beta glucan a imunitný systém

Úlohou imunitného systému je ochrana organizmu. To znamená: čo je poškodené, treba opraviť a zahojiť (rany, zlomeniny), čo do tela nepatrí, musí ísť von (baktérie, vírusy, plesne, ale aj zmutované vlastné bunky, z ktorých by mohlo vzniknúť rakovinové ochorenie). Ak je imunitný systém oslabený (stresom, nadmernou fyzickou záťažou, zlou životosprávou, životným prostredím a  i.), neplní si spomínané povinností. Prejavuje sa to horším hojením rán, zvýšenou citlivosťou na ochorenia, zdĺhavým  liečením bežných onemocnení, komplikáciami pri liečbe. Stovky až tisíce experimentálnych a klinických štúdií na bunkách v laboratóriách, ale aj na zvieratách a ľuďoch preukázali podporné účinky na imunitný systém, vďaka čomu sa zlepšila schopnosť imunitného systému plniť si svoje úlohy. Oslabený imunitný systém môže tiež reagovať na niektoré podnety nesprávne, alebo nadmerne. Výsledkom toho sú napríklad alergie či autoimúnne ochorenia. Beta glucany dávajú nádej aj v tomto smere, avšak tu platí, že priebeh týchto ochorení treba citlivo sledovať a dávkovanie beta glucanu má byť obozretné.

Čo vieme o víruse SARS-CoV-2?

COVID-19 je ochorenie, ktorého prenos sa uskutočňuje cez dýchacie cesty. Zatiaľ čo veľa ľudí, ktorí prišli do kontaktu s novým koronavírusom SARS-CoV-2, nemá žiadne zdravotné ťažkostí (ale ho prenášajú), veľa iných ľudí tento vírus riadne potrápi a z globálneho hľadiska má na svedomí už milióny obetí. Niektorí ľudia popisujú priebeh ochorenia ako ťažkú a dlhotrvajúcu chrípku, pri ktorej navyše nevedia dýchať, iní ako bežné prechladnutie. U ťažších stavov dochádza k zápalu pľúc a poškodeniam pľúcnych tkanív. Vyskytujú sa aj ďalšie komplikácie, ako sú sekundárne vírusové a bakteriálne infekcie, poškodenie obličiek, srdca, tvorba krvných zrazenín, ktoré môžu viesť k trombóze, srdcovému infarktu a mozgovej porážke. Platí: čím viac zdravotných problémov už človek má, tým je väčšie riziko prípadných komplikácií a ťažkých stavov.

Vzhľadom k tomu, že štúdiu COVID-19 sa celosvetovo vynakladá enormné úsilie, poznáme už aj mechanizmy pôsobenia tohto vírusu na bunkovej úrovni. Nový koronavírus sa prichytáva na bielkovinu ACE2, ktorá sa nachádza na povrchu mnohých buniek nášho tela. Vírus SARS-CoV-2 využíva tieto bielkoviny ako vstupnú bránu na to, aby ovplyvnil fungovanie bunky za účelom svojho množenia. Akonáhle sa dostane až do pľúc, tak ako inde, spúšťa sa imunitná odpoveď. Ukazuje sa však, že aj imunitné bunky, ktoré prídu na pomoc, majú tiež na svojom povrchu bielkoviny ACE2, čo vírus môže využiť vo svoj prospech tak, že infikuje imunitné bunky, ktoré ho prišli zlikvidovať. To však spúšťa ďalšie vlny imunitnej odpovede, ktoré sú už nekontrolované a dochádza k nadmernej zápalovej reakcii (tzn. cytokínovej búrke) obmedzujúcej funkčnosť pľúc, čo zase vedie k nedostatočnému okysličovaniu organizmu. Navyše, pľúcne tkanivá po takejto nadmernej zápalovej aktivite môžu zostať významne poškodené (fibrotizácia) a okysličovacia kapacita pľúc zostáva znížená.

Liečba ochorenia COVID-19 a beta glucan

Okrem protizápalových liekov, kortikosteroidov a niektorých druhov antivirotík sa pozornosť vedcov upriamuje aj na beta glucany. Vzhľadom na krátkosť času, turbulentný vývoj koronavírusovej pandémie, ako aj rôznorodosť beta glucanov sa doposiaľ nepodarilo uskutočniť testovanie na ľuďoch. Avšak z poznatkov o pôsobení beta glucanov na imunitný systém a imunitné bunky, jeho vplyve pri priebehu a liečbe iných vírusových respiračných ochorení a v kombinácii s poznatkami o COVID-19, jeho mechanizmu pôsobenia, ako aj poznatkov imunitných odpovedí u pacientov s dobrými, ale i so zlými výsledkami, viaceré vedecké skupiny publikovali svoje hypotézy o možných pozitívnych účinkoch beta glucanov. Tieto hypotézy sa dajú zhrnúť do troch okruhov:

• Je možné, že ovplyvňovanie imunitného systému beta glucanmi z tzv. medicínskych húb už pred získaním ochorenia COVID-19 môže znižovať riziko vážnych stavov a ťažkých respiračných problémov. Vzhľadom k tomu, že beta glucany prevažne pôsobia na nešpecifický imunitný systém (ktorý je prvou líniou obrannej odpovede, a ktorý následne informuje a aktivuje špecifický imunitný systém), ich pôsobenie môže mať na priebeh ochorenia zásadný vplyv.

• Je možné, že vysokočisté beta glucany môžu pomôcť podporiť imunitný systém pri riešení dôsledkov COVID-19, poškodenia pľúcnych tkanív.

• Je tiež možné, že podávanie beta glucanu pomôže pri riešení dysregulácie imunitnej odpovede smerom k redukcii cytokínovej búrky.

Zatiaľ ide „iba“ o vedecké hypotézy. Na druhej strane aj samotní autori konštatujú, že beta glucany majú za sebou desaťročia výskumu a zároveň milióny konzumentov, ktorí beta glucany vo vyššej či nižšej čistote najmenej dve desaťročia užívajú a ich vysoká bezpečnosť bola už preukázaná.

• Najnovšie odborné články zvažujú možnosť preventívneho pôsobenia beta glucanu proti koagulopatii, čo je porucha zrážanlivosti krvi, ktorú niekedy spôsobuje ochorenie COVID-19.

Každodenná podpora imunity

Bezpečnosť vysokočistého beta-1,3-1,6/D-glucanu z Hlivy ustricovitej spoločnosti  Natures  bola preukázaná v toxikologickej štúdii, viacerých štúdiách na zvieratách, ale aj v dvoch klinických štúdiách na ľuďoch.

Jej výživové doplnky s vysokočistým beta glucanom si už našli cestu k svojim klientom. Pre najmenšie deti je ideálny Detský sirup 1 + s príchuťou lesnej jahody a vitamínom C. Rovnako vitamín C obsahuje aj Detský sirup + pre deti od 3 rokov. Menšie deti, ktoré majú problém užívať tabletky, majú k dispozícii výživový doplnok s beta glucanom vo forme cmúľavých tabliet GluCandy.

Počas rizikového obdobia, ako práve prežívame,  alebo v čase vyššej záťaže, stresu, pri zmene prostredia a tiež pri rekonvalescencii je dobré ich užívať denne.  Vďaka svojmu zloženiu prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému a tiež k zníženiu vyčerpania a únavy.

Pre staršie deti a dospelých sú vhodné výživové doplnky s vyšším obsahom beta glucanu: Beta glucan 120+ s vitamínom D, ako aj Beta glucan 240+ obohatený o vitamíny C a D. V prípade vážnych zdravotných ťažkostí je v ponuke spoločnosti Natures  aj Beta glucan 500 + s najvyššou dávkou vysokočistého beta glucanu na trhu.

Produkty možno zakúpiť v lekárňach a online na www.natures.sk.

foto: NATURES / iStock

Exit mobile version