Celkom vážne uvažujem nad tým, či mám pokračovať v písaní o kazašskom hlavnom meste ako o Nur-Sultane alebo ako o Astane.
Starší z vás si budú pamätať, že hlavné mesto Alma Ata (v preklade otec jabĺk) ležalo kedysi oveľa južnejšie v celkom prívetivom klimatickom pásme, až kým sa bývalý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev nerozhodol presunúť ho bližšie k svojmu rodisku – na sever krajiny.
Nová metropola vyrástla doslova na zelenej lúke (či skôr stepi) a dnes, vďaka projektom špičkových svetových architektov, je to okázalé supermoderné centrum. Kazachstan, mimoriadne bohatý na nerastné suroviny, si to, zdá sa, mohol dovoliť.
Ministerskí úradníci sa však v roku 1997, keď sa Astana oficiálne stala hlavným mestom, len veľmi neradi sťahovali do oblasti, kde v lete panujú úmorné horúčavy, no v zime sa po dlhé mesiace ortuť v teplomeroch drží aj pod tridsiatkou. A sneh? Len čo vyjdem z auta, strážca parkoviska mi ukáže na dopravnú značku dva metre nad zemou. „Vlani ju celú zasypalo,“ nevrlo poznamená.
Symbolom mesta je nádherná 105-metrová veža Bajterek (topoľ) z bieleho kovu, ktorý pred vrcholom obopína 22-metrovú sklenenú zlatú guľu. Má to byť symbol šťastia – vajce, ktoré na posvätný strom uložil bájny vták Samruk. Šťastie vraj prináša aj miesto uprostred gule, kde je v čírom zlate odtlačená Nazarbajevova dlaň – treba si len do nej vložiť vlastnú ruku. Autorom projektu je slávny britský architekt Norman Foster. Ten sa, mimochodom, podieľal aj na niektorých ďalších skvelých stavbách v metropole.
Sprevádzať vás po všetkých architektonických klenotoch „Dubaja Strednej Ázie“ by zabralo niekoľko strán – sústredíme sa teda len na niektoré, azda najzaujímavejšie.
Iste viete, že v roku 2017 sa tu konalo Expo – už samotné objekty, v ktorých sa jednotlivé štáty predstavovali, stoja za pozornosť. O Pyramíde súladu a mieru, opere, prezidentskom paláci, národnom múzeu, budovách ministerstiev, či ďalších tvarom prekvapujúcich objektov ani nehovorím.
Napríklad, okázalé Islamské centrum s medresou a mešitou pre päť tisíc veriacich, bolo darom katarského emíra Hamad bin Khalifa Al Thani. Štyri minarety majú výšku 63 metrov, keďže práve toľko rokov sa vraj dožil prorok Mohamed.
Návštevníkov hlavného mesta ako magnet priťahuje Chan Šatyr – obrovský stan s plochou desiatich futbalových štadiónov, ktorý je zároveň nákupným i zábavným centrom, no nájdete tu i rozsiahlu „morskú“ pláž s pieskom, ktorý sem priviezli až z Maledív. Príjemná teplota po celý rok zaručuje pohodlný odpočinok, či kúpanie. Vďaka použitým technológiám sa Chan Šatyr zaradil do prvej desiatky najlepších ekologických stavieb sveta.
Nakoniec sa vrátim k svojej diléme: Astana či Nur-Sultan? Astana (po kazašsky to znamená hlavné mesto) bol názov metropoly do roku 2018. Potom sa vedenie krajiny, na pamiatku bývalého veľkého vodcu, rozhodlo spečatiť v názve jeho meno – Nur-Sultan. Dnešnému prezidentovi Tokajevovi však nedávno svitlo v hlave, že to asi nebol najlepší nápad, a tak vyhlásil, že Kazaši sa predsa len vrátia k pôvodnému názvu svojho hlavného mesta.
Nuž ak sa vyberiete do tejto metropoly, nech už ju budú volať akokoľvek, nepotrebujete víza – pravda, ak sa tu nezdržíte dlhšie ako 30 dní. Letieť môžete z Budapešti priamo, alebo z iných letísk napríklad cez Moskvu. Časový posun sú 4 hodiny v lete, alebo 5 počas zimného obdobia.
A už len dodám, že celá krajina sa všeobecne považuje za bezpečnú.
Autor a foto: Ján Greš