Čo vyjadrujú vaše šperky a ako sa o ne starať?

0
1655

Veľké či malé, nenápadné alebo výrazné – šperky sú záverečnou bodkou každého outfitu. Nech už nosíte drahé kamene alebo nenápadné tenučké retiazky, každý šperk potrebuje starostlivosť, aby vám robil radosť čo najdlhšie.
Kozmetika, čistiace prostriedky aj zubná pasta sú pre vaše šperky pohroma. Hoci to na prvý pohľad nevidno, postupne ich ruinujú. Rovnako im nesvedčí varenie ani žiadna iná práca. Šperky by ste si mali dať na seba ako posledné a odložiť ich ako prvé. Odložte ich aj pri práci, najmä prstene a náramky, rovnako pri športe a kúpaní sa doma v sprche. Šperky nepatria ani do bazénov a sauny. Obzvlášť veľký pozor dávajte pri solitéroch. Korunka, v ktorej sú zasadené, sa vplyvom tlaku môže postupne uvoľniť a kameň vypadne. Preto šperky s väčšími kameňmi nenoste tam, kde je viac ľudí, ani do prírody.
Najmä prsteňom, náramkom a retiazkam prospieva pravidelné utretie špeciálnou handričkou. Zvlášť prstene poteší takáto starostlivosť každý večer. Zanesené šperky vyčistíte roztokom saponátu na riad a vlažnej vody za pomoci jemnej kefky. Ešte lepšia je ultrazvuková čistička a najlepšie je z času na čas dopriať cennostiam profesionálne čistenie. To využite aj keď vám šperky sčernali a po vyčistení si ich nechajte ešte potiahnuť tenkou vrstvou ródia. Matným perlám vráti lesk vyleštenie kvapkou čistého oleja a následné preleštenie mäkkou handričkou.

Aby vaše poklady nestratili iskru, odkladajte ich do tmy a na mäkkú podložku. Najlepšie im bude v šperkovnici alebo v špeciálnych priehradkach, ktoré vložíte do zásuvky. Šperkovnice aj box na šperky, nastaviteľný do šírky, predáva spolu s náušnicami, prstienkami, retiazkami a hodinkami aj Tchibo.

Aby vaše poklady nestratili iskru, odkladajte ich do tmy a na mäkkú podložku. Najlepšie im bude v šperkovnici alebo v špeciálnych priehradkach, ktoré vložíte do zásuvky. Šperkovnice aj box na šperky, nastaviteľný do šírky, predáva spolu s náušnicami, prstienkami, retiazkami a hodinkami aj Tchibo.


Sila, elegancia, šťastie


Zlato a striebro sa na výrobu šperkov používajú už niekoľko tisícročí. Drahé kovy milovali faraóni rovnako ako Kelti. Neskôr sa z nich stalo platidlo a dnes sa využívajú v elektronike, stavebníctve, v šperkárstve aj kozmetike. Diamanty sú stále najlepším priateľom dievčat a perlové náhrdelníky už stáročia ikonickým dedičstvom po prababičkách. K darom prírody pribudli rovnako nádherné umelé materiály a každý z nich nesie v sebe určité posolstvo.

Zlato
Zlato je jeden z najcennejších drahých kovov. Keďže je zlato samo osebe príliš mäkké, pri spracovaní sa doň pridávajú ďalšie kovy. Väčšia tvrdosť, ako aj žltý, ružový alebo biely tón zlata sa dosahuje pridávaním striebra, medi alebo paládia. Čím vyšší je podiel rýdzeho zlata, tým je zlato kvalitnejšie a cennejšie. Napríklad zlato 585/1000 má podiel rýdzeho zlata 58,5 %. Zlato má výbornú elektrickú a tepelnú vodivosť, je mimoriadne odolné a to aj voči niektorým kyselinám a chemickým procesom a zdravotne nezávadné. Je považované za symbol Slnka, moci, bohatstva a pripisovalo sa panovníkom. Zaujímavosť: Na 1 tonu zemskej kôry pripadá 0,005 g zlata.

Striebro
Tento ušľachtilý kov sa s obľubou používa na výrobu šperkov. Rýdze striebro je mimoriadne lesklé, ale mäkké, preto sa na výrobu šperkov využíva striebro s ďalšími prímesami, napríklad medi, olova. V šperkárstve sa najčastejšie využíva sterlingové striebro, čo je zliatina striebra a medi. Označené býva puncovou značkou 925. Proti černaniu a pre zachovanie lesku sa do striebra pridáva ródium. Niektoré strieborné šperky bývajú pozlátené. Kým zlato je symbolom Slnka, striebro patrí Mesiacu. Vyjadruje sofistikovanosť, eleganciu, aktivitu a jasnozrivosť. Vedeli ste, že…? V minulosti sa platilo striebrom, z ktorého sa príslušná váha jednoducho odrúbala. Odtiaľ pochádza názov ruskej meny rubeľ. Neskôr sa začali používať strieborné mince – toliare. Skomolením tohto slova zas vznikol dolár.


Diamant
Kvalita najdrahších drahokamov sa posudzuje podľa 4C: hmotnosti v karátoch, z výbrusu, čistoty a farby. Najtvrdší prírodný minerál je odpradávna opradený mýtmi. Diamant mal prinášať moc, slávu a neporaziteľnosť. Dnes sa stáva symbolom dôležitých míľnikov života – zasnúbenia, narodenia, výročia.
Diamant alebo briliant? Ak budete chcieť kúpiť diamantový šperk a ponúknu vám brilianty, nehľadajte chybu. Diamantom sa označuje surový nerast, kým briliant je vybrúsený diamant. Ideálny briliantový výbrus má 57 plôšok, v ktorých sa svetlo láme v maximálnej žiarivosti celého farebného spektra. Nádherne lesklý vydrží mnoho rokov.

Perly
Sú nadčasovo romantické a jednoducho elegantné. Perly tvoria perlorodky obaľovaním cudzieho telesa mnohými tenučkými vrstvami perlete. Výsledkom je guľatá, kvapkovitá alebo oválna perla jemného lesku, ktorý je výrazom ich vysokej kvality. Morské perly z Austrálie, Barmy či Indonézie bývajú svetlé – biele, zlatisté, striebristé, tahitské mávajú tmavšiu farbu. Sladkovodné perly vynikajú leskom a sú cenovo dostupnejšie. Perly z lastúrového jadra sú formované z jemne mletej perlete ustríc. Vďaka ručnému spracovaniu majú vždy dokonalý tvar, hladký povrch a fascinujúci lesk.Legenda vravia, že perly sú slzy bohov. Znázorňujú šťastie, múdrosť, rozvahu a magickú moc. Perlovým šperkom nikdy nič nepokazíte, pretože perly pristanú všetkým ženám bez rozdielu veku. Najznámejšou perlou je La peregrina, perla hruškovitého tvaru, veľká asi ako holubie vajce, nájdená v 16. storočí istým otrokom, ktorému priniesla slobodu. Vlastnil ju španielsky kráľ, Mária Tudorová, patrila rodine Napoleona a pýšila sa ňou aj Elizabeth Taylor.


Zirkón
Považuje sa za mäkšieho a lacnejšieho brata diamantu, ktorý ako jediný dokáže prekonať jeho nádherný lesk. Rozdiel medzi zirkónom a diamantom na prvý pohľad nespoznáte, museli by ste ich oba otáčať v ostrom svetle a vzájomne porovnať. Zirkón je chemická zlúčenina a na rozdiel od prírodného diamantu je mäkší a krehkejší. Vďaka výraznému lesku a nižšej cene je obľúbenou súčasťou šperkov. Pripisuje sa mu ochranný význam.

Čo je solitér? 
Názov „solitér“ je odvodený z francúzskeho „solitaire“, čo znamená „jediný“. Označuje jediný drahý kameň alebo zirkón, zdobiaci prsteň, náhrdelník alebo náušnice.

Kamienky Swarovski
Originálne kamienky Swarovski sú krištáľové komponenty s vysokou prímesou oxidu olovnatého , ktoré majú vďaka špeciálnemu brúseniu nádherný dúhový lesk. Výrobky s označením „Vyrobené s kamienkami Swarovski“, ktoré ponúka napríklad aj Tchibo, majú tú najvyššiu kvalitu.

foto: Tchibo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu