Milovníci prírody, zimného športu, zábavy, kultúry i starostlivosti o zdravie si prídu na svoje aj na severovýchode Slovenska. V prípade dobrého počasia sa môžu venovať zjazdovému lyžovaniu v strediskách Medvedie, Regetovka a Makovica, bežkovaniu na upravených tratiach v okolí Bardejova a potom kúpaniu vo wellness zariadeniach Bardejovských Kúpeľov i vo vodnom raji Aquaruthenia vo Svidníku. Samozrejme, netreba vynechať ani návštevu historického mesta Bardejov, zapísaného v UNESCO. Ak by bola pani zima skúpa na sneh, domáci i návštevníci mesta i kúpeľov môžu na aktívny pohyb využiť dobre vybudované cyklotrasy.

Zjazdové lyžovanie

Lyžiarske stredisko Regetovka sa nachádza 18 km severne od Bardejova v pohorí Nízke Beskydy. K dispozícii sú tri lyžiarske svahy s prevýšením 80 až 170 metrov vhodné pre začiatočníkov aj náročnejších lyžiarov a snowbordistov. Svahy obsluhuje spolu 5 vlekov. Celková dĺžka zjazdoviek je takmer 3 km, z toho 1,4 km s umelým zasnežovaním. Nechýba ani lyžiarska škola, požičovňa lyží, bufety na občerstvenie a večerné lyžovanie. Severne od Bardejova, takmer pri hraniciach s Poľskom, sa nachádza aj obľúbené lyžiarske stredisko Nižná Polianka – Makovica. V areáli sa nachádzajú 2 vleky s celkovou prepravnou kapacitou 1732 osôb za hodinu. Obsluhujú aj umelo zasnežovanú zjazdovku dlhú 950 metrov, vhodnú skôr pre pokročilých lyžiarov a snowbordistov. K dispozícii je aj detský vlek a lyžiarska škôlka so skúsenými učiteľmi. Lyžiarske stredisko vám poskytne všetko, čo potrebujete na skvelý deň na svahu. 

Bežkovanie, prechádzky či cyklistika

Pre priaznivcov bežkovania má kraj pripravené upravené trate na bežkovanie v okolí Bardejova i Bardejovských Kúpeľov. Tých, ktorí uprednostňujú prechádzky zimnou prírodou  čaká obľúbený Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch a tamojší Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry. Najstarší skanzen na Slovensku sa nachádza priamo v areáli kúpeľov a prehliadka objektov ľudovej architektúry severného Slovenska umiestnená v starej záhrade poskytuje priam romantický zážitok. 

Ak nám náhodou zima nedopraje vyžívať sa v zimných športoch, okolie Bardejova i kúpeľov je naklonené aj cyklistike. V okolí má veľa upravených, navzájom prepojených cyklotras.

Wellness, vodný raj

Po lyžovaní, alebo aj namiesto neho dobre padne zaplávať si a pohovieť v teplej vode. Na severovýchode Slovenska je k dispozícii vodný raj Aquaruthenia Svidník s krytými bazénmi a wellness s celoročnou prevádzkou a v Bardejovských Kúpeľoch, ktoré sa nachádzajú len 5 km od okresného mesta Bardejov, majú hostia na výber z dvoch wellness komplexov. Väčšie Wellness Spa – bazénový a saunový svet je kúpeľnom dome Ozón a menšie (bez plaveckého bazénu) je v kongresovom hoteli Alexander. V komplexe Wellness Spa je možné využiť denne bazén i saunový svet. 

Historické pamiatky Bardejova

Dní plné športovej aktivity a oddychu vo wellness centrách je iste vhodné doplniť aj návštevou zimného Bardejova. Obdivovať sa tu dá Radničné námestie s gotickými meštianskymi domami, Baziliku minor sv. Egídia, bývalú Mestskú radnicu (prvú renesančnú svetskú stavbu na území Slovenska), v ktorej je dnes expozícia Šarišského múzea. Medzi klenoty patrí aj Židovské suburbium – Stará synagóga. Historické jadro mesta Bardejov spolu so židovským suburbiom je od roku 2 000 zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. 

Záujemcovia viac informácií nájdu na: www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.svidnik.sk.

Foto: Bardejov, Bardejovské Kúpele a OOCR „Šariš“- Bardejov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu