Od Kalsu po Sillian: Balzam na dušu v lone východotirolskej prírody

0
12468

Východné Tirolsko je vraj najkrajšie medzi Grossglocknerom a Dolomitmi. Hornatá panoráma neustále dokazuje, že osviežiť vie aj v lete, po roztopení snehu. Či už na dvoch kolesách, v rafte, na nespočetných horských chodníčkoch alebo vo wellnesse a za stolom plných regionálnych dobrôt – slnečný horský kraj sa zavďačí pôžitkárom aj milovníkom akcie.

Východné Tirolsko leží 6-7 hodín cesty autom od slovenských hraníc. Oplatí sa ich absolvovať všetkým, ktorí túžia uzrieť najvyššiu horu Rakúska, umývať sa vodou z horského prameňa a dopriať si nekonečné prechádzky chodníčkami národného parku. Alebo len na chvíľu spomaliť ďaleko od ruchu veľkomiest, ochutnať tradičné východotirolské špeciality a obdivovať miestny cit pre udržateľný rozvoj.

Kráľovský vrchol aj veľká päťka

Vhodným východiskom na výlet je drobná obec Kals am Grossglockner. Usmiaty ranger Emanuel nám po ceste k Lucknerhütte prezrádza, že dedinku v lete čakajú veľké oslavy – od založenia prvej asociácie horských vodcov DAV práve ubehlo 150. rokov. Dôvodov na oslavu je však pri panoráme, aká sa naskytá obyvateľom Kalsu, oveľa viac. Pred zrakom nám už pózuje majestátny Grossglockner – najvyššia hora Rakúska. Cesta na vrchol vo výške 3798 metrov by trvala dva dni s nočnou prestávkou v jednej z chát pod vrcholom a žiadala by si vybavenie do snehu a ľadu. V horúčave volíme relaxačno-náučný variant pri potoku Ködnizbach, v ktorom tečie voda z horského ľadovca. Okolie lemujú pastviny posiate farebným kobercom kvetov vrátane horca, z ktorého koreňa sa vyrába obľúbený šnaps.

Na svižnej turistike stretávame množstvo aktívnych seniorov, ktorí majú lásku k horám v krvi. Pri troche šťastia tu človek natrafí aj na „veľkú päťku“ tunajšej fauny – kozorožce, bradáne žltohlavé, orly skalné, kamzíky a svište. Emanuel, ktorý v Národnom parku Vysoké Taury pracuje už 27 rokov, ich dokáže spozorovať aj na obrovskú diaľku, s ľahkosťou dešifruje aj varovné signály zvierat či liečivé vlastnosti byliniek, vďaka čomu sa túra mení na zážitkovú lekciu čítania prírody. Pre akčnejšie povahy je pripravená horská cyklistika, pôžitkárom ulahodí návšteva najvyššie položenej reštaurácie vo Východnom Tirolsku – Adler Lounge. Futuristická presklená stavba s terasou a panoramatickou plošinou ponúka výhľady na desiatky „trojtisícoviek“ posypaných snehom a v spojení s kuchyňou šéfkuchára, ktorého ocenili dvomi čiapkami Gault Millau, je rajom pre všetky zmysly.

V súlade s prírodou

Symbolom raja je aj horský rezort Gradonna, ktorý sa týči tesne pred hranicami Národného parku Vysoké Taury. Už na prvý pohľad pripomína rozprávkovú dedinku z dreva – okrem hlavnej budovy ho totiž dopĺňa aj 41 horských apartmánov so zelenou strechou. Horské jazero hýriace všetkými odtieňmi modrej, bohatý wellness svet a množstvo terás s dych vyrážajúcou panorámou z neho robia vyhľadávaný cieľ pre návštevníkov z celého sveta. Sympatie si získava aj vďaka ekologickému prístupu – z kohútikov tečie voda z prírodného prameňa vyvierajúceho na neďalekej hore Blauspitz, obrusy nahradili prestieraním z bridlicového kameňa a na tanieroch servírujú len produkty od miestnych farmárov a kvalitných domácich výrobcov, ktorých oceňovaný šéfkuchár Michael Karl pozná osobne. Nevtieravú vôňu a blahodarné účinky tirolských byliniek rodinná firma Schutlzovcov využíva aj pri výrobe prírodnej kozmetiky Magdalena´s. Výnimočné akcie od osláv, cez masáže vzácnym limbovým drevom pre lepší spánok, až po hodiny jogy prebiehajú na najvyššom – 11. poschodí hotelovej veže, odkiaľ sa naskytá božský prírodný výhľad. K rezortu čoskoro pribudne Maximiliánova kaplnka, aby si páry mohli svoje „áno“ povedať v objatí lesov.

Lienz – závan Talianska

Komu by po dňoch strávených v prírode chýbal mestský život, môže si odskočiť do 30-minút vzdialeného mestečka Lienz, ktoré vďaka slnečnému počasiu dostalo prívlastok Sonnenstadt (Mesto slnka). Úzke uličky s pastelovými fasádami meštianskych domov, palmy, chutné gelato či romantické drevené okenice naznačujú, že talianske hranice nie sú ďaleko. Parky a priedomia ako zo škatuľky, pohľad na štíty hôr a dôraz na regionálne produkty nás opäť stiahnu do Rakúska. Centrom mesta, ktoré leží na sútoku riek Dráva a Isel, sa tiahne podlhovasté námestie Hauptplatz s pôvabným palácom Lieburg. Priamo v Lienzi nájdete aj jednu z najdlhších bobových dráh v Európe.

Bruck – zámok s pohnutou históriou

Kúsok za mestom sa v príjemnom tieni platanov vypína zámok Bruck obklopený relaxačným parkom. Stavba z 13. storočia má za sebou pohnutú históriu. Pôvodné sídlo grófov z Gorizie sa po zániku rodu dostalo do rúk kráľa Maximiliána I, neskôr však menil majiteľov aj funkciu ako na bežiacom páse. Za posledné storočia slúžil ako poľná nemocnica, kasárne, pivovar alebo hotel, bol dokonca sídlom špedičnej spoločnosti aj súkromným obydlím. V roku 1942 si ho pod svoje krídla zobralo mesto Lienz a premenilo ho na múzeum a kultúrne centrum. Výstavy sa menia každé dva roky, jediná stála je zasvätená významnému expresionistovi a rodákovi z Východného Tirolska Albinovi Egger-Lienzovi. K najväčším skvostom zámku patrí kaplnka plná zaujímavých fresiek a panoramatické výhľady zo strážnej veže. V lete sa príjemné nádvorie s kaviarňou mení na lukratívne miesta zábavy od koncertov, cez divadelné a literárne predstavenia až po večierky. Nenechajte si ujsť ani aktuálnu výstavu Mal mir den Himmel! (Namaľuj mi nebo!), ktorá približuje prácu maliara fresiek a prezrádza kuriozity o získavaní farieb z prírodných minerálov.

Sillian – pôžitkárska cyklistika aj horské jazerá

Za ďalšou lákavou panorámou netreba cestovať ďaleko. Lienzským Dolomitom smelo konkuruje alpské údolie Hochpustertal. Na svoje si tu prídu skúsení alpinisti i rekreační športovci – či už pri paraglidingu, raftingu, horolezectve, cyklistike alebo turistike. Výborným východiskom pre športovú dovolenku sú početné chaty v tradičnom štýle v obciach neďaleko Lienzu. Ideálnou je dedinka Sillian, nad ktorou sa vypína neveľký hrad Heinfels, ktorí už na jeseň sprístupnia verejnosti. Kto túži po aktívnej dovolenke s nádychom luxusu, nemal by obísť miestny rodinný hotel Dolomiten Residenz Sporthotel Sillian. Priamo za ním sa dá napojiť na lanovku, ktorá vedie bližšie k horám, ale aj na obľúbenú cyklistickú trasu pozdĺž rieky Dráva, ktorá sa vinie cez malebné údolia ďaleko od hluku áut. Celá trasa (Drauradweg) má dĺžku 366 kilometrov a končí sa až v slovinskom Marburgu. Medzi Sillianom a Lienzom vedie v príjemnom tieni lesov a sprevádza ju svieže zurčanie vody, drobných vodopádov a zvukov lesa. Obľúbené sú aj prechádzky v okolí Hochpustertalu. Na vrcholkoch hôr ležia horské jazerá s priezračnou vodou, tie najkrajšie nájdete vo výške 2000 až 2500 metrov.

Odmenou za celodennú aktivitu môže byť pobyt v bohatom saunovom svete Dolomiten Residenz, oddych pri prírodnom jazere či bazéne s tobogánom alebo miestna zvláštnosť – senná masáž. Tirolská špecialita vychádza zo starej múdrostí roľníkov, ktorí využívali silu prírody na liečenie a uvoľnenie svalov. Masáž na sene zlepšuje prekrvenie celého tela. „Najlepší účinok má seno pozbierané z horských lúk na začiatku júna. Po zábale v teplom vlhkom sene nasleduje výdatná masáž chrbta a nôh,“ vysvetľuje fyzioterapeutka.

Zregenerovať sa pri aktívnom oddychu a dopriať si horské schladenie je v tomto kraji hračka. Či už vás zláka pohľad z vtáčej perspektívy nad obcou Kals am Grossglockner alebo údolie Sillianu s južanskou atmosférou, Východné Tirolsko sľubuje výlet pretkaný zaujímavými zážitkami.

foto: Zuzana Zimmermannova / „Archív Schultz Gruppe“

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu