Čoskoro sa u nás na Sviatok všetkých svätých rozžiaria cintoríny, na ktorých budeme spomínať na svojich milovaných, ktorí už odišli. CEEV Živica aj tento rok pripomína, aby sme sa na cintorínoch správali nielen s úctou k zosnulým, ale i k prírode. Na Slovensku totiž každoročne nanosíme na cintoríny tony plastov, ktoré sa nedajú ani recyklovať.
Programy CEEV Živica, Zelená škola a Funebra, sa i tento rok spojili a vyzývajú školy i verejnosť, aby sme zabudli na plastové dekorácie počas Pamiatky zosnulých. „Úcta a láska k našim blízkym sa dá vyjadriť rôznymi spôsobmi, naozaj netreba nosiť plastové kytice či vence. Tie sa totiž ani nedajú recyklovať a na mnohých cintorínoch ani nie sú kontajnery na triedený odpad. Skúsme to tento rok citlivo a s rešpektom k prírode a ľuďom,“ vyzýva Zuzana Gallayová, manažérka programu Zelená škola.
Školy zapojené v programe Zelená škola „robia to, čo učia“ a environmentálne vzdelané deti potom často inšpirujú aj rodičov. Ešte pred sviatkami, počas ktorých spomíname na svojich blízkych, preto môžu ukázať, ako vyzerá spomienka na zosnulých s rešpektom k prírode. „Pripravili sme pre školy súťaž. Pedagógovia môžu s deťmi pripraviť prírodný biologicky rozložiteľný veniec len s pomocou jutového špagátu (bez polystyrénového základu a bez taviacej pištole) a prírodného materiálu. A ukázať rodičom, že sa to dá aj takto,“ dodáva Monika Suchánska z projektu Funebra, ktorý sa venuje prírodnému pohrebníctvu.
Vlani sa do Dušičkovej výzvy zapojilo 70 škôl, organizátori veria, že tento rok to bude ešte viac. „Máme aj ďalšie tipy pre verejnosť. Stačí sa inšpirovať plagátom Dušičky s úctou k prírode, ktorý nájdete na stránke Zelenej školy, stiahnuť ho a odniesť na obecný alebo mestský úrad, na správu cintorínov, či umiestniť vo vývesnej skrinke vo verejnom priestore. Osvety v tomto smere totiž nikdy nie je dosť,“ uzatvára Zuzana Gallayová.
Pripravila: Eva Sládková
Foto: CEEV Živica a unsplash