Soňu Gyarfašovú netreba predstavovať divákom a poslucháčom programov o histórii. Vyštudovaná novinárka už roky prináša na vlnách Slovenského rozhlasu a v minulosti aj na obrazovkách Slovenskej televízie osudy ľudí, ktorí prežili v bývalom Československu v rôznych formách totality. Či už to bola séria relácii Osudy, ktoré pripravovala scenáristicky, alebo sa obeťami totalitných režimov zaoberala v relácii Reportéri. Vo svojej viac ako 500 stranovej knihe spracovala 21 osudov politických väzňov, ktorí boli prenasledovaní komunistickým režimom. Kniha vychádza práve dnes vo vydavateľstve IKAR. 

Obrázok, na ktorom je text, chlap, plagát, kniha

Automaticky generovaný popis
Obrázok, na ktorom je text, ľudská tvár, osoba, publikácia

Automaticky generovaný popis

Mnohé z ich osudov sú verejne známe, o mnohých sme žiaľ nikdy nepočuli. Začítajme sa do príbehu kňaza Antona Srholca, kniežaťa Juraja Radziwilla-Anoškina, bojovníka Branislava Tvarožka, príbehu strýka Milana Lasicu Ernesta Šmálika a mnohých iných, ktorých životné osudy a totalitné režimy uvrhli do väzení, či uránových baní.  

O čom je kniha: Soňa Gyarfašová v knihe Nenechali sa zlomiť dokumentuje osudy 21 politických väzňov z 50. rokov 20. storočia a ľudí prenasledovaných komunistickým režimom, ktorí prežili najťažšie obdobie tejto éry – popravy blízkych, dlhoročné väzenie či šikanu. Pretrpeli dlhých štyridsať rokov totality, no nenechali sa zlomiť. Hoci sa im život obrátil naruby, nevzdali sa. Mnohí z nich sa zaslúžili o dnešnú slobodu. Autorka mapovala ich príbehy pätnásť rokov. S Konfederáciou politických väzňov sa po dlhom čase vracala na miesta spojené s ich minulosťou – za mreže väzení v niekdajšom Československu alebo na miesta, kde kedysi stáli komunistické pracovné tábory. S mnohými protagonistami ju spájali a spájajú osobné priateľstvá. Príbehy hovoria nielen o tom ťažkom, čo kedysi museli títo ľudia prežiť, ale aj o tom, ako sa s tým dokázali vyrovnať.

Viac o knihe: https://www.bux.sk/knihy/767197-nenechali-sa-zlomit.html

O autorke: Soňa Gyarfašová sa narodila v Bratislave, vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského, absolvovala študijné pobyty v nemeckom Regensburgu a vo fínskej Savonlinne. Ako novinárka sa venuje vyrovnávaniu s dvoma totalitami, témam slobody a spravodlivosti. Jej srdcovou témou sú osudy pamätníkov 20. storočia. V Slovenskom rozhlase pripravuje od roku 2014 reláciu Osudy, ktoré písalo 20. storočie, kde prináša príbehy pamätníkov dvoch totalít, a reláciu Biele miesta 20. storočia o našej neznámej histórii. V Slovenskej televízii scenáristicky a režijne pripravila televízne dokumentárne cykly Osudy k 70. výročiu druhej svetovej vojny, Osudy – politické procesy a nástup totality, Cesta k deportáciám, Naše storočie očami storočných a Charta 77 – signatári zo Slovenska. Reportáže o obetiach totalít pripravovala šesť rokov aj v televíznej relácii Reportéri. Ako editorka sa podieľala na vzniku knihy Alexander Bachnár – Mojich sto rokov, autorsky spolupracovala na publikáciách Socializmus – realita namiesto mýtov a Tisovi poza chrbát a zborníkoch Solidarita a Dôstojnosť. Píše do Denníka N a SME. Za svoju novinársku prácu získala Cenu Nadácie otvorenej spoločnosti (2011, 2019), Výročnú cenu literárneho fondu (2019, 2021, 2022), Cenu Ústavu pamäti národa (2022) a Cenu Slovenskej akadémie vied za popularizáciu vedy (2023).

Kniha vychádza vo vydavateľstve Ikar, počet strán 560, MOC 29,90 eur.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu