Už slávny Hippokrates povedal, že všetky choroby sídlia v črevách, no ľudstvu trvalo viac než 2 400 rokov, kým túto pravdu dokázalo podoprieť faktami.
Autori mimoriadne úspešnej knihy Zdravé črevo a trávenie, doc. Ladislav Kužela, PhD. a Zuzana Čižmáriková, PhD, sa vo svojej novej prelomovej publikácii Zdravie bez liekov, ktorá práve vyšla v Ikare, podujali prebádať fascinujúce prostredie ľudskej mikrobioty. A keďže autor knihy aj na vlastnej koži vyskúšal, akú zázračnú moc má nad človekom strava, oprávnene môže konštatovať, že k zdraviu sa dokážeme doslova dobre a chutne prejesť.
Mikroorganizmy v našom čreve ovplyvňujú nielen zdravie našej tráviacej sústavy, ale aj našu imunitu, metabolizmus, výkonnosť, či dokonca psychiku. Práve od stavu črevného mikrobiómu záleží, či sa u nás prejavia niektoré závažné civilizačné a chronické choroby, obezita, alergie alebo intolerancie. Preto by sme sa mali o svojich črevných „priateľov“ dobre starať a poskytnúť im všetko, čo potrebujú – a to je strava s čo najrozmanitejšou rastlinnou vlákninou. Mali by sme jesť tak, akoby od toho závisel náš život. Pretože naozaj závisí. Docent Kúžela hovorí: „ZDRAVIE BEZ LIEKOV MÁTE NA DOSAH S POMOCOU ČREVNÝCH MIKRÓBOV“.
V knihe čítame na úvod aj takéto priznanie: „Dennodenne počúvam od svojich pacientov podobné otázky: „Pán doktor, čo by ste mi odporučili v rámci stravovania? Čo môžem jesť a čo, naopak, nemôžem? Čo hovoríte na túto diétu, čo hovoríte na tamtú?…
Opäť úprimne odpovedám: Som odchovanec klasickej endoskopickej školy, ktorá sa riadi princípom, že keď sa v tráviacej rúre nenájde nič patologické, potom ide o poruchu funkcie tráviaceho traktu, takzvanú funkčnú poruchu. Rovnako som dlhé roky nevenoval veľa času tomu, aby som do hĺbky pochopil, čo by sme mali jesť ‒ čo je alebo nie je pre naše črevo a zdravie prospešné. Väčšina odporučení z mojej strany preto končila radou: „Dajte si vysokozvyškovú stravu…“ A keď sa ma pacient opýtal, čo je to vysokozvyšková strava, dodal som: „Jedzte veľa vlákniny“. Týmto sa moje stravovacie rady končili.
Napriek tomu, že každý z nás intuitívne vie, že potrava zohráva významnú úlohu pri zachovaní dobréhonielen črevného, ale aj celkového zdravia, na lekárskej fakulte ma a mojich kolegov na vyššie uvedené otázky odpovedať nenaučili. Vôbec som si neuvedomoval ani skutočnosť, že jedlo je doslova liekom. Jedlo je terapia a zároveň cesta k zdravému a kvalitnému životu. Postupne som teda aj ja začal hľadať odpovede, ale opäť musím priznať, že ma k tomu doviedli až vlastné zdravotné problémy alebo, ako sa u nás hovorí, prišiel na psa mráz“.
Nasledujú postrehy, zistenia, odporúčania, ktoré boli spočiatku motivované vlastnými zdravotnými problémami autora, ale vedecky overené a aj preverené lekárskou praxou. Každý, kto cíti, že jeho zdravie závisí aj od spôsobu stravovania, nájde v knihe cestu, ako zabezpečiť svojmu organizmu skvelú terapiu správne vybratým jedlom.