Autom na ceste k vášmu srdcu je projekt Slovenskej kardiologickej spoločnosti, pracovnej skupiny pre srdcové zlyhávanie. Cieľom projektu je realizovať náhodný záchyt pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Ide o pacientov, ktorí trpia kardiovaskulárnym ochorením a nevedia o tom. Prevencia kardiovaskulárnych ochorení je rovnako dôležitá ako prevencia pred onkologickými ochoreniami

Verejnosť sa potrebuje vzdelávať ohľadom týchto ochorení, ktoré napriek pokročilej medicíne a medicínskych technológií sa stále na Slovensku výraznou mierou podieľajú na úmrtiach obyvateľov.
Z prieskumu 2 MUSE, s.r.o. realizovaného v roku 2019 vyplýva, že Slováci výrazne podceňujú kardiovaskulárne ochorenia. Sú presvedčení, že na rakovinu sa na Slovensku zomiera najviac. Opak je však pravdou! Ročne však zomiera na ochorenia srdca a ciev viac pacientov ako na onkologické ochorenia.
Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) zomrelo v roku 2018 na kardiovaskulárne ochorenia 25 tisíc ľudí na Slovensku a na onkologické ochorenia 13 tisíc pacientov. Rovnako sa kardiovaskulárne ochorenia ochorenia podieľajú výraznou mierou aj na hospitalizáciách pacientov. Zatiaľ čo na kardiovaskulárne ochorenia bolo v minulom roku hospitalizovaných až 185 tisíc pacientov a na onkologické diagnózy 113 tisíc pacientov. Verejnosť si ale riziko úmrtia spája najmä s onkologickým ochorením.

Projektom Autom na ceste k Vášmu srdcu chcú zakladatelia upozorňovať na riziká ochorení srdca a ciev, a realizovať náhodný záchyt pacientov prostredníctvom série vyšetrení realizovaných priamo v aute, ktoré sa zmení na pojazdnú kardiologickú ambulanciu.

Ako vyzerá pojazdná ambulancia
Auto je špeciálne prispôsobené k tomu, aby sa v ňom dali realizovať aj náročnejšie vyšetrenia podobne ako u kardiológa.

Čo vás čaká pred autom?
Pred autom budú prebiehať pre pacientov vzdelávacie aktivity k téme kardiovaskulárne ochorenia, riziká a prevencia.Zároveň si budú môcť pacienti vyplniť anamnestický dotazník.
Na základe dotazníka budú vybraným pacientom realizované niektoré z nasledujúcich meraní:
• meranie tlaku
• meranie pulzu
• meranie špecifického markeru NT – pro BNP
• postupovať budeme podľa diagnostického algoritmu ESC pre diagnózu srdcové zlyhávanierealizovať budeme aj spirometriu
Na základe výsledkov vyššie uvedených meraní, budú vybraní pacienti pozvaní do n kardioauta, kde im bude lekárom – kardiológom realizované:
• EKG vyšetrenie
• ECHO vyšetrenie srdca (bude vyhotovený štandardný záznam, ktorý lekár neskôr vyhodnotí)

Kde nájdete takéto auto?

Auto sa objaví v obciach, kde sa konajú slávnosti a kultúrne podujatia. Zameriavať sa budú na cieľovú skupinu ľudí nad 60 rokov života.

•   Bratislavský kraj, Bratislava – júl 2020
•   Banskobystrický kraj, 54. ročník slávností Pod Poľanou – 2. júlový víkend
•   Prešovský kraj, 15. ročník Bardejovských kúpeľných dní - 2. júlový víkend
•   Žilinský kraj, Pltnícke dni Nižná – 2. augustový víkend
•   Trnavský kraj, Tradičný trnavský jarmok – 1. septembrový víkend

zdroj: automksrdcu.sk

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu