„Som iba sliedič, vták, možno straka. Kradnem príbeh. Striehnem tu pohľadom – vo dne v noci na rozpálenej streche, neblednem pred dažďom, a podo mnou je dom – v tom dome žije muž. A príbeh? Ten tlie stále celý hlboko, kdesi celkom vnútri v ňom.“
Slová, verša z piesne Príbeh v rovnomennom albume Deža Ursinyho a Ivana Štrpku, ktorý vyšiel v roku 1994. Album s Dežom nahrala skupina, v ktorej bol aj hudobník Andrej Šeban. Teraz bude tento umelec aj súčasťou príbehu festivalu Spomienka na Deža, ktorý má 7. septembra 2024 písať už svoj 7. ročník.
Festival v Parku na Fedákovej v bratislavskej Dúbravke pripravuje Občianske združenie Spomienka na Deža. Programom spojí generácie, odkazy na detstvo, hudobné spomienky, výtvarníkov, slovenských a českých muzikantov i tvorenie v priamom prenose. Program kultúrneho festivalu sa začne už o jednej popoludní a potrvá do 22. hodiny. Vstup na festival pri Fedákovej 24, kde legendárny slovenský hudobník, scenárista, dokumentarista, dramaturg, režisér, umelec Dežo Ursiny žil a tvoril, je voľný. Podujatím bude sprevádzať hudobný publicista Oliver Rehák.
Na úvod festivalu zaznejú piesne v podaní formácie Frekvencie, čiže žiakov a pedagógov Základnej umeleckej školy Eugena Suchoňa. Študentov vystrieda na pódiu skupina NOVO, ktorá má podobne ako umelecká škola na festivale premiéru. Pod názvom H30 sa odohrá na jednom pódiu stretnutie, aké sa často nevidí a nepočuje – Peter Zajaček, Tibor Feledi a Marián Slávka.
Podobne prvý raz na festivale zahrajú aj bratislavská skupina Hviezda, prešovská formácia Vojdi a trošku dúbravská kapela Noční jazdci.
Na Ursinyho odkaz nadviaže skupina Defintívum zo Zvolena, s piesňami otca a aj vlastnými príde Jakub Ursiny a Tetro Fatal s hudobným hosťom Valérom Mikom.
Na hranie s Dežom zaspomína Andrej Šeban, gitarista, hudobný skladateľ, producent spevák. Okrem spoluprác s mnohými domácimi aj zahračnými hudobník je Andrej Šeban spájaný aj s dnes legendárnou progresívnou rockovou formáciou Free Faces (Oskar Rózsa, Andrej Šeban, Marcel Buntaj a neskôr Maroš Hečko), ktorú spoluzakladal.
Pozvanie na spomienku na Fedákovej prijala aj skupina PARA, ktorá na scéne pôsobí už takmer 30 rokov. Na pódiu možno od Pary zaznie a v súvislosti s Dežom Ursinym aj niečo výnimočné. „Nielen skupina Para symbolicky svojím názvom, ale všetci umelci, organizátori sa snažia prispieť festivalom k odkazu, aby si kultúra na Slovensku nedala vziať paru,“ hovorí za organizátorov Lucia Marcinátová z OZ Spomienka na Deža. „Ďakujeme za podporu partnerom a organizáciam, bez ktorých by festival nemohol priniesť kvalitné umenie pre všetkých priamo na sídlisko.“
Súčasťou festivalu bude tradične aj výtvarná časť. Predstavia sa malí – veľkí umelci Základnej školy Pri kríži pod vedením výtvarníčky, učiteľky Zuzany Rybaničovej, počas leta sa hudbou a osobnosťou Deža Ursinyho inšpirovali aj študenti Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru. Špeciálnu výstavu diel aj s jej otvorením pripravili klienti Centra sociálnych služieb Karola Matulaya. Priamo na lúke v Parku na Fedákovej sa bude tvoriť s Ateliérom maľby Octopus.
Dežo Ursiny mal veľmi rád deti, zvučku z kedysi detskej obľúbenej relácie, ktorá sa vysielala v nedeľu dopoludnia, naspieval práve on. Deťom venuje festival aj časť programu. Jeho súčasťou bude živý večerníček od divadla Nevadivadlo a piesne s potulnou rozprávkarkou Miriam Halamičkovou v stane Artforum, pričom kníhkupectvo pozýva na rozhovor a stretnutie s knihou priamo na festivale.
„Komunitné podujatie Spomienka na Deža sa už siedmy rok formuje, mení, podstata však ostala – prísť a mať radosť, spoznať hudbu, počuť, stretnúť sa,“ hovorí zakladateľ podujatia a Dúbravčan Juraj Štekláč, ktorý v roku 2018 inicioval osadenie pamätníka Dežovi Ursinymu v blízkosti Fedákovej 24. Pamätník Listovanie, venovaný Dežovi Ursinymu, je dielom sochárky Miry Podmanickej a práve od roku 2018 tu prebieha aj komunitná, hudobno-umelecká akcia Spomienka na Deža. Dežo Ursiny žil v bratislavskej Dúbravke na Fedákovej ulici od roku 1976. Tu tvoril, hral, písal a v roku 1995 aj zomrel. Jeho texty, slová, piesne však žijú ďalej v tvorbe, hlavách, knihách, hudbe, spomienkach…
Festival umenia je realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu
Slovenskej republiky, podporili ho Bratislava Tourist Board, mestská časť Bratislava-Dúbravka, hlavné mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, krajská organizácia cestovného ruchu Bratislava Region Tourism, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a firma ITB Development. Akcia je súčasťou mestského festivalu Kultúrne leto v Dúbravke a tvorí jeho záver.
Pripravila: Lucia Marcinátová
Foto: OZ Spomienka na Deža