S prvými jesennými dňami sa u nás hlásia tradičné husacie hody, čas na rodinné či priateľské hodovanie pri šťavnatej husacinke, zemiakových lokšiach, červenej kapuste, kyslých uhorkách a samozrejme, dobrom víne zo slovenských viníc. S kolegami novinármi sme vyskúšali Gurmánsky Grob, o ktorom ide dobrý chýr. A boli sme nadmieru spokojní.
Hovoríme o rodinnej reštaurácii manželov Haškovcom v Slovenskom Grobe
Zaujímavé určite je, že husi tu nepripravujú starousadlíci, ale prisťahovalci. Boris Haško je Bratislavčan a jeho manželka Klaudia pochádza z Čierneho Brodu. Pán Haško pracuje celý život v gastronómii, začínal v bratislavských reštauráciách. Pred rokmi vymenil hlavné mesto Slovenska za hlavné miesto husaciny: v Slovenskom Grobe si pred 14 rokmi s manželkou postavili rodinný dom s útulnou reštauráciou na prízemí. Ako inak – s ponukou husaciny. Začínali v malom. Boris Haško sa staral o kuchyňu a pečenie husí tradičným spôsobom a manželka Klaudia obsluhovala, starala sa o hosti i zamestnancov, zútulňovala spoločné husacie kráľovstvo. Postupne sa chýr o ich skvelej husacine a dobrých službách šíril, hostí pribúdalo, reštaurácia sa zväčšovala. Z malého podniku sa stal Gurmánsky Grob, v ktorom si pohodlne pochutnajú na husacinke naraz í dve stovky hostí a starajú sa o nich spolu s brigádnikmi až tri desiatky ľudí.
Tradičné husacie hody
Od začiatku jesene až do Vianoc je to v Gurmánskom Grobe najmä o husacine, týždenne pečú desiatky husí. Nakoľko chovanie husi v Slovenskom Grobe už dávnejšie vymizlo, husi chovajú a pripravujú pre nich dodávatelia z okresu Galanta a Dunajská Streda. Vypitvané a pripravené tak, ako si v Gurmánskom Grobe želajú. Tu ich pečú v klasických peciach na drevo, teda tradičným spôsobom. Rovnako lokše a rezance do polievky im pripravujú overené domáce gazdinky a ak si želáte, pripravia aj bezlepkové. „Lokší spotrebujeme denne stovky, pripravovať ich u nás v kuchyni pri našom „frmole“, ktorý tu býva, by bolo nereálne,“ vysvetľuje majiteľ reštaurácie.
Nielen husi, ale všetko, čo hostia dostanú na tanier si majitelia starostlivo vyberajú. Zeleninu do polievky, uhorky, papriky, červenú kapustu im pestujú zmluvní dodávatelia v okolí a pripravujú si ich sami v reštaurácii. Samozrejme, aj víno je starostlivo vyberané. Vyrástlo v okolitých vinohradoch. „Na ňom si dávame zvlášť záležať, lebo u nás sa vyrábajú skutočne kvalitné vína,“ poznamená majiteľ Gurmánskeho Grobu.
Hoci sa rokmi stal z malej reštaurácie pomerne veľký podnik, stále však ide o rodinný podnik, takže jedného, alebo druhého, prípadne oboch Haškovcov v reštaurácii môžete stretnúť od skorého rána až do záverečnej. Boris Haško hovorí, že je dôležité, aby boli svojim prístupom vzorom a inšpiráciou pre svojich zamestnancov a vedú ich k tomu, aby boli milí a profesionálni.
„Husacina nie je lacná záležitosť, preto chceme aby si hostia pobyt u nás užili, oddýchli si, zrelaxovali. Tiež si želáme, aby na nás nezabudli ani vtedy, keď nie je tá pravá husacinová sezóna a najedli sa u nás aj vtedy rovnako dobre,“ uzatvára majiteľ úspešnej reštaurácie.
Skvelá husacina nemusí patriť len k jeseni
Haškovci žijú reštauráciou. Od začiatku túžili mať reštauráciu otvorenú počas celého roka. Preto postupne k interiéru pripojili veľkoryso poňaté exteriérové atrakcie – vybudovali zónu relaxu pre dospelých s terasou a niekoľkými samostatnými altánkami i detské ihrisko pre malých návštevníkov. Najnovšie im pribudla aj pumptracková dráha pre tínedžerov. Tú síce v tesnom susedstve s Haškovcami vybudovala obec, ale zo záhrady Gurmánskeho dvora je na ňu priamy vstup.
Počas leta a jari si u nich návštevníci popri chutnej ponuke jedál strávia príjemne čas pod holým nebom. Celoročný klasický „husacinový“ jedálny lístok postupne mimo sezóny obohacujú o ďalšie tradičné i sezónne jedlá a najmä pripravujú rôzne tematické gastronomické akcie, ktoré majú u hostí veľký úspech. Jar začínajú napríklad medvedím cesnakom, neskôr štrúdľou s čerešňami, hroznom a pod. Haškovci sú kreatívni a vnímaví. Vedia, čo hosťom ponúknuť, aby si u nich dobre pochutili a cítili sa príjemne.
Foto: Dominika Noskovičová a Matt Rybanský