Príbeh jednej slúžky v knihe a vo filme

0
663
slúžka hana lasicová

Na začiatok roka 2023 si filmoví tvorcovia pripravili pre divákov premiéru unikátneho historického filmu na motívy románu Hany Lasicovej Slúžka. V kinách sa objaví 2. februára. Druhé vydanie knihy Slúžka, ktoré nedávno vyšlo vo vydavateľstve Ikar, je obohatené o predslov autorky Hany Lasicovej a o množstvo obrazového materiálu z nakrúcania rovnomenného filmu v réžii Mariany Čengel Solčanskej.

Príbeh slúžky Anky je čiastočne inšpirovaný skutočným životom dievčaťa z Banskej Štiavnice. Hana Lasicová život svojej hrdinky dobre poznala z rozprávania svojej mamičky Magdy Vášáryovej, lebo teta Anka sa o ňu a jej sestru v útlom detstve starala.

Autorka vo svojom prvom románe Slúžka priniesla autentický pohľad na vtedajší život mladých dievčat, ktoré odišli slúžiť do bohatých mestských rodín, museli znášať mnohé príkoria a hľadať si svoje miesto na svete. Slúžka otvára aj veľmi aktuálnu otázku ženských práv a postavenia žien v spoločnosti v minulosti, ale aj dnes. Knižný príbeh Slúžky sa odohráva v období rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie. V tom čase odchádzalo veľa mladých dievčat (často nedobrovoľne) do Viedne, medzi nimi aj Anka, nemanželské, všetkými odstrkované dievča, ktoré začne slúžiť ako pomocnica vo vysokopostavenej viedenskej rodine. Otázkou je, či dokáže zvládnuť nielen množstvo otrockých pracovných povinností, ale aj stratu domova a svoje menejcenné postavenie v spoločnosti. Okrem toho na ňu ako na mnohé slúžky čakajú pokusy zvodcov z vyšších kruhov, ktorí sú ochotní sľúbiť hocičo, aby si mohli užiť s naivnými dievčatami túžiacimi po lepšom živote.

Na motívy knihy Slúžka vznikol rovnomenný film Mariany Čengel Solčanskej. V hlavnej úlohe filmu sa predstavia Dana Droppová a Radka Caldová. Výraznú rolu  má aj herec Marek Igonda.  Pri zrode filmu bola ešte tretia mladá žena: Zuzka Smatanová, ktorá dodala dielu pôsobivú pieseň s názvom Tajomstvo.

Aktuálne druhé vydanie Slúžky z dielne IKAR vychádza s obrazovou prílohou z nakrúcania a s predslovom autorky Hany Lasicovej. Na jeho slávnostnom predstavení sa zúčastnila okrem autorky aj režisérka Mariana Čengel Solčanská a speváčka Zuzka Smatanová, autorka filmovej piesne. Novú knihu vyprevadili do života spolu s Gabrielou Belopotockou z Ikaru a hercom Markom Igondom naozaj služkovsky – usilovne ju poutierali kuchynskými špongiami na riad…

www.ikar.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu