NEZABÚDAJME na stále aktuálne umývanie rúk. Koronavírus, chrípka či hepatitída A sa šíria aj špinavými rukami.

0
894

Správna technika umývania rúk účinne predchádza vzniku infekcií.

Nedostatočná alebo nesprávna hygiena rúk je častým spúšťačom ochorení tráviaceho traktu, respiračných infekcií či infekcií rán. V rozvojových krajinách je nízka hygienická úroveň aj v súčasnosti dôsledkom nielen infekcií, ale aj veľkého počtu úmrtí. Napriek tomu, že Európa s týmto problémom nebojuje a aj hygienických prostriedkov má dostatok, veľká časť populácie dôsledné hygienické návyky nemá alebo neovláda správnu techniku umývania rúk. V polovici októbra, keď si pripomíname Svetový deň umývania rúk, odborníci aj Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) upriamujú pozornosť na hygienu rúk ako na najefektívnejší a najjednoduchší spôsob predchádzania širokej škály infekčných ochorení, vrátane ochorenia COVID-19. 

Na ľudských rukách možno nájsť státisíce odlišných baktérií. Ich počet sa znásobuje po použití toalety, aj po návšteve nemocnice alebo hromadných dopravných prostriedkov. Rizikové sú najmä „často chytané plochy“, ktoré prichádzajú do kontaktu s veľkým počtom rúk, ako napríklad kľučky, tlačidlá, vypínače, zábradlia či madlá. Správne hygienické návyky však nie sú samozrejmosťou ani v dospelej populácii. Odborníci preto apelujú na budovanie pravidelného návyku umývania rúk už v ranom veku dieťaťa. Dôkladné umývanie rúk je prostriedkom ochrany zdravia a až v 80 % zamedzuje prenosu respiračných vírusov ako sú koronavírusy, rinovírusy, chrípka alebo adenovírusy. Čistými rukami eliminujeme  aj vírusy spôsobujúce hnačky a vracanie, norovírusy alebo rotavírusy, a tiež sa vyhýbame „chorobe špinavých rúk“ – hepatitíde A.

Pandémia COVID-19 ukázala význam primeranej hygiene rúk ako spôsobu zamedzenia prenosu infekcie. Štandardnou výbavou interiérov prevádzok, škôl či zdravotníckych zariadení sú už aj dezinfekčné prostriedky. Odborníci však v bežnom živote pred alkoholovou dezinfekciou uprednostňujú klasické umývanie rúk. „Príliš veľa neindikovanej dezinfekcie v bežnom živote nie je prospešné. Používaním agresívnych prostriedkov, ale aj extrémne prehnanou hygienou rúk, odstraňujeme z pokožky aj dobré a telu prospešné baktérie, ktorých cieľom je chrániť pokožku pred rozmnožením choroboplodných zárodkov,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Naďová PhD., MPH, predsedníčka Sekcie nemocničnej epidemiológie hygieny Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.

Dôsledné umývanie rúk zahŕňa niekoľko krokov a má svoje pravidlá. „Obyčajná voda na dôkladné umytie rúk nestačí. Ideálna je kombinácia s tekutým mydlom či umývacou emulziou s neutrálnym pH. Netreba používať dezinfekčné mydlo a to ani teraz počas pandémie COVID-19. V porovnaní s obyčajným tekutým mydlom bez dezinfekčnej prísady sa jeho nadradený účinok nikdy vedeckými štúdiami dostatočne nepreukázal. Navyše, nízke koncentrácie dezinfekčných prísad v dezinfekčných mydlách sú veľmi nebezpečné, pretože podporujú vznik rezistencie u baktérií, ničia mikrobióm pokožky rúk, podporujú vznik kožných alergií a kontaminujú nám životné prostredie. 

Ruky by sme si mali umývať aspoň 40 – 60 sekúnd, nevynechať priestor medzi prstami, chrbát rúk, dlane, nechty či zápästie. Pre porovnanie, ak by sme chceli pri umývaní rúk dosiahnuť deklarovaný účinok dezinfekčného mydla, museli by sme ho nechať pôsobiť na rukách aspoň 2 minúty a to je nereálne,“ hovorí RNDr. Mgr. Jaroslava Brňová PhD., MPH, vedúca Centra mikrobiológie a prevencie infekcií (CEMIP), Trnavská univerzita. Po umytí rúk sa odporúča použiť čistý uterák alebo jednorazovú utierku, ktorou zastavíme prívod vody, čím zároveň zabránime priamemu kontaktu rúk s kohútikom. 

Napriek tomu, že na osobnú hygienu rúk postačuje dôsledné umývanie vodou a mydlom, existujú situácie, keď si potrebujeme umyť ruky, ale voda s mydlom nie sú dostupné. V takom prípade je vhodný alkoholový dezinfekčný prípravok, ktorý odstráni z rúk baktérie a vírusy bez nutnosti použitia vody a mydla. „Dezinfekcia je taktiež vhodná, ak sa staráme o človeka so zníženou imunitou, napríklad po operácii či chemoterapii. Dezinfekciou rúk ho môžeme ochrániť pred infekciou. Tá je vhodná aj na zníženie pravdepodobnosti prenosu respiračných infekcií v domácnosti,“ hovorí Mgr. Ľubica Bezeli zo spoločnosti Hartmann Rico, podpredsedníčka Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) a dodáva, že alkoholové dezinfekčné prípravky sú štandardom v nemocniciach či v zariadeniach sociálnych služieb, pretože sú rýchle a účinné. „Po použití dezinfekčného prípravku ostane na rukách desať až stokrát menej zárodkov, ako po umytí mydlom, čo má mimoriadny prínos najmä v infekčnom prostredí nemocníc.“ 

Pripravil: Grape PR

Zdroj: SK+MED 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu