Havajský ostrov Maui spojil známych slovenských umelcov

0
347
Havajský ostrov Filip Kulisev

Havajský ostrov Maui patrí k najväčším klenotom celého súostrovia. Zároveň je obľúbeným miestom tvorby svetoznámeho slovenského cestovateľa a fotografa Filipa Kuliseva. Jeho fotografie z ostrova Maui inšpirovali ďalšiu známu slovenskú umelkyňu, výtvarníčku Noémi Kolčákovú Szakállovú. Výsledkom je prvá spoločná výstava oboch umelcov s názvom MAUI,  ktorú si záujemcovia môžu pozrieť do 30 júna 2024 na západnej terase Bratislavského hradu.  „Po prvý raz vystavujem s výtvarníčkou a veľmi sa mi páči myšlienka skĺbiť na jednom mieste fotografie a obrazy. Verím, že výsledok sa bude návštevníkom páčiť. Maui je veľmi inšpiratívne miesto s krásnymi zelenými kopcami, bujnými pralesmi a nádhernými sopečnými plážami s pradávnou domorodou mytológiou,“ povedal Filip Kulisev.

Ostrov dostal meno podľa poloboha Mauiho, ktorý naučil ostrovanov ako získať vzácny oheň a ako zdržať Slnko na nebi na dlhšiu dobu. Pre ostrov sú typické jedinečné stromy eukalypty dúhové, ktoré sú súčasťou tvorby oboch autorov. „Mýtológia Oceánie ma fascinuje už dlhú dobu. Keď som videla Filipove fotografie magických eukalyptov dúhových, bola to pre mňa veľká inšpirácia. Teším sa, že to vyústilo až do našej spoločnej výstavy,“ uviedla Noémi Kolčáková Szakállová. Filip Kulisev vystavuje 30 veľkoformátových fotografií z Polynézie a ďalších častí sveta. Noémi Kolčáková Szakállová sa na výstave podieľa 25 veľkoformátovými obrazmi.

Havajský ostrov Filip Kulisev

Výtvarníčka a ilustrátorka, Mgr. art Noémi Kolčáková Szakállová sa zameriava najmä na maľbu sprevádzanú ilustráciou, digitálnou kresbou a textilnou tvorbou. Medzi významné zahraničné prezentácie patria dve spoločné výstavy s ďalšími slovenskými autormi vo Washingtone DC a v Bohemian National Building v New Yorku. Po dvoch autorských výstavách v Monaku v roku 2017 daroval vtedajší Veľvyslanec SR jej maľovaný portrét Kňažnej Gracie Patricie Monackej Jeho Jasnosti zvrchovanému kniežaťu monackému Albertovi II. pri príležitosti jeho narodenín. Od roku 2015 sa Noémi venovala aj téme života M. R.  Štefánika a najmä významným ženám v jeho živote. Súbor diel o M. R. Štefánikovi bol vystavovaný v Slovenskom dome v Prahe, ako aj na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave, na Západnej terase Bratislavského hradu a v Rade Európy v Štrasburgu. Vo Francúzskom inštitúte v Bratislave a v Šarišskej galérii v Prešove vystavili jej diela spolu s odtlačkami drevorytov Paula Gauguina. Portrét M. R. Štefánika s Louise Weiss je súčasťou stálej zbierky Múzea Louise Weiss v Saverne vo Francúzsku. V súčasnej tvorbe a zobrazovaní mýtov čerpá z poznatkov etnológov v kontexte s históriou Karpatskej kotliny a hľadá archetypálne znaky rozmanitých kozmogónií sveta. Od vysokoškolských štúdií sa zaujíma o mytológiu Oceánie, ktorú vyše 30 rokov zaznamenával a študoval významný slovenský jazykovedec PhDr. Viktor Krupa Dr. Sc.

Cestovateľ a fotograf Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP, sa za uplynulé desaťročie prepracoval do svetovej špičky vo fotografovaní prírodných scenérií. Absolvoval viac ako dve stovky individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal dvanásť kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. V roku 2020 sa stal držiteľom zlatej kamery a Európskym profesionálnym fotografom roka v kategórii Dron (FEP European Drone Golden Camera Award). Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete.

Havajský ostrov Filip Kulisev

Foto: Peter Vlkovič

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu