Ľudia túžia byť súčasťou niečoho, čo nie je len o peniazoch

0
1529

„Aj biznis sa dá robiť poctivo a eticky, s ohľadom na zamestnancov“, hovorí úspešný podnikateľ s koreňmi na Slovensku.

Správaj sa k ľuďom tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe: úspešný americký podnikateľ a filantrop Robert „Bobby“ S. Ukrop s koreňmi zo Slovenska má toto známe krédo na zadnej strane vizitky. Zlaté pravidlo dôsledne uplatňuje v biznise aj súkromí. Aj preto sa jeho firma opakovane dostala do zoznamu „100 najlepších spoločností v USA pre ktoré sa oplatí pracovať“.
„Vo firme aj celom mojom živote kladiem dôraz na etické hodnoty, ktoré sú morálnym kompasom spoločnosti,“ konštatuje prezident a CEO potravinárskej firmy Ukrop´s Homestyle Foods, ktorá má 450 zamestnancov a prostredníctvom svojho portfólia viac ako 800 celonárodne distribuovaných výrobkov pod značkou Good Meadow Homemades sa hrdo hlási k malebnej stredoslovenskej dedinke Dobrá Niva pri Zvolene. Práve odtiaľ sa Ukropovi predkovia pred takmer sto rokmi pobrali za Atlantik.


Prvý obchod siete Ukrop´s otvorili už v roku 1937
Bobbyho otec Joseph na sklonku medzivojnového obdobia presvedčil svojho otca, aby nechal založiť rodinnú farmu a na základe takto získaného úveru otvoril v roku 1937 prvý obchod, ktorý bol vo veľkosti dvoch garáží. S pomocou manželky Jacquelin a neskôr aj synov Bobbyho a Jima postupne vybudoval sieť supermarketov s 25 pobočkami v strednej Virginii.
Nielen pomenovaním výrobkov, ale aj aktívne si Bobby Ukrop udržiava väzby na Slovensko, ktoré prvý raz navštívil v roku 1985. Zuzana Čmelíková, ktorej starý otec Štefan bol bratrancom Ukropovho starého otca, mala vtedy 4 roky. Jej mama Anna Šimoniová, za slobodna Ukropová, zostala s Bobbym v priebežnom kontakte.
Ku koncu milénia pobudla Zuzana v USA cez prázdninový študentský projekt Work and Travel, pracovala vo fast foode a ohlásila sa vzdialenému príbuznému. Pomohol jej nájsť vhodnú školu, zvládla prijímačky a keď mentor videl jej snaživosť, odhodlanie a vlohy, rozhodol sa podporovať univerzitu a neskôr aj unikátny študijný program na nej. Ukrop dlhodobo pôsobil v správnej rade a začiatkom tohto roka ho uviedli do Siene slávy Robins School of Business University of Richmond a pomenovali po ňom auditórium.


Pomoc pri transformácii slovenskej spoločnosti
„Chcel som, aby Zuzana mohla prispievať k transformácii slovenskej spoločnosti,“ vysvetľuje Ukrop. Aj preto sa jeden z programov na Jepson School of Leadership Studies zo študijného portfólia University of Richmond od roku 2011 volá Zuzana Simoniová Cmelikova Visiting Scholar Program in Leadership and Ethics. Zuzana Čmelíková, ktorá vedie Biznis školu v spoločnosti PLUS Academia v Bratislave a je spoluzakladateľkou portálu www.reziliencia.sk, je medzičasom uznávanou odborníčkou na leadership, organizačnú etiku a rezilienciu a konštatuje: „Bobby je skutočným vzorom morálneho lídra. Okrem iného si veľmi váži vzdelanie a zamestnancom dlhodobo rôznymi formami pomáha k tomu, aby ho mohli dopriať svojim deťom.“
Samotný Ukrop hovorí: „Ono zlaté pravidlo nie je len žiaducim spôsobom žitia. My sme ho premietli aj do fungovania našej firmy: usilujeme sa prospešne slúžiť zákazníkom a celej spoločnosti, pričom sa ku klientom, zamestnancom i dodávateľom správame tak, ako chceme, aby sa správali k nám. Hodnoty, ktoré zdieľame, sú pre nás veľmi dôležité a presvedčenie pritom musí byť v súlade s konaním. Slová treba premietať do činov.“
Práca ako obohacujúca skúsenosť
Bobby Ukrop síce je pragmatický obchodník, ale zároveň presvedčený kresťan (rodina krátko po príchode do Spojených štátov amerických konvertovala na baptizmus) – firma napriek konkurenčnej nevýhode nikdy vo svojej sieti nepredávala alkohol, cigarety a tabloidy a obchody zostávali v nedeľu zatvorené. „Znamenalo to, že musíme byť o to lepší, čo sa mi ako výzva páčilo,“ podotýka s úsmevom.
„Nejde nám však o to, aby zákazníci nakupovali práve u nás, lebo sme kresťania. Chceme, aby k nám prichádzali pre naše produkty a služby. Uvedomujeme si, že u nás pracujú aj nakupujú ľudia rôznych vierovyznaní – ctíme si a rešpektujeme každého človeka,“ upozorňuje zanietený golfista a basketbalista Ukrop, ktorý v júni oslávil so svojou manželkou Jayne zlatú svadbu – majú 4 deti a 11 vnúčat.
Spoločnosť Ukrop´s sa opakovane dostala na zoznam magazínu Fortune „100 najlepších spoločností pre ktoré sa oplatí pracovať“. Bobby k tomu konštatuje: „Aj biznis sa dá robiť poctivo a eticky, s ohľadom na zamestnancov. Ľudia túžia byť súčasťou niečoho, čo nie je iba o dolároch a centoch. Chceme, aby práca u nás bola pre nich obohacujúcou skúsenosťou. Sám vnímam to, čo robíme, ako poslanie – tak sa mi to páči.“


Na jednom pódiu s Anastasiou Kuzminovou


Ukropov syn Robert bol špičkovým profesionálnym futbalistom, zahral si aj v Major League Soccer. Bobby prispel na výstavbu štadióna na americký typ futbalu na University of Richmond, ale bol aj za vybudovaním bejzbalového stánku The Diamond či realizáciou plaveckého komplexu Richmond Aquatic Center. Okrem toho každoročne zastrešuje charitatívne bežecké podujatie The Ukrop´s Monument Avenue 10K s približne 25 000 účastníkmi a podieľa sa aj na Richmondskom maratóne, ten sa najbližšie uskutoční 16. novembra.
Už o desať dní skôr, teda 6. novembra, navštívi Robert „Bobby“ S. Ukrop Slovensko – v hoteli Lake Resort Senec bude vzácnym hosťom podujatia Festival reziliencie 2019 s podtitulom „Managment & HR konferencia trochu inak“, na ktorom o tomto zaujímavom koncepte okrem spomenutej Zuzany Čmelíkovej a mnohých ďalších spíkrov zo Slovenska i zahraničia porozpráva aj naša najúspešnejšia olympionička Anastasia Kuzminová.

foto: Archiv R.U. / A.K.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu