Chorvátsko – slovenské more… veľa turistov zvykne chodiť do častí Istrie na severe Chorvátska alebo do Vodíc, či Tribunju alebo až na juh na Makarskú rivieru. Prečo neísť práve na Istriu? Veď je to len 6-7 hodín autom a krásne more.

Trošku o histórii

Prvé osídlenie v okolí Rovinju sa datuje už do doby bronzovej a železnej. Vtedy tu žil kmeň Histria – obchodovali s Grékmi a Etruskami. Pôvodný ostrov Mons Albanus bol osídlený na konci 2. a začiatkom 1. tisícročia pred naším letopočtom. Staré mesto sa začalo rozvíjať v 3. storočí. Od mora bolo chránené skalnými útesmi, z pevniny vysokými mestskými hradbami. Napriek tomu bolo mesto niekoľkokrát v histórii vypálené a zničené – Istria ako most medzi Apeninským a Balkánskym polostrovom mala vždy strategický význam a bola predmetom bojov medzi východnými a západnými civilizáciami.

Od 13. storočia bola Rovinj a ďalšie istrijské mestá súčasťou Benátskej republiky a mala len obmedzenú autonómiu. Pretože benátska ekonomika bola založená predovšetkým na obchode, začala sa Rovinj rozvíjať ako dôležité obchodné centrum. Objavovali sa tu umelci, obchodníci aj námorníci.

V 16. storočia na benátsku Rovinj dva krát zaútočili Uskokovia a vypálili ju. Na istrijské pobrežie sa sťahovali ľudia z vnútrozemských miest, odkiaľ utekali pred nájazdmi Turkov. Tiež populácia v Rovinji sa vďaka tomu rozrástla. Prišli tu tiež emigranti zo severného Talianska. V roku 1595 v Rovinji žilo na 2800 obyvateľov. S rastúcim počtom obyvateľov sa začiatkom 18. storočia mesto začalo rozširovať až za mestské hradby. V roku 1650 žilo v Rovinji už 5 tisíc obyvateľov a v roku 1775 ich bolo už ku 14 tisícom. Morský kanál medzi ostrovom a pevninou bol v roku 1763 vyplnený zeminou a z ostrova sa stal polostrov. Staré mesto sa tak dnes nachádza na umelo vytvorenom polostrove.

V 17. a 18. storočí bolo mesto Rovinj najdôležitejším námorným, rybárskym a lodiarskym centrom Istrie. Tiež sa tu ťažil cenný biely a sivý kameň. V rokoch 1797 až 1805 bol Rovinj v područí Rakúska a v období rokov 1809 až 1813 pripadal Francúzsku ako Napoleonova Illyrská provincia. Roku 1813 Rovinj opäť prevzali Rakúšania a Rovinj sa silne rozvíjal. Štatút mesta získal v roku 1821.

V 19. storočí tu bolo vybudované verejné osvetlenie, továreň na cestoviny, divadlo, cementáreň, továreň na spracovanie tabaku, výrobu vosku, spracovanie sardiniek, skláreň, nemocnica, škola ai. Rovinj bol prepojený železnicou. Po rozpade Rakúsko-Uhorska pripadol Rovinj Taliansku a to až do jej kapitulácie v septembri 1943. Potom až do konca 2. svetovej vojny bol pod nemeckou okupáciou. Od roku 1947 bol Rovinj spolu s ďalšími istrijskými mestami a Kvarnerom súčasťou Juhoslávie.

V Rovinji nájdete mnoho historických pamiatok. Starému mestu dominuje barokový farský kostol Sv. Eufémie z čias benátskej nadvlády. Na jej mieste stávala do 10. storočia kaplnka Sv. Juraja, ktorý zostal miestnym patrónom a jeho socha dnes zdobí hlavný oltár kostola.

Charakteristické sú tu dnes tiež zvláštne postavené komíny. Vďaka všetkým týmto špecifikám bolo staré mesto Rovinj v roku 1963 vyhlásené za kultúrnu pamiatku. V jeho čarovných uličkách sa môžete prejsť aj Vy.

VEDELI STE, ŽE ROVINJ JE NAJNAVŠTEVOVANEJŠÍM MIESTOM V CHORVÁTSKU?

Rovinj je prístav a mesto v západnej časti Chorvátska, v oblasti Istria. Autom z Bratislavy sa sem dostanete za necelých 7 hodín. Napriek tomu, že ide o mesto v Chorvátsku, budete mať miestami pocit, že sa nachádzate v talianskych Benátkach. Nepochybne za to môže aj skutočnosť, že Rovinj bol v minulosti pod správou Benátskej republiky. Jeho unikátna architektúra a farebné domčeky vám zaiste učarujú. 

V Rovinji nájdete pekné kamienkové pláže. Apartmány sú od pláží vzdialené niekoľko sto metrov, pobrežie v Rovinji nie je zastavané tak ako napr. v Dalmácii. Je lemované rozľahlými borovicovými hájmi, poskytujúcimi príjemný tieň a priestor k prechádzkam. Pozdĺž pláží vedie promenáda a v borovicových lesoch je vybudovaná sieť chodníkov pre peších i cyklistov.

Ak sa rozhodnete navštíviť Rovinj, určite sa prejdite jeho starým mestom. Je popretkávané úzkymi uličkami, bránami a malými námestičkami. Jeho dominantou je kostol sv. Euchémie, patrónky mesta, odkiaľ je krásny výhľad. 

Ak ste sa teda rozhodli Rovinj navštíviť, prajeme vám príjemnú cestu, krásne počasie a o ostatné sa už postará atmosféra tohto úžasného miesta. A hlavne si nenechajte újsť domácu kuchyňu.

foto: archív šéfredaktorky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu