Ako motivovať deti k dentálnej hygiene

0
478
ako motivovať deti k dentálnej hygiene

So starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu začíname už od narodenia. Rodičia sa starajú o prvé zúbky svojich detí spolu s nimi a sú ich sprievodcami správnou dentálnou hygienou. Pomoc rodičov je však potrebná minimálne počas celého predškolského obdobia.

Výber stomatológa

Jedným z dôvodov, prečo sa odporúča s dieťaťom navštevovať zubnú ambulanciu už po prerezaní prvých zúbkov, je získavanie pozitívnej skúsenosti. Vtedy zvyčajne netreba žiadne zásahy a dieťatko si postupne zvyká a nadobúda voči zubnému lekárovi dôveru.
Vybrať pre dieťa „toho správneho“ zubného lekára sa nemusí podariť na prvýkrát. „Možnosťou je vybrať si špecializované pracovisko, kde sa venujú výhradne deťom, pretože stomatológovia, ktorí pracujú s dospelými ľuďmi, nemusia mať s deťmi toľko trpezlivosti a empatie,“ hovorí detská stomatologička Beáta Marčanová z detskej polikliniky Dr. Martinko. „U detských pacientov veľa pracujeme s psychológiou, volíme vhodné slová a celé vyšetrenie i ošetrenie prebieha hravou formou. Často tiež treba vedieť zo sekundy na sekundu zaimprovizovať a odhadnúť typológiu dieťaťa, pretože na každé platí niečo iné.“

Aby prvá a aj každá ďalšia návšteva u zubára s dieťaťom prebehla čo najpokojnejšie, odporúča sa nikdy dieťa zubárom nestrašiť (keď budeš jesť toľko sladkostí, budú ti trhať zub, a ak si nebudeš zúbky dobre umývať, u zubára to bude bolieť…) a neprenášať na dieťa ani vlastný strach zo stomatológa.

Čo, naopak, treba robiť, je vysvetľovať dieťaťu, čo sa u zubára bude diať. Hovorte o návšteve zubára ako o niečom, čo bude zážitkom. Že sa povozíte na čarovnom kresle, pozriete si rozprávku, pani zubárka spočíta dieťatku zúbky špeciálnym zrkadielkom, naučí ho, ako si zúbky správne umývať a mnoho iného. Dobrou pomôckou bývajú knižky či rozprávky so zubnou tematikou, aby dieťa malo akú-takú predstavu, ako to u nás vyzerá. Môžete sa tiež hrať, že vyšetrujete plyšové zvieratko, bábiku alebo seba navzájom,“ odporúča Beáta Marčanová.

Detská stomatologička Beáta Marčanová.

Ako sa starať o mliečne zúbky

Prerezávajú sa približne od 4. do 12. mesiaca veku dieťaťa. Umývať ich treba hneď, ako „vykuknú“. Najlepšou pomôckou na umývanie zúbkov je klasická detská zubná kefka s malou pracovnou hlavičkou s mäkkými štetinkami. Pre bábätká existuje aj silikónová kefka na prst, ktorá zároveň masíruje boľavé ďasno. Nedostatočná hygiena vedie k problémom so zubami aj u detí. Ako u dospelých, aj tu platí, že zubná kefka by nemala byť jedinou domácou pomôckou pri čistení zubov. „Z každého jedla a pitia nám zostávajú zvyšky na zuboch a medzi nimi. Ak si ich večer pred spaním dôsledne odstránime domácou dentálnou hygienou, chránime si stav zubov, peňaženku aj ďalšie orgány tela,“ hovorí dentálna hygienička Ľubica Thierová, Dipl.d.h. Cieľom je udržiavať zuby čo najdlhšie hladké a bez povlaku, ktorý je niekoľko hodín mäkký, ale potom zmineralizuje, stvrdne a mení sa na zubný kameň, ktorý vypĺňa priestor medzi zubami. Ten sa nedá dobre vyčistiť a zubného kameňa sa tiež zbavíme iba na dentálnej hygiene. Pri mliečnych zuboch môžu deti používať okrem klasickej zubnej kefky aj prvé jednozväzkové kefky. Tie sa používajú ako prvé a bez pasty. Čistenie jednozväzkovou kefkou nemusia deti vykonávať len v kúpeľni. Takúto hygienu zvládnete spolu s nimi napríklad aj pri pozeraní rozprávky. Až potom príde na rad klasická detská kefka s pastou.

Ako predchádzať zubným kazom

Ak rodičia kladú dôraz na správnu dentálnu hygienu, vytvoria si ich ratolesti návyk, ktorý im bude v dospelosti veľmi osožný. Zároveň pomáhajú deťom predchádzať problémom so zubami. Takto sa deti vyhnú mnohým zákrokom, ktoré u nich môžu viesť k strachu či dokonca traume zo zubných lekárov. „Postup pri umývaní zubov je u detí rovnaký ako u dospelých. Ak si deti čistia zuby samy, rodič by im ich mal dočistiť, aj keď je dieťa pomaly na hranici puberty. Vidím veľké rozdiely v zdraví stoličiek detí, ktorým sa o zuby starajú aj rodičia, a detí, ktoré to majú na starosti samy,“ hovorí stomatologička Beáta Marčanová.

Pravidelná návšteva zubného lekára vytvára u detí dôležitý návyk a zároveň ich motivuje k starostlivosti o chrup.

Dobré vedieť

1.Čistiť, len čo sa zúbky prerežú.
2. Vitamíny v strave majú nezastupiteľné miesto – vitamín C udržuje zdravé ďasná, vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika zo stravy a je dôležitý na mineralizáciu skloviny. Fosfor sa spolu s vápnikom podieľa na tvorbe zdravej zubnej skloviny. Vitamín A podporuje produkciu slín.
3. Pokazené zúbky treba zaplombovať.
4. Kývajúci sa zub by mal ísť von.
5. Pravidelné prehliadky nie sú len prevenciou, ale pomáhajú budovať dôveru detí voči zubárom.

6 tipov dentálnej hygieničky Ľubice Thierovej, Dipl.d.h.:

1. Buďte deťom príkladom a sami používajte pomôcky na domácu dentálnu hygienu – zubná niť, medzizubná kefka, jednozväzková kefka a pod.
2. Zaobstarajte deťom okrem klasickej kefky aj iné pomôcky určené na zubnú hygienu podľa veku, menšie deti majú rady tie so zvieracím alebo s rozprávkovým dizajnom.
3. Čistenie jednozväzkovou kefkou nemusia deti absolvovať len v kúpeľni. Keďže čistenie ňou prebieha bez použitia zubnej pasty, pokojne si môžu čistiť zuby aj pri pozeraní rozprávky alebo čítaní knihy.
4. Urobte raz za čas deťom domáci test čistoty zubov pomocou detekčnej tabletky či roztoku, ktorý odhalí znečistené miesta na zuboch, zubný povlak sa zafarbí nafialovo. Deti tak jasne uvidia, ako sú ich zuby naozaj vyčistené.
5. Čítajte si s deťmi detské knihy o zuboch a ich čistení.
6. Chodievajte s deťmi od útleho veku na pravidelnú zubnú prehliadku a dentálnu hygienu. Získajú správny návyk a navyše nenadobudnú strach zo zubára.

Pripravila: Simona Nováková, Trumpeter 

Zdroj foto: Istock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu