Grilovačky na záhrade s priateľmi sa obvykle spájajú s mäsom a klobáskami. Pritom grilovaná zelenina je rovnako chutná. Môžete ňou pohostiť aj vegetariánov či vegánov.  Skúste to s nami a z vašej grilparty určite nikto neodíde hladný. 

Výhodou zeleniny oproti mäsu je jej univerzálnosť. Môžete ju pripraviť ako hlavný chod, prílohu, šalát, dokonca sa dá odšťaviť na zdravý drink. Dá sa jesť surová, varená, pečená i grilovaná. 

Príprava zeleniny na grilovanie

Dôležité je vybrať si na grilovanie takú zeleninu, ktorá má neporušenú šupu, je pevná a pružná, jednoducho dozretá a čerstvá. Druhým krokom ku kvalitne ugrilovanej zelenine je jej príprava. Nestačí ju totiž iba nakrájať a okoreniť… 

Cukety a baklažány umyte a nakrájajte na 1 cm hrubé plátky alebo kolieska. Nešúpte! Baklažány nasoľte a nechajte ich „vyplakať“ horkosť. Potom ich papierovou utierkou jemne osušte, ochuťte a môžete grilovať. 

Paradajky na grilovanie neprekrajujte, aby v nich ostala šťavnatá dužina. Preto sú na grilovanie ideálne cherry paradajky. Dajú sa napichnúť  aj na špíz s ďalšou zeleninou. Veľké prekrojené paradajky však môžete tiež grilovať, stačí ak z nich vyberiete dužinu a naplníte napríklad zmesou ryže, cukety a korenia, alebo do nich vložíte ako do misky surové  vajíčko.

Šampiňóny grilujte vcelku, prerežte ich na polovicu iba ak sú veľké. Inak sa rýchlo pripália.

Papriku červenú, žltú, oranžovú očistíte, umyte a grilujte rozkrojenú na štvrtinky jemne potretú olejom. Malé papriky môžete grilovať vcelku.

Špargľa sa zbaví drevnatých častí a výborná je grilovaná vcelku. 

Mrkva je veľmi vďačná na grilovanie, chutí výborne. Pokrájajte ju po dĺžke na štvrtiny a pred grilovaním potrite olejom rozrobeným s medom a okoreňte. 

Na grilovanie malých, jemných kúskov, ktoré by inak prepadli cez rošt, poslúži Grilovací kôš Weber Crafted. Môžete v ňom pripraviť nielen malé kúsky mäsa, rýb, morských plodov, ale aj napríklad skaramelizovanú cibuľku alebo zeleninovú zmes. 

Kukurica bude rýchlejšie ugrilovaná, ak ju predtým pár minút povaríte. Grilovanú pochúťku dporúčame podávať potretú maslom. 

Zemiaky a bataty sa dobre prepečú, ak ich nakrájate na asi 1 centimeter hrubé kolieska a necháte 15 minút v studenej vode. Potom ich potrite olejom, posypte bylinkami a grilujte. Malé zemiačky stačí prekrojiť na polovicu. 

Grilované ovocie chutí v letných dňoch lepšie, než akýkoľvek dezert. Tvrdé ovocie ako sú hrušky, banány, ananás nakrájajte na kolieska, mäkké druhy ako napríklad broskyne prepoľte, melón nakrájajte na hrubšie trojuholníky a grilujte aj so šupou. Podľa tvrdosti grilujte asi 5 minút z oboch strán. Grilované ovocie podávané so zmrzlinou je naozaj skvelou pochúťkou.  

Pizza patrí k dobrej party. Viete, že sa dá pripraviť aj na grile? Dokonca môže byť vegetariánska. Určite si na nej  pochutnajú aj zarytí „mäsožravci“. Pomôže nám pri tom glazovaný pizza kameň Weber Crafted.  Je navrhnutý tak, aby výsledkom bola chutná pizza s chrumkavou kôrkou. Na pizza kameni sa dá upiecť aj chlieb, tortilly, lokše a dokonca aj sladké dezerty.

Zmeňte gril na kuchyňu

Príslušenstvo, ktoré zdokonali vaše grilovačky, je súčasťou bohatého systému Weber Crafted Gourmet BBQ System. S ním zmeníte gril na dokonale vybavenú kuchyňu, v ktorej pripravíte všetko od raňajok cez kompletný obed aj s dezertom. Práve pre všestranné možnosti využitia sa známy šéfkuchár Zdeněk Pohlreich stal ambasádorom grilov WEBER. Pochvaľuje si najmä grily Genesis Ironman s mimoriadne veľkou grilovacou plochou a zabudovanou inteligentnou technológiou Weber Connect. „Inteligentná technológia a systém Weber Craft Gourmet BBQ, ktoré sa postarajú o dokonalý výsledok, aj keď ste len začiatočník v grilovaní,“ vysvetľuje nekompromisný šéfkuchár. 

Zdroj: WEBER

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu