Prekonajte ostych. Moderná liečba inkontinecie je bezbolestná, rýchla a s nečakaným benefitom

0
1935

Mnoho žien trápi a len málo z nich o tomto probléme hovorí. Väčšina z nich berie tento stav ako niečo neriešiteľné, obťažujúce, a pritom moderná medicína pozná pomerne jednoduché riešenie. Nie je nevyhnutné pritom operatívne riešenie, anestéza a ani rekonvalescencia. Stačí prekonať ostych a strach z vyhľadania odbornej pomoci.

„Inkontinencia moču je závažný problém, ktorý pacienta zaťažuje nielen z hygienického hľadiska, ale aj zo zdravotného a má priamy dopad na kvalitu jeho života,“ hovorí MUDr. Danuta Chládeková z Lasercenter, Nitra. „Medzi najväčšie rizikové faktory radíme oslabenie svalov panvového dna spôsobené pôrodmi, vyšším vekom, poklesom hladiny estrogénov u žien v menopauze, obezitou, namáhavou prácou a rôzne stavy po operáciách a úrazoch v oblasti zvierača močovej trubice,“ dopĺňa výpočet možností vzniku inkontinencie.

Dlhodobé neriešenie tejto situácie vedie ženy-pacientky často k zníženiu spoločenských, pracovných ako aj osobných aktivít a môže mať vplyv aj na duševný stav. To sa prejavuje nespavosťou, depresiami a pocitom izolácie od spoločnosti. Problém nechceného samovoľného úniku moču trápi pritom ženy vo všetkých vekových kategóriách, nielen ženy po menopauze, ale aj športovkyne či matky po pôrode. Závažnosť sa pritom pohybuje od občasného úniku moču, keď žena zakašle alebo kýchne, až po nutkanie na močenie, ktoré je tak náhle a silné, že nestihne prísť včas na toaletu.

Aj pri symptóme inkontinecia poznáme niekoľko typov – stresová, kedy je vyvíjaný tlak na močový mechúr kašľaním, kýchaním, smiechom, cvičením alebo zdvíhaním niečoho ťažkého, urgentná, teda náhle, intenzívne nutkanie na močenie, po ktorom nasleduje nedobrovoľná strata moču, inkontinencia pri pretekaní v dôsledku nie úplne vyprázdneného močového mechúra, funkčná, kedy fyzická alebo duševná porucha zabráni pacientovi vykonať malú potrebu, napr. v prípade ťažkej artritídy nemusí byť pacient schopný rýchlo rozopnúť nohavice. A na záver zmiešaná, kedy pacient pociťuje viac ako jeden typ inkontinencie moču.

Ak ženu dlhodobo trápi tento problém, určite by nemala mať obavy z rozhovoru s lekárom. Odborníci vedia pomerne rýchlo určiť, či je spôsobená každodennými návykmi, základnými zdravotnými stavmi alebo fyzickými problémami. „Najčastejšie prichádzajú ženy so stresovým únikom moču, čo sa prejavuje hlavne pri kašli, kýchaní ako aj pri športe. V takomto prípade po konzultácii odporúčame laserové ošetrenie IncontiLas,“ objasňuje MDUr. Chládeková. Neinvazívny zákrok Er.YAG laserom Fotona je založený na neablatívnej fototermálnej stimulácii kolagénu. Tým sa spevní tkanivo vo vaginálnej sliznici a vzniká väčšia opora močového mechúra. Takýto zákrok si nevyžaduje anestézu, rez a ani rekonvalescenciu. Výsledky klinických štúdií pritom potvrdzujú, že takéto ošetrenie je efektívne, bezpečné a komfortné pre zmiernenie stavu. Pri a po ošetrení dochádza k remodelácii kolagénu a tvorbe nových kolagénových vlákien v oblasti prednej steny pošvy, ale tiež pošvového vchodu a ústia močovej trubice. Táto obnova vedie k väčšej podpore močového mechúra a návratu mechanizmu kontinencie do normálu. Celkom na záver jeden zaujímavý benefit – zlepšenie stavu tkaniva v oblasti pošvy a pošvového vchodu môže priniesť aj (ne)čakané zmeny v oblasti sexuálneho života. Bonusom je v tomto prípade zvýšenie citlivosti a sexuálneho uspokojenia.

foto: Pixabay.com / MUDr. Chládekova: Lasercenter Nitra

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu