Benefičný koncert a sprievod ku Dňu nezávislosti Ukrajiny sa uskutoční v Bratislave už v stredu 24. augusta

0
478
koncert ku Dňu nezávislosti Ukrajiny

Ukrajina si 24. augusta pripomína  Deň nezávislosti. Na Slovensku si ho uctíme benefičným koncertom s názvom Ukrajina: melódie nezlomných, ktorý sa uskutoční na Hlavnom námestí v Bratislave od 20. hodiny. Bude mu predchádzať od 18. hodiny slávnostný sprievod, ktorý pôjde od  Veľvyslanectva Ukrajiny, cez Staré Mesto až na Hlavné námestie, kde sa uskutoční koncert.

Mesto Charkiv je od začiatku totálnej ruskej invázie na Ukrajinu denne ostreľované. Ruska agresia nedovoľuje umelcom účinkovať na domovskej scéne v Charkivskom národnom akademickom divadle opery a baletu M. V. Lysenka / Opera Východ, založená v roku 1925, je kolektívom, v ktorom sa organicky spája vernosť najlepším kultúrnym tradíciám s odvážnym hľadaním najmodernejšej formy umeleckého vyjadrenia. Práve táto kombinácia dnes premieňa Operu Východ na skutočnú modernú multikultúrnu základňu na východnej Ukrajine. Významnou udalosťou pre  kolektív bolo začlenenie v roku 2019 do Európskej opernej asociácii – Opera Europe.

Napriek zložitosti situácie, keď sa časť tímu nachádza mimo mesta a dokonca aj krajiny, Opera Východ naďalej funguje. Iniciovala sériu koncertov v protibombových úkrytoch Charkiva, vytvorila projekt „Opera Východ: Prekonávanie vzdialenosti“, pripravila turné v rámci projektu „Ukrajina teraz a navždy“, ktoré  predstavujú  európskemu publiku jeden z popredných ukrajinských umeleckých kolektívov a  potvrdzuje, že spoločné kultúrne hodnoty, európsky kultúrny kód spája naše národy“, hovorí generálny riaditeľ divadla Oleh Oriščenko.

Každé predstavenie súboru sa stalo jasným emocionálnym vzplanutím a  dôležitou súčasťou hlavného humanitárneho poslania, ktoré divadlo dnes nesie – priblížiť Európanom kultúru Ukrajiny a neustále im pripomínať udalosti, ktoré sa v nej dnes dejú.

„Vojna pokračuje – a preto ako symbol nášho odporu voči ruskej agresii bude pokračovať aj naša sezóna, bude pokračovať humanitárny konvoj, ktorý Európanom predstaví kultúru Ukrajiny a našu nezlomnosť“, dodáva Oleh Oriščenko.

Vlani Ukrajina oslávila 30 rokov nezávislosti. Konali sa vojenské prehliadky, koncerty, festivaly, Ukrajinci obliekli vyšívanky a uväzovali si modro-žlte stuhy. V roku 2022 sa nekonajú žiadne obvyklé oslavy Dňa nezávislosti Ukrajiny. Ruskí okupanti sa snažia pripraviť Ukrajinu o to najcennejšie – nezávislosť, suverenitu a životy.

Deň nezávislosti je výnimočný deň pre každého Ukrajinca a tých, ktorí sa rozhodli podporiť Ukrajinu, pretože je to deň obnovenia nezávislosti krajiny. Tento rok je veľmi dôležité ukázať svetu, že Ukrajinci sú  silní, statoční a jednotní. Chceme dnes pripomenúť, že Rusko napadlo Ukrajinu. Preto sa prejdeme ulicami Bratislavy  a ukážeme, že sa nevzdáme a nedovolíme, aby nám niekto vzal nezávislosť. Ukrajinci zaťali päste a sú odhodlaní nepoddať sa agresorom. Plán Ruskej federácie zmocniť sa Ukrajiny do troch dní sa úplne zrútil. Svet obdivuje silu ducha a silu ukrajinskej jednoty. Dnes Ukrajinci brania nie len svoju krajinu, svoju nezávislosť a svoju slobodu, dnes zomierajú aj za našu slobodu„,- hovorí  Ľudmila Verbická, zakladateľka Ukrajinsko-Slovenskej iniciatívy, ktorá je hlavným organizátorom podujatia.

V Bratislave si Deň nezávislosti Ukrajiny – 24. augusta – uctíme veľkým benefičným koncertom Charkivského národného akademického divadla opery a baletu Mykoly Lysenka / East Opera na Hlavnom námestí. Program z diel ukrajinských skladateľov predstavuje širokú panorámu ukrajinskej hudby od ľudových piesní až po diela klasikov. Koncert má charitatívny charakter. Získané príspevky poputujú  na humanitárnu pomoc Ukrajine. Koncertu bude predchádzať slávnostný sprievod s ukrajinskými vlajkami od 18. hodiny, ktorý pôjde od Veľvyslanectva Ukrajiny v Bratislave (Radvanská 3), cez Staré mesto až po Hlavné námestie, miesto konania koncertu. Organizátormi podujatia sú Charkivske národné akademické divadlo opery a baletu Mykoly Lysenka, MZV Ukrajiny, Veľvyslanectvo Ukrajiny v Slovenskej republike a OZ Ukrajinsko-Slovenská Iniciatíva.

Pripravila: Ukrajinsko-Slovenská Iniciatíva

Foto: Oleksandr Šachmatov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu