Miesto, kde ožíva barok. Zámok Schloss Hof oslavuje tristoročnicu mimoriadnou výstavou

0
100
zámok schloss hoff

Doslova pár metrov predtým, ako rieka Morava vstúpi do kopcov rakúskych a slovenských Karpát a potom sa spojí s Dunajom, míňa vpravo nevysoké návršie, na ktorom stojí skupina prekrásnych stavieb so záhradami.

Miesto, kde na ľavom brehu rieky Moravy stojí Devínska Nová Ves, sa na pravej strane už od 12. storočia nazývalo jednoducho Hof alebo Pevnosť Hof. Strategickú polohu pri brode cez Moravu využíval do roku 1507 šľachtický rod Pollheimovcov a neskôr ďalší majitelia.

Najvýznamnejším z nich bol jednoznačne princ Eugen Savojský (1663 – 1736), vrchný veliteľ vojsk v službách rakúskeho cisára. Po získaní majetku v roku 1725 dal pôvodný hrad prestavať, rozšíriť na zámok a využíval ho ako svoje letné sídlo. Do služieb si povolal vyhľadávaného projektanta Johanna Lucasa z Hildebrantu a ako veľký milovník umenia sa mu zveril so svojou túžbou po veľkej a očarujúcej záhrade. Tak vznikol návrh pôvodného sklonu svahov a siedmich terás s niekoľkými fontánami. Záhradu následne vytvorili poľnohospodársky inšpektor Anton Zinner spolu s inžinierom Ludwigom Seibbom. Môžeme sa len domnievať, že svoju prácu vykonávali poctivo. Ako svoje životné dielo.

zámok schloss hof

Po Eugenovi zdedila zámok princova neter Anna Viktória Savojská. Po nej sa tam vystriedalo ešte niekoľko ďalších majiteľov, kým v roku 1755 získala zámok Mária Terézia (1717 – 1780) a neskôr jej syn Jozef II. (1741 – 1790).

Nasledujúce obdobie sa stalo pre interiéry zámku doslova katastrofou. Počas vlády Františka Jozefa I. (1830 – 1916) bol v jeho priestoroch vojenský sklad. Počas druhej svetovej vojny sa tam zasa ubytovala nemecká armáda. Deštrukciu napokon zavŕšili Sovieti, ktorí túto časť Rakúska oslobodili od nacistov. V roku 1955 sa museli stiahnuť a trvalo dlhé desaťročia, kým sa našli finančné prostriedky na opravu zámku.

zámok schloss hof

Rekonštrukcia sa začala v roku 1986. Interiéry a záhrady na siedmich terasách s rozlohou 50 hektárov sa opravovali podľa dobových popisov a nákresov, najmä preto, aby výsledok vyznel ako za čias princa Savojského, ktorého ruka kedysi viedla výstavbu. Našťastie sa v roku 2005 podarilo v Innsbrucku nájsť jeden z pôvodných plánov záhrad. Zároveň sa na zámok vrátilo množstvo predmetov, ktoré boli pred príchodom vojsk odvezené na iné miesta v Rakúsku a v zahraničí. Vďaka tomu sa podarilo dať zámku nový život a v tom istom roku bol najväčší zámocký komplex v Rakúsku pod názvom Schloss Hof sprístupnený verejnosti.

Návštevníci sa preto aj v súčasnosti môžu od 10. do 18. hodiny tešiť na prehliadky nádherne zdobených, čiastočne zariadených interiérov, miestnej kaplnky či malebných záhrad s oranžériou rozprestierajúcich sa na rozlohe 70 hektárov, s hracími prvkami a s 200 zvieratami. Aktuálne prebieha v rámci osláv 300-ročnice zámku mimoriadna výstava pod názvom „Eugen za maskou princa“, kde je možné nahliadnuť aj do princových komnát. Od polovice marca sa koná prehliadka denne o 11., 12.30, 14. a 16.30 hodine v nemčine. Každú nedeľu a počas sviatkov je o 11.30 a 13.30 hod. v slovenčine.

zámok schloss hof

Unavení hostia sa môžu pokochať veľmi zaujímavým pohľadom na druhý breh rieky Moravy na slovenskú stranu s komínmi a sídliskami, s masívom Devínskej Kobyly a so vzdialenejším Devínom nad sútokom Dunaja a Moravy. Nadšenci gastronómie si prídu na svoje v reštaurácii Kräutergarten, kde na nich čaká bohatá ponuka sezónnych špecialít s prevažne regionálnymi prísadami. Na lahodnej káve či pri chutných dezertoch si tiež môžu posedieť v zrekonštruovanej kaviarni Arkadenhof.

zámok schloss hof

Pripravila: Oľga Erdofyová
Foto: Schloss Hof

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu