Príbeh, ktorý vám vyrazí dych. Žena s modrou hviezdou

0
568
Žena s modrou hviezdou

Román Žena s modrou hviezdou je nezabudnuteľný príbeh o sile priateľstva a pevnej vôli prežiť sa opiera o skutočné udalosti. „Toto je úprimný, emocionálny príbeh o ľudskom spojení, nádeji, prežití a boji počas jedného z najtemnejších momentov ľudstva,“ napísali v Library Journal.

Píše sa rok 1942. Vo svete zúri druhá svetová vojna a osemnásťročná Sadie Gaultová býva s rodičmi v krakovskom gete. Keď nacisti začnú geto likvidovať, Sadie musí s rodinou hľadať útočisko v nebezpečných kanáloch pod mestom. Jedného dňa nazerá na svet  cez mrežu a vidí, ako si nejaké dievča kupuje na trhu kvety.

V tom istom meste žije Ella Stepanková, bohaté poľské dievča. Hoci je vojna, ona si žije pomerne pokojne s nevlastnou matkou, ktorá má úzke styky s nemeckými okupantmi. Keď sa Ella jedného dňa vyberie na trh, všimne si, ako sa pod mrežou na uličnom kanáli čosi pohne. Len čo sa pozrie lepšie, zistí, že v kanáli sa skrýva dievča.

Ella začne dievčaťu pomáhať a postupne sa spriatelia. Situácia vo vojnou sužovanom Krakove sa však zhoršuje a priateľstvo dvoch rovesníčok v celkom odlišných životných situáciách naráža na rozličné úskalia a nepriazeň  osudu.

„Pri hľadaní námetu na svoju ďalšiu knihu som objavila neuveriteľný príbeh skupiny židovských ľudí, ktorí sa pred nacistami skrývali tak, že žili dlhé mesiace v kanáloch poľského Ľvova,“ spomína si autorka. „Zasiahli ma strašné okolnosti, ktoré prežili, ako aj ich vynaliezavosť a húževnatosť. Dojala ma aj nezištnosť tých, ktorí im pomáhali, a hľadanie ľudského spojenia na izolovanom mieste.“

Druhou svetovou vojnou a holokaustom sa Pam Jenoffová zaoberala už 25 rokov, no toto bol príbeh, ktorý jej vyrazil dych.

Pam Jenoffová si vždy dáva záležať na naštudovaní všetkých reálií, udalostí a faktov, aby bola čo najuveriteľnejšia. Aj v tomto prípade doslova analyzovala kanalizáciu. Pýtala sa – ako vyzerá a vyzerala kanalizácia? Ako bolo možné jesť a spať a dokonca vidieť v temných podzemných priestoroch?

„Našťastie existovala vynikajúca kniha faktu In The Sewers of Ľvov od Roberta Marshalla, ktorá toho veľa vysvetlila. Dozvedela som sa, že okrem toho, že ich Nemci chytia, existovalo toľko nebezpečenstiev – od utopenia až po záplavy. Každý deň bol bojom o prežitie,“ dodáva autorka novinky Žena s modrou hviezdou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu