Deti i my dospelí Vianoce jednoducho milujeme. Čakanie na ne je však niekedy príliš dlhé. Adventné obdobie si však vieme spolu s deťmi skrátiť rôznymi predvianočnými aktivitami a zároveň sa tak poriadne pripraviť na tie najkrajšie sviatky v roku. 

Pečenie medovníkov

Pečeniu chutných vianočných koláčikov a medovníkov sa nevyhne asi žiadna gazdinka. Ak ste doteraz deti do vianočného pečenia ešte nezapojili, je najvyšší čas to vyskúšať. Deti milujú pomáhať a pri pečení medovníkov máte o zábavu postarané minimálne na pár hodín. Nechajte deti vykrajovať z cesta rôzne tvary pomocou vykrajovačiek. Následne upečené medovníky s deťmi ozdobte podľa svojej a ich fantázie. Vôňa čerstvo upečených medovníkov u vás doma vyčarí tú pravú magickú predvianočnú atmosféru. A zábava s malými pekármi bude pre vás na dlhé roky nezabudnuteľná.

Ozdobte si domov

Najkrajšie vianočné ozdoby nie sú kupované, ale práve tie, ktoré si s deťmi doma sami vyrobíte. Pomocou bieleho papiera a nožníc vytvorte jednoduché hviezdy a ozdobte nimi okná. Ozdobte si vchodové dvere. Vyrobte s deťmi jednoduché ozdôbky na stromček. Na vianočnom stromčeku sa budú skvele vynímať handmade vianočné ozdoby. Na ich výrobu môžete použiť materiál, ktorý určite nájdete doma – papier, alobal, plast, slama, fólia, alebo šišky, ktoré prizdobíte napríklad bielou farbou. Za pomoci klinčekov a pomaranča môžete vyrobiť aj domáci osviežovač vzduchu. Zapichnite klinčeky do kôry pomaranča a následne pomaranč zaveste na šnúrku a umiestnite do priestoru v izbe. 

Prechádzka prírodou

Príroda počas zimy oddychuje, no vy skúste oddych s deťmi pred televízorom zameniť za prechádzku zimnou prírodou. Ak máte menšie deti, vyberajte nenáročnú trasu, ktorú zvládnete aj s vŕzgajúcim snehom pod nohami. Nezabudnite si na prechádzku pribaliť do termosky teplý čaj a niečo pod zub. Pri návšteve prírody myslite aj na zvieratká, ktorým sa potrava v zime hľadá ťažko. Môžete pre ne vyrobiť a na prechádzke umiestniť kŕmidlá, ktoré vtáčikom pomôžu prečkať zimu. Na ich výrobu môžete použiť napríklad plastovú fľašu, do ktorej vyrežete menší otvor. Následne do kŕmidla nasypte rôzne semiačka, oriešky, proso a loj. 

Čas pomoci druhým

Adventný a vianočný čas nie je len o darčekoch, ale aj o empatii a pomoci druhým. Ukážte deťom, že pomáhať druhým je dôležité. Vytrieďte s nimi hračky, s ktorými sa už dávno nehrajú a venujte ich deťom, ktoré sa im potešia. V okolí sa určite nájde detský domov, či krízové centrum, kde ocenia nielen hračky, ale aj oblečenie, topánočky. Pomôcť s deťmi môžete aj seniorom v meste. Môžete pre nich pripraviť potravinový balíček, ale mnohé mestá organizujú aj zbierky, s konkrétnymi prianiami seniorov. Navštívte s rodinou aj útulok pre štvornohých miláčikov a okrem prechádzky so zvieratkami ich potešte aj krmivom, či teplou dekou, koberčekom, ktoré im pomôžu počas tuhej zimy ostať v teple. 

Text: Michaela Miňová

Foto: unsplash.com, pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu