Site icon WomanMan

Kŕčové žily a ich liečba

Kŕčové žily a ich liečba

Obťažuje vás každodenný nepríjemný pocit ťažkých nôh? Zažívate bolestivé nočné kŕče v lýtkach? Alebo vám len jednoducho prekážajú nepekné žilky na nohách? Objednajte sa na vyšetrenie k špecialistovi na liečbu kŕčových žíl.

Kŕčové žily, známe ako varixy, sa vyskytujú na dolných končatinách v podobe metličkových žiliek (kapilár),  rozšírených modrastých žíl, hyperpigmentácií vo forme hrdzavých máp na koži či hrubých žíl výrazne vystupujúcich nad povrch kože. Ide o chronické ochorenie, najčastejšie spojené s genetickou predispozíciou. Spôsobuje ho porucha krvnej cesty v žilách späť do srdca.

Aj keď sa ochorenie varixov môže zdať na prvý pohľad len estetickou či kozmetickou záležitosťou, opak je pravdou. Ak sa totiž nezačne liečiť včas, môže spôsobiť veľmi vážne zdravotné ťažkosti. Pri progresii ochorenia môže dôjsť dokonca k trombóze, čiže upchatiu uzlov kŕčových žíl s rôznymi komplikáciami v podobe ťažkých zápalov a krvácania. Preto ak vás trápia kŕčové žily, neriskujte že sa ochorenie dostane do najpokročilejšieho štádia a objednajte sa čo najskôr na vstupné vyšetrenie.

Vyšetrenie kŕčových žíl

Vyšetrenie kŕčových žíl na klinike REVIVE v Bratislave je bezbolestné a trvá len pár minút. Lekár si varixy najprv podrobne prehliadne a vyšetrí ich pohmatom. Následne urobí ultrasonografické vyšetrenie na stanovenie parametrov a rýchlosti prietoku krvi v cievach – tzv. Dopplerovské vyšetrenie. Na základe výsledkov určí presnú diagnózu a vzhľadom na rozsah a štádium ochorenia navrhne najvhodnejšiu metódu liečby.

Liečba kŕčových žíl

Na klinike REVIVE budete v rukách skúsených špecialistov (pod vedením špičkového  chirurga MUDr. Júliusa Muránskeho, MPH.), ktorí majú s liečbou kŕčových žíl dlhoročné skúsenosti. Pravidelne sledujú najmodernejšie trendy a aplikujú ich do svojej každodennej praxe. Ochorenie kŕčových žíl liečia vždy komplexne. Najvhodnejšiu liečbu volia vzhľadom na zdravotné ťažkosti konkrétneho pacienta a v prípade potreby kombinujú viac liečebných metód. V súčasnosti sa najčastejšie využíva metóda laserovej operácie kŕčových žíl.
Pri odstraňovaní hnedých máp na lýtkach je účinný špeciálny CO2 laser a takisto plazmaterapia. Na klinike sa, samozrejme, robí aj chirurgické odstraňovanie kŕčových žíl (tzv. stripping) a sklerotizácia.

Laserová operácia kŕčových žíl

Liečba varixov laserom predstavuje dnes najmodernejšiu a najúčinnejšiu metódu odstránenia kŕčových žíl. V porovnaní s inými liečebnými postupmi spočívajú jej výhody predovšetkým vo výraznom skrátení práceneschopnosti, rýchlejšom pooperačnom hojení a lepšom kozmetickom efekte. Laserová operácia je vhodná pre pacientov, ktorí už dlhšiu dobu trpia ochorením kŕčových žíl a nepomohla im konzervatívna liečba (používanie mastí a gélov, nosenie kompresných pančúch, obväzu či užívanie voľnopredajných výživových doplnkov). Mávajú pocit ťažkých nôh, opuchy a bolestivé nočné kŕče. Žily majú priemer až niekoľko milimetrov a vystupujú nad povrch kože.

Priebeh operácie

Cieľom laserového zákroku je ošetrenie hlbokých žíl v podkoží, ktoré tvoria základ samotného ochorenia. Operácia prebieha v celkovej anestézii a trvá približne 30 – 60 minút. Operatér pracuje veľmi bezpečne s jednorázovou laserovou sondou a celá operácia prebieha pod sonografickou kontrolou.

„Prvým krokom je vytvorenie malého rezu v oblasti slabiny, kde sa žila vypreparuje. Nasleduje ďalší rez v oblasti členku, cez ktorý sa zavedie laserová kanyla, ktorou sa dostaneme až do hornej časti k oblasti slabín. Chorú žilu odpojíme a môžeme ju začať bezpečne páliť laserom. Keďže táto žila nemá v ľudskom tele významnú funkciu, jej odstránenie nespôsobuje žiadnu komplikáciu, “ vysvetľuje MUDr. Július Muranský, MPH.

Dôležité je zabezpečiť obmedzenie prístupu ďalšej krvi cez spojky v samotnom slabinovom kanáli, lebo práve neuzatvorené spojky môžu byť príčinou recidívy ochorenia.

Výsledný efekt laserovej operácie

Pacient po operácii oddychuje niekoľko hodín na lôžku a následne je prepustený do domácej starostlivosti. Hojenie prebieha najčastejšie bez komplikácií. Do zamestnania sa pacient môže vrátiť už po 14 dňoch. Nasledujúce 2 týždne je však potrebné nohu naďalej bandážovať elastickým obväzom. Pre dosiahnutie maximálneho efektu môže lekár odporučiť ďalšie podporné bandážovanie po dobu 1 – 6 mesiacov, ktoré však pacienta nijak výrazne neobmedzuje v každodenných aktivitách.

Po odstránení kŕčových žíl sa zníži možnosť zápalu a infekcie, zrýchli sa prítok krvi v ostatných žilách v dolných končatinách a pacient pocíti obrovskú úľavu od bolesti. Vďaka použitiu najmodernejšej laserovej technológie nezostanú na nohách žiadne výrazné jazvy. Vaše nohy budú opäť zdravé a rýchlo zabudnete na každodenné pocity bolesti a únavy.

Odstraňovanie metličkovitých cievok (kapilár)

Kapiláry predstavujú maličké tenkostenné cievy s priemerom do 2 – 3 milimetrov, môžeme si ich predstaviť ako modrastú pavučinovú sieť. Predstavujú predovšetkým estetický problém. Odstrániť sa dajú sklerotizáciou, kedy sa do kapilár aplikuje špeciálna sklerotizačná pena alebo roztok. Po výkone dochádza k miernemu opuchu ošetrovanej oblasti, ktorý postupne ustupuje. Nevýhodou je zvýšené riziko zápalu okolitého tkaniva a vzniku vredov.

Dnes je najúčinnejšou metódou odstraňovania kapilár laserové ošetrenie, ktoré trvá iba niekoľko minút. Výkon sa robí bez lokálneho znecitlivenia,  pacient pociťuje iba jemné štípanie v mieste ošetrenia. Dochádza pri ňom k vzniku maličkých popálenín s priemerom do 0,6 mm. Popálená kapilára sa následne uzavrie. Po zákroku je potrebné nejaký čas bandážovanie končatiny podľa pokynov lekára. Výsledkom je veľmi pekný kozmetický efekt odstránenia kapilár.

Text: Klinika jednodňovej chirurgie REVIVE

Foto: archív kliniky REVIVE

www.revive.sk 

Exit mobile version