Rozžiarené večery s novými lampami

0
966

S príchodom jesenných dní idú ruka v ruke kratšie dni a dlhšie noci. Skoršie stmievanie vplýva na väčšinu ľudí melancholicky, preto si toto obdobie spríjemnite potešujúcimi zážitkami a radosťami. Čo tak zaobstarať si do svojho príbytku nové svietidlá, ktoré chladné a neúprosne tmavé večery rozžiaria? 

Výber vhodného osvetlenia do interiéru je veľmi dôležitým a zároveň náročným rozhodnutím. Nesprávne zvolené lampy totiž môžu aj uškodiť – odrazí sa to postupne na psychike aj zdravotnom stave. Môže sa objaviť podráždenosť, malátnosť, únava, ale aj bolesti hlavy. Vlastimil Beránek zo spoločnosti EGLO nám prezradil, ako si správne vybrať. „Osvetlenie v interiéri by malo vyžarovať teplé mäkké svetlo so žltkastým nádychom, ktoré vytvára príjemnú atmosféru domova. „Biele svetlo“, ktoré je podobné dennému svetlu a „neskresľuje“, by ste si mali zadovážiť napríklad do kúpeľne či kuchyne.“

Vyberajte srdcom

Keďže v súčasnoti je ťažké určiť, čo je moderné a trendy, pri výbere dizajnu osvetlenia sa riaďte len svojím vkusom a tým, čo sa páči práve vám a vašim blízkym. Dokonca sa uplatňuje aj miešanie štýlov, nebojte sa skombinovať moderné s vintage, rustikálne s klasikou a podobne. Výrobcovia ponúkajú aj tzv. ucelené rady svietidiel. V rámci „jednej rodiny svietidiel“ si môžete vybrať stropnú, závesnú, stojacu a aj stolnú lampu. 

„Prioritu v miestnosti má centrálne osvetlenie, ktoré je vhodné skombinovať s ďalšími doplnkovými svietidlami, ktoré poskytnú svetlo aj tam, kde už centrálne svietidlo nedosiahne, napríklad na pracovnej doske, písacom stole a pod. Centrálne osvetlenie poskytuje danej miestnosti najviac svetla. Nemalo by byť príliš ostré, ale napriek tomu by malo byť dostatočne jasné a intenzívne. Vybrať si môžete zo stropných alebo závesných svietidiel. Do kategórie doplnkových lámp patria aj orientačné svietidlá (využívané v noci, keď nechcete budiť svetlom ostatných), náladové lampy a čoraz viac preferovanejšie LED pásky, ktoré si môžete umiestniť nad posteľ, do šatníka alebo skríň,“ radí Vlastimil Beránek.

Elegantné s nádychom luxusu

V interiéri veľmi pekne vyniknú svietidlá čiernej farby. Aj keď je u nás táto farba spájaná skôr so smútkom, je znakom luxusu, noblesy a elegancie. Preto sa nebojte do interiéru zakomponovať aj lampy v čiernom prevedení. Nádherne vyniknú nielen monochromaticky, ale tiež v kombinácii s medenou, zlatou či krištáľmi. Napríklad nástenné svietidlo CARLTON je spojením vonkajšieho čierneho kovu a medenou farbou zvnútra. Originálny tvar lampy vytvára zaujímavé svetelné obrazce na stenách. Vhodné je na osvetlenie chodby, schodiska, veľkých stien v obývacej izbe, môžete ho však umiestniť aj k zrkadlu alebo obrazu, prípadne nad pracovnú plochu. Krásne je tiež tvarovo jednoduché visiace svietidlo HUNNINGHAM v kombinácii čiernej a zlatej farby. Môžete ho zavesiť nad barový pult, jedálenský stôl, sedaciu súpravu, do spálne, haly alebo aj na schodisko. 

Kupujte a inšpirujte sa na www.eglo.sk.

Zdroj foto: EGLO

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu