Kým uplatnenie, a najmä rozšírenie parného stroja v prvej priemyselnej revolúcii trvalo takmer sto rokov, počas druhej sa najdôležitejší produkt – elektrina rozšírila už oveľa väčším tempom. Tretia revolúcia,  v dvadsiatom storočí, priniesla nám do života počítače a prvé programované ovládacie prvky, no a štvrtú priemyselnú revolúciu – digitálnu zažívame práve v našich časoch. Jej uplatňovanie však netrvá roky. Prevratné novinky nás prekvapujú doslova deň čo deň. Robotizácia, inteligentné továrne, autonómne dopravné prostriedky, ale aj ničivé zbrane…

Iste ste sa už stretli s pojmom umelá inteligencia. Nuž, jedni ju velebia, druhí z nej majú panický strach – čo ak nás jedného krásneho dňa definitívne ovládnu superpočítače, ba čo ak, nebodaj, rozpútajú svetovú vojnu?

Pravda je, ľudstvo malo obavy už aj z prvých pohybujúcich sa mechanizmov, keď sa vo svojej dobe objavili – a nič zlé sa nestalo. A tak verme, že aj umelá inteligencia (všeobecne označovaná ako „AI“) nám prinesie len samé užitočnosti a príjemnosti.

Zamestnanci v mnohých profesiách sa obávajú, že AI ich pripraví o robotu. Je to čiastočne možné, no na druhej strane vzniknú úplne nové oblasti pracovného uplatnenia, o ktorých teraz ešte ani netušíme.

Sledujem ako sa AI vyvíja – je to priam každodenný posun, ako keď vám pred očami rastie dieťa. Napríklad, kým fotografie, ktoré určité softvéry dokázali vytvoriť pred pár mesiacmi sa podobali skôr na nepodarené komiksy, dnes už sotva poznáte, že obrázok nepochádza od profesionálneho fotografa. Mimochodom, jednou z najlepšie zarábajúcich svetových modeliek je slečna, ktorá (podržte sa!) vôbec neexistuje. Vytvorila ju totiž umelá inteligencia. A to je len jedna z oblastí, kde sa AI dokázala uplatniť. Dnes umelú inteligenciu nájdete naozaj všade.

Ak má už teraz niekto reálny problém s AI, tak sú to stredoškolskí učitelia. Mladí ľudia sa totiž spoľahlivo orientujú v počítačovej problematike, a tak sa čoraz častejšie stáva, že siahajú k AI ako k novej pomôcke, ktorá im prináša neporovnateľne väčší úžitok, než klasický „ťahák“. Napísať kvalitný sloh alebo úvahu na akúkoľvek tému je napríklad pre program Chat GPT úplná maličkosť. Podozrenie, že ide o nekalú činnosť môže v slovenčinárovi vzbudiť len nápadné zlepšenie inak vždy podpriemerného študenta. No inak to nie je ani na univerzitách. Netrúfam si ani odhadnúť, koľko diplomoviek už NEnapísala ľudská ruka.

Autorkou snímok v nasledujúcej diaporáme Sen o horách je výlučne umelá inteligencia. Stačilo, aby som jej napísal zadanie (prompt) aká je moja predstava. Audiovizuálne dielko vzniklo pred niekoľkými mesiacmi. Dnes by však boli obrázky určite ešte reálnejšie a presvedčivejšie.

Ján Greš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu