„IBD Pod kontrolou“ pomoc pacientom pri zápalovom ochorení čriev

0
694

Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída sú zápalové ochorenia tráviaceho traktu, ktoré sa týkajú stále väčšej skupiny prevažne mladých ľudí. Pri príležitosti Svetového dňa IBD, ktorý sme si pripomenuli 19. mája, prichádza im na pomoc nová aplikácia „IBD pod kontrolou“.  Jej cieľom je zlepšiť manažment ochorenia Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy a pomôcť tak pacientom mať svoje ochorenie plne pod kontrolou. 

Črevné zápalové ochorenia, v skratke IBD (Inflammatory bowel disease), postihujú na Slovensku približne 200 ľudí na 100 000 obyvateľov.  Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída sú chronické ochorenie čriev, ktoré ovplyvňujú život pacientov. Prejavujú sa chronickou únavou, teplotami, pretrvávajúcou hnačkou, krvou v stolici, bolesťou brucha či pocitmi nafúknutia. Toto sú len niektoré z nepríjemných príznakov, ktoré majú významný vplyv na kvalitu života pacientov. Napriek tomu, že ide o celoživotné ochorenie, dá sa s nimi pri správnom manažovaní ochorenie plnohodnotne žiť. 

Užitočná aplikácia na zvládnutie IBD

K lepšiemu zvládaniu IBD ochorenia môže v súčasnosti pomôcť aj nová aplikácia, ktorá bola vyvinutá cielene pre potreby pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. „Aplikácia „IBD Pod kontrolou“ disponuje unikátnym obsahom a zaujímavými funkciami, ktoré môžu významne uľahčiť život pacientov s IBD ochorením. Ide o užitočnú pomôcku, ktorá pacientovi pripomína termíny kontroly, užitie liekov, ale nájde v nej aj odborné rady o samotnom ochorení či stravovaní,“ hovorí Veronika Ivančíková, predsedníčka pacientskeho združenia Slovak Crohn Club. 

Aplikáciu “IBD Pod kontrolou“ si môže bezplatne stiahnuť ktorýkoľvek IBD pacient používajúci smartfón. Rovnako bezplatné sú aj všetky jej funkcionality. Notifikácie pacientom pripomínajú termíny návštev u lekára, termíny vyšetrení a kontrol, ale aj dátum a čas, keď majú pacienti užiť svoju liečbu. Aplikácia pacientom umožňuje viesť si denník a  následne si ho stiahnuť do PDF a zaslať na email. Personalizácia a relevantný edukatívny obsah robí z tejto aplikácie užitočnú pomôcku v manažmente pacienta s IBD ochorením. Jedným z pacientov, ktorý mal možnosť si aplikáciu vyskúšať je aj slovenský raper Majself. „Keď mi diagnostikovali Crohnovu chorobu, uvedomil som si, že ma čaká veľa životných zmien, aby som mohol s ochorením žiť normálny život. To bol môj hlavný cieľ, žiť plnohodnotne a bez obmedzení. Oceňujem preto, že práve v dnešnej rýchlej dobe majú pacienti k dispozícii pomocníka vo forme prehľadnej a obsahovo nabitej aplikácii,“ dodáva Majself. 

Dôležité je správne manažovanie ochorenia 

Crohnova choroba i ulcerózna kolitída najčastejšie prvýkrát prepuknú v rozmedzí 15. – 30. roku života, ulcerózna kolitída vzácne aj okolo päťdesiatky. Základný rozdiel medzi týmito chorobami je časť tráviaceho traktu, ktorú postihujú a typ zápalu. Pri ulceróznej kolitíde je postihnuté výlučne hrubé črevo a zápal postihuje sliznicu čreva. Crohnova choroba postihuje zápalom ktorúkoľvek časť tráviacej sústavy, najčastejšie sa vyskytuje v spojení tenkého a hrubého čreva a zápal prechádza celou hrúbkou črevnej steny. Nešpecifické črevné zápaly sa vyznačujú striedaním pokojných období a období vzplanutia choroby. „Príznakmi zhoršujúceho sa zápalu sú časté hnačky, veľakrát s prímesou krvi a hlienu, pocity nafúknutia alebo tlaku v bruchu, bolesti brucha, zvýšená telesná teplota, málokrvnosť, nechutenstvo, strata hmotnosti. Často sa vyskytujú aj prejavy ochorenia mimo tráviaceho traktu – zápaly kĺbov, kožné problémy, zápaly očí,“ popisuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., gastroenterológ, vedecký sekretár Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.

IBD sa vyskytuje skôr vo vyspelých krajinách v porovnaní s menej rozvinutými krajinami a skôr v mestských ako vo vidieckych oblastiach. Okrem prostredia však má na rozvoj ochorenia vplyv aj genetika a imunitný systém. Manažovanie IBD ochorenia nie je jednoduché, pacienti sú často práceneschopní, čo môže viesť až k invalidizácii. Liečba Crohnovej choroby či ulceróznej kolitídy si vyžaduje najmä pochopenie ochorenia, zmenu životného štýlu a dobrú adherenciu pacientov k liečbe či spoluprácu s lekárom. Diagnóza IBD sa stanovuje na základe laboratórneho preukázania zápalu v organizme z krvi alebo stolice a pomocou zobrazenia zápalového postihnutia čreva pomocou kolonoskopie, ultrazvuku, CT alebo magnetickej rezonancie. Včasný záchyt a liečba dokáže významne zlepšiť vývoj ochorenia a predísť závažným komplikáciám či chirurgickej liečbe. „V súčasnosti máme k dispozícii modernú liečbu, ktorá je účinná, avšak treba s ňou začať včas. Počet moderných liekov stúpa a ak nezaberie jeden, je možné naordinovať iný. Liečebné možnosti sa rozširujú napríklad aj o biologickú liečbu,“ vysvetľuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Zdroj: www.grapepr.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu