Pohyb je jedným z elementárnych prejavov života. Iba kostrové svalstvo zaberá 40 % telesnej hmotnosti človeka,[1] jednu pätinu váhy, ďalej viac než 200 kostí našej kostry[2] a k tomu všetkému väzy, šľachy a i. Vďaka takémuto komplexnému aparátu niektorí ľudia za život nachodia aj niekoľkonásobok obvodu zemegule, teda kým na semafore pohybu nezasvieti červená a nezastaví ich bolesť. Prieskumy ukazujú, že rad ľudí považuje opotrebovanie kĺbov a s ním spojenú bolesť za súčasť starnutia. Málokto si však uvedomuje, že ťažkosti môžu začať už okolo 30. roku života a ešte menej ľudí sa dokáže vymaniť z radu zažitých predsudkov. So starostlivosťou o pohybový aparát je potrebné začať oveľa skôr a komplexnejšie, a to od adekvátnej kĺbovej výživy cez úpravu stravovania až po vhodný pohyb. Kĺbová starostlivosť vyžaduje dlhodobý prístup, keďže zázraky sa cez noc nedejú.
Jednou z príčin, prečo ľudia so starostlivosťou nezačínajú skôr, môže byť rad mýtov okolo kĺbovej výživy, a tak aj sklamanie a sťažnosti typu: tá kĺbová výživa ale nefunguje. Je potrebné zamyslieť sa nad vlastným prístupom. Rešpektujete odporúčané denné dávkovanie a užívate ju dlhodobo? Pokúsili ste sa o redukciu hmotnosti, začali ste sa správne hýbať a pravidelne cvičiť, alebo len čakáte na zázrak po jednom mesiaci, zatiaľ čo ste sa o svoj pohybový aparát nestarali predchádzajúcich 40 rokov? Pohybový aparát je komplexný, doprajte mu rovnako kompletnú starostlivosť – dlhodobú a cielenú. Obmedzenie pohyblivosti má na bežný život zásadné dopady, ktoré si mnohí z nás uvedomia až v momente, kedy bolesť reálne vstúpi do života. Venujte sa kĺbom radšej s predstihom, čím predĺžite zelenú vášmu aktívnemu životu a stopnete červenú, ktorá vás obmedzuje. Je to vo vašich rukách (proenzi.sk).
„Ľudia si často neuvedomujú, že opotrebovanie ich chrupaviek je dlhodobý proces a bolesť už značí konkrétny problém či poškodenie. Pokiaľ chcú dosiahnuť zmeny, musia k starostlivosti pristúpiť komplexne, zodpovedne a predovšetkým vytrvať. Iba cvičenie nestačí a správna strava kĺby nevylieči. Nárazové užívanie kĺbovej výživy po dobu jedného mesiaca nemá takmer žiadny efekt. Nerešpektovaním dávkovania stráca kĺbová výživa účinok. Prvým krokom by mal byť výber adekvátnej kĺbovej výživy, ktorá zodpovedá stavu kĺbov človeka. V dnešnej dobe existuje rad starostlivosti, ktorý ponúka konkrétnu podporu pre daný stav kĺbov. Rovnako dôležité je doplniť ju vhodným cvičením, vyváženým jedálníčkom a redukciou hmotnosti. Pokiaľ človek všetky tieto prvky poctivo nezačlení do svojej životosprávy, pozitívny efekt sa dostaví len ťažko,“ vysvetľuje as. MUDr. Petr Fulín, Ph.D., z 1. ortopedickej kliniky 1. LF UK a FN Motol v Prahe, čo znamená pojem kompletná kĺbová starostlivosť.
Človek sa cíti na tridsať, ale kĺby na osemdesiat. Nečakajte, až na semafore pohybu naskočí červená
Ľudia mnohokrát vnímajú problémy s kĺbmi ako neoddeliteľnú súčasť života. Avšak vhodne zvolená starostlivosť môže pozitívne ovplyvniť stav kĺbov a predĺžiť tak dobu aktívneho pohybu bez obmedzenia. Prvé známky opotrebovania sa začínajú objavovať už okolo tridsiateho roku a sužujú predovšetkým športovcov, ktorí tento stav musia aktívne riešiť. Ľudia tiež často mávajú dojem, že je kĺbová výživa určená iba pre staršie ročníky. Je potrebné si však uvedomiť, že opak je pravdou. So starostlivosťou by mali bezodkladne začať predovšetkým tí, ktorí nadmerne zaťažujú kĺby ťažkou fyzickou prácou alebo nadváhou, bez ohľadu na vek. Pre tých, ktorí zatiaľ nepociťujú žiadne ťažkosti spojené s kĺbmi, je vhodný napr. výživový doplnok Proenzi ArthroStop Rapid+, ktorý pomáha predĺžiť zelenú na pomyselnom semafore aktívneho pohybu. Naopak, pre tých, ktorých sužuje už väčší problém, je vhodné začať užívať napríklad výživový doplnok Proenzi Intensive.
Nedostatok pohybu je najlepšia cesta k degenerácii pohybového aparátu
Vhodne zvolená fyzická aktivita udržuje svaly, kĺby, väzy a šľachy v kondícii a prispieva k ich regenerácii. „Tým, ako sa kĺby v záťaži hýbu, dochádza k ,premazávaniu‘ kĺbovej chrupavky, ktorá funguje ako tlmič. Pokiaľ kĺby, a zároveň tak aj chrupavky dostatočne a pravidelne nezaťažujeme, stratia svoju pružnosť a ,zlenivejú‘. Bolesť nás potom upozorní na problém. Pre správnu funkciu je dôležité kĺby udržiavať v ich plnom rozsahu pohybu. Bolesť by nemala znamenať absolútny stop všetkému pohybu. Je to naopak, správny pohyb lieči. Primeraná záťaž je veľmi dôležitou súčasťou rekonvalescencie,“ vysvetľuje fyzioterapeut Ing. Jakub Hemr význam fyzickej aktivity pri udržiavaní zdravia kĺbového aparátu.
Chce to sedliacky rozum, človek nie je kôň
Ďalší z radu mýtov, ktoré panujú okolo kĺbovej starostlivosti, je domnienka, že silný účinok konskej kĺbovej výživy dopraje výdatnú výživu aj ľudským kĺbom. Rozdelenie výživových doplnkov na veterinárne a humánne má svoj zmysel a nemali by sme ho prehliadať. Priemerný kôň váži okolo 500 kg, jeho telo je pokryté srsťou a má kopytá. Vďaka telesnej stavbe sa tak nároky na výživu koňa a človeka veľmi líšia. Ľudia sa z tohto dôvodu môžu ľahko predávkovať niektorými látkami obsiahnutými v prípravkoch pre kone. Preto siahnite radšej po rokmi overenej kĺbovej starostlivosti, ktorá bola pripravená odborníkmi priamo na mieru vašim potrebám.
Stavte na kompletnú kĺbovú starostlivosť
Pokiaľ sa už bolesť dostaví, sú tu analgetiká vo forme tabliet alebo gélu vyvinuté na zmiernenie akútnej bolesti pohybového aparátu. Ideálne je však na bolesť nečakať a začať sa o pohybový aparát starať s predstihom. Kvalitná starostlivosť musí byť doplnená pestrou výživou a dodržiavaním zásad zdravého životného štýlu. Kompletná kĺbová starostlivosť by mala zahrnovať ako dostatok primeraného pohybu a vyváženú stravu, tak aj správne zvolenú dlhodobú kĺbovú výživu (napr. od Proenzi).
[1] https://is.muni.cz/elportal/estud/fsps/js07/fyzio/texty/ch01s01.html
[2] https://lidsketelo.webnode.cz/soustava-kosterni/
foto: iStock