Počet zachytených onkologických ochorení má na Slovensku neustále rastúci trend. V posledných rokoch je rakovina diagnostikovaná u približne 40 000 pacientov ročne, pričom pred 20 rokmi to bolo len okolo 25 000 pacientov ročne. Za tento nárast môže nielen väčší výskyt rakovinových ochorení v našej populácii, ale aj lepšia diagnostika a tiež aj vyššie povedomie verejnosti, vďaka informačným a edukačným aktivitám občianskych združení. Aj preto Liga proti rakovine 10. marca 2025 už 29. krát organizuje Deň narcisov. 

Vyššie povedomie o potrebe udržania si zdravia i o varovných príznakoch začínajúceho ochorenia prispievajú k skoršej diagnostike a teda aj k skoršiemu záchytu ochorenia. To vedie k úspešnejšej a často i menej zaťažujúcej liečbe. Úspešnosť týchto opatrení možno badať na štatistike úmrtnosti na rakovinové ochorenia. Jej krivka bohužiaľ stále rastie, i keď našťastie pomalšie, ako počet novodiagnostikovaných ochorení. 

Napriek tomu je stále čo zlepšovať a stále je veľký počet pacientov, ktorí na prevenciu a starostlivosť o svoje zdravie nemysleli a ochorenie im bolo diagnostikované až vo vyšších štádiách. Napríklad, až tristo žien ročne zomiera u nás zbytočne na karcinóm prsníka. Na Slovensku žije okolo 30 000 žien s rakovinou prsníka. Problémom je to, že veľká časť z nich bola diagnostikovaná vo vyšších štádiách ochorenia. „Možno nevedeli o prevencii, možno sa nedostali na včasné vyšetrenia, možno dostali do vienka zlý typ rakoviny, ktorý rýchlo metastázuje a možno od začiatku nedostali tú najadekvátnejšiu liečbu. Pomôžme urobiť všetko preto, aby sme všetky tieto MOŽNO zmenili v prospech žien,“ vyzýva Jana Pifflová, prezidentka aliancie Nie Rakovine. 

Prevencia zachraňuje životy

Najčastejšími typmi novodiagnostikovanej rakoviny na Slovensku sú rakovina kože (alarmujúcich takmer 8000 prípadov), kolorekta (hrubé črevo a konečník), prsníka, pľúc a prostaty. Väčšine z týchto ochorení je možné predísť. Rakovine kože vhodným vystavovaním sa slnečnému žiareniu a používaním opaľovacích krémov, rakovine hrubého čreva zdravou stravou, rakovine pľúc nefajčením… U týchto a všetkých ďalších onkologických ochorení aj preventívnymi prehliadkami, ktoré sú väčšinou hradené poisťovňami. A v prípade priamej príbuzenskej línie s onkologickým pacientom je možné absolvovať preventívne prehliadky bezplatne i častejšie. Lekári hovoria, že pri venovaní dostatočnej pozornosti svojmu zdravotnému stavu a pri dodržiavaní odporúčaných zdravotných prehliadok, je možné včas zachytiť až 90 % onkologických ochorení v raných štádiách, pri ktorých je úspešnosť liečby veľmi vysoká a zároveň je výrazne menej zaťažujúca než liečba neskorších štádií.

 Poslanie Dňa narcisov

V boji proti rakovine prsníka je nevyhnutná i pravidelná osveta. Preto je dôležité neustále apelovať na ľudí, aby svoje zdravotné problémy nepodceňovali a snažili sa aj o zvýšenie informovanosti o tejto chorobe. Z tohto dôvodu občianske združenie Liga proti rakovine každoročne – v tomto roku už 29. krát – organizuje celoslovenský Deň narcisov. Tento rok si ho pripomenieme 10. apríla. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o onkologických ochoreniach, záujem o skríning, prevenciu a tiež získať prostriedky na pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám najmä v oblasti sociálnych, právnych, psychologických a spoločenských oblastiach. Spoločnosť Natures, ktorá je výrobcom výživových doplnkov s vysokočistým betaglukánom, patrí medzi pravidelných darcov. Tento rok sa rozhodla venovať Lige proti rakovine symbolických 29 % z tržby v týždni od 7. do 13. apríla 2025.

Betaglukán  pomáha pri liečbe

Bezpečnosť a účinnosť výživových doplnkov aj počas náročných období sa preukázala v klinických štúdiách, počas ktorých účastníci štúdií denne užívali 500 mg vysokočistého (93 %) betaglukánu z hlivy ustricovitej. Tento typ betaglukánu je známy pre svoje prospešné účinky – v prvom rade imunologické, ale tiež metabolické a antioxidačné. Rôznymi cestami zvyšuje aktivitu viacerých častí imunitného systému. Tým, že je nenávykový a nemá vedľajšie účinky sa dá účinne užívať spolu s intenzívnou medikamentóznou protirakovinovou liečbou. 

Foto: Natures a Freepik

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu