Psychologická pomoc pre ľudí v núdzi bude dostupná aj počas Vianoce

0
43
IPčko pomoc v núdzi

Vianoce nie sú pre každého tým najkrajším obdobím v roku. Mnohí si práve cez vianočné sviatky ešte viac uvedomujú svoju osamelosť či iné bolesti duše. Pred Vianocami sa tlak postupne zvyšuje a ľudia majú pocit, že nemôžu cítiť zle. IPčko preto každý rok vydáva Vianočný plán pomoci a posilňuje svoje linky, aby sa ľudia v kríze mali na koho obrátiť. Tento rok sa tiež v predvianočnom období spojili so Slovenským skautingom, s ktorými ich prepája symbolika posolstva Betlehemského svetla.

V prvom polroku 2024 riešili psychológovia a psychologičky v IPčku viac ako 8 200 kontaktov, ktoré sa týkali myšlienok na ukončenie života. Ďalších 1 394 zásahov a kontaktov bolo v situáciách na hrane života a smrti. „V tej najhlbšej tme sa môže zdať, že existuje len jedno východisko. Že len koniec bude vyslobodením z dlhej doby temna, ktorú človek prežíva. To však nie je pravda a naši psychológovia a psychologičky do tejto tmy prinášajú svetlo nádeje. A to aj v tých najhorších chvíľach,“ vysvetľuje symboliku svetla Marek Madro.

Tento rok sa preto IPčko spojilo so Slovenským skautingom, ktorý k nám každoročne prináša Betlehemské svetlo. Od začiatku decembra spoločne komunikujú tému svetla v ťažkých časoch a dávajú ľuďom konkrétne rady a návody na to, ako zvládnuť predvianočný tlak. 19. decembra zároveň IPčko otvorilo dvere svojich centier krízovej pomoci Káčko, vo všetkých krajských mestách. Skauti do Káčiek priniesli Betlehemské svetlo a ľudia, ktorí ich navštívili, si mohli svetielko nielen odpáliť a odniesť domov, ale  zároveň sa porozprávať s psychológmi z IPčka.

 „Skauti už 35 rokov prinášajú Betlehemské svetlo na Slovensko, aby šírili myšlienky mieru, pokoja a nádeje. Tento rok sme sa rozhodli posunúť toto posolstvo ešte ďalej v spolupráci s IPčkom, čím sme symbolu Betlehemského svetla pridali nový rozmer. Spoločne prinášame aj praktické tipy, ako si doma uchovať mier a pokoj. Veríme, že táto iniciatíva obohatí mnohé domácnosti a prehĺbi význam Betlehemského svetla v našich životoch,“ hovorí Mária Budzáková, riaditeľka Ústredia Slovenského skautingu.

Od 20. decembra je Betlehemské svetlo dostupné aj vo všetkých kluboch IPčka, ktoré budú môcť mladí navštíviť od 15. do 21. hodiny.

IPčko pomoc v núdzi

Vianočný plán pomoci

OZ IPčko každý rok vydáva aj Vianočný plán pomoci, ktorý ponúka pomáhajúce aktivity a podujatia pre mladých ľudí v období od Štedrého dňa až po Silvester. „Nie všetci prežívame krásne Vianoce. Pre mladých ľudí, ktorých Vianoce nie sú príjemné ani radostné, preto každý rok organizujeme naše vlastné štedré večere. V piatok 27.12. sa o 16. hodine stretneme v prešovskom Kreate klube a v sobotu 28.12. v rovnakom čase v Klube Machovisko v Bratislave,“ uvádza Marek Madro. Okrem toho budú psychológovia z IPčka počas vianočných sviatkov pre mladých robiť aj pomáhajúce livestreamy na online platformách Twitch a Discord.

„Vianočný plán pomoci je tu pre všetkých tých, ktorí sa počas Vianoc cítia osamelo, smutne, či nepochopene. My cez Vianoce nezatvárame a chceme tu byť ďalej pre všetkých, ktorí nás potrebujú – nielen na krízových linkách pomoci, ale aj cez tieto aktivity, ktoré nás spoja a cez ktoré nebude nikto osamote,“ hovorí Marek Madro.

Psychológovia z IPčka si preto pripravili aj Vianočné odporúčania pre všetkých tých, ktorí v tomto období prežívajú tlak, úzkosť, alebo iné nepríjemné pocit. Týchto 13 myšlienok im môže pomôcť cítiť sa o niečo lepšie:

  1. OČAKÁVANIA: Nemusí byť všetko dokonalé. Zamerajte sa na to, čo je pre vás skutočne dôležité.
  2. PRIORITY: Napíšte si zoznam, vyberte to podstatné a zvyšok vypustite.
  3. PAUZA PRE SEBA: Dajte si denne aspoň 15 minút na oddych (kniha, prechádzka, ticho).
  4. VAŠE VIANOCE: Vianoce nemusia byť o perfektných darčekoch, ale o pokoji a o spojení s blízkymi. Urobte si ich také, aké sa vám páčia.
  5. VĎAČNOSŤ: Každý deň si spomeňte na 3 veci, za ktoré ste vďační.
  6. ZDRAVIE: Doprajte si dobrý spánok, vyváženú stravu a pohyb. Vyhnite sa alkoholu či drogám.
  7. DYCH: Keď cítite úzkosť, skúste pár hlbokých nádychov a výdychov.
  8. POMOC: Nebojte sa požiadať rodinu, priateľov či odborníkov o podporu. Nezostávajte v tom osamote.
  9. VÝZNAM SVIATKOV: Pripomeňte si, čo vám Vianoce prinášajú a čo naozaj chcete prežiť.
  10. MENEJ SOCIÁLNYCH SIETÍ: Neporovnávajte sa s dokonalými fotkami iných. Realita na sociálnych sieťach nie je skutočná. Dajte si od nich trocha pauzu.
  11. OTVORENOSŤ: Hovorte so svojimi blízkymi o svojich očakávaniach spojených s Vianocami, predídete tým nedorozumeniam.
  12. HRANICE: Ak vznikne konflikt, zastavte sa a upokojte sa pred tým, ako ho budete ďalej riešiť. Ak chcete, môžete z neho úplne odísť. Máte na to plné právo.
  13.  KONTAKT: Neizolujte sa. Spojte sa s ľuďmi, na ktorých vám záleží.

„A ak nič z tohto nepomôže a budete sa cítiť zle, môžete sa nám vždy ozvať cez naše krízové linky, ktoré sú dostupné nonstop, bezplatne a anonymne,“ odkazuje ľuďom Marek Madro. Krízová pomoc IPčka je dostupná cez telefón (0800 500 333), cez chat na ipcko.sk alebo cez mailovú poradňu na adrese poradna@ipcko.sk. Psychológovia a psychologičky v IPčku pomáhajú nielen cez linky pomoci, email a online chat, ale aj cez centrá krízovej intervencie Káčko, krízové intervenčné tímy KITIP,  či kluby pre mladých.

IPčko pomoc v núdzi

PhDr. Marek Madro, PhD., MBA
Foto: IPčko

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu