Radi dostávate darčeky a ešte viac radosti vám spôsobuje príprava prekvapenia pre vašich blízkych? Pri tejto činnosti ste už určite objavili potlač obrázkov a farebných fotografii na textil a iné materiály, ktoré ponúkajú niektoré kopírovacie prevádzky. Zaujímalo ma, ako to vlastne robia…
Zoznámte sa s technikou sublimácie
Tlač – sublimácia – sa uskutočňuje pomocou tlačiarne napríklad zo spoločnosti Translis na prenosovom papieri alebo textile (špeciálne upravenom) pomocou profesionálnych sublimačných farieb. Táto tlač sa potom prenesie na tričko, alebo iný materiál. Tepelný prenos sa deje pri vysokej teplote a vysokom tlaku. Počas lisovania v špeciálnom zariadení sú polyesterové vlákna ohrievané, pod vplyvom čoho menia svoj fyzikálny stav, otvárajú sa a prijímajú farbivo, ktoré do nich preniká. Keď vysoká teplota prestane na tkaninu pôsobiť, vlákna sa zatvoria a farbivá ostanú – tak získame jasný obraz vytlačený na tkanine. Sublimačná tlač a celý proces je ovplyvnený tromi faktormi: teplotou, prítlakom a časom. Práve tieto spôsobujú, že sa tento proces nedá presne merať, pretože ich hodnoty závisia od toho, aké zariadenie sa používa a na akom type materiálu sa vykonáva potlač. Výhodou je, že potlač sa môže robiť nielen na biele polyesterové látky, ale aj na rôzne farebné textílie. Ešte väčšou záhadou pre mňa bola potlač napríklad na hrnčeky. Zistila som, že ju umožňuje špeciálny Termolis na hrnčeky, konštruovaný na potlač sublimačnou alebo termotransférovou metódou. Je vybavený manuálnou reguláciou prítlačnej sily a digitálnym displejom, ktorým sa ovláda čas a teplota práce.
Hoci technológia sublimácie je jednou z najjednoduchší metód prenášania grafiky na časti odevov, tašiek alebo aj potlač hrnčekov, na jej realizáciu stačí štandardný počítačový softvér, na to, aby potlač bola kvalitná, teda mala vysokú trvanlivosť a hlbokú farebnú sýtosť, je potrebné sa rozhodnúť pre kúpu kvalitného transferového tepelného lisu.
Darčeky, ktoré patria k najmilším
Výhody sublimačnej tlače nám, ktorí radi vymýšľame pre svojich blízkych prekvapenia, otvárajú veľkú škálu darčekov. Obdarovaní ich obvykle oceňujú viac ako najdrahší poklad sveta. Ak napríklad rokerke darujete tričko, tašku či rúško s jej idolom, bude sa vznášať v siedmom nebi a nezabudne ho stále nosiť. Keď malá Lucka nevedela večer zaspávať, stačilo jej na tretie narodeniny venovať nočnú košieľku s obrázkom jej maminky a otecka a odvtedy rodičia nemajú s usínaním dcérky starosť. Obrázok mamičky na hrnčeku pomáha malému Alexovi vypiť bez zdržiavania každé ráno mliečko, Vladkovi zase obrázok škrečka na šálke v kúpeľni pripomína, že ma svojho chránenca nakŕmiť hneď po umytí zúbkov…
Takých drobným „mnemotechnických“ pomôcok a milých osobných darčekov by sme našli v rodinách iste veľmi veľa. Stačí len citlivo vnímať, čo by naším milovaným urobilo radosť, splnilo ich tajné želanie, alebo pomohlo riešiť drobný výchovný problém…
foto: pixabay.com