Cestovanie a film sa spájajú v čoraz populárnejšom fenoméne „set-jettingu“. Ľudia s nadšením objavujú miesta, kde sa nakrúcali ich obľúbené filmy a seriály, a takto prenikajú hlbšie do sveta príbehov, ktoré ich oslovili a spoznávajú krajinu. Tento trend prináša nielen unikátne možnosti pre turistov, ale aj nové výzvy na rozvoj miestneho turizmu.
Set-jetting, alebo filmová turistika, je trend, keď ľudia cielene cestujú do destinácií, ktoré slúžili ako miesta nakrúcania filmov a seriálov. Nie je to len o návšteve známych pamiatok, ktoré sa mihli na plátne. Je to aj o hlbšom ponorení sa do sveta filmu, o prežití atmosféry príbehu na vlastnej koži. Pre fanúšikov set-jetting je to jedinečná príležitosť spojiť svoju vášeň pre film s cestovaním. Ide o spôsob, ako sa priblížiť k svojim obľúbeným postavám a príbehom, prežiť na chvíľu ich dobrodružstvá. Navyše, set-jetting často vedie k objavovaniu nových, neznámych miest, ktoré by inak možno nikdy nenavštívili. Film tak slúži ako inšpirácia a sprievodca po svete.
Kam cestujú priaznivci set-jettingu?
Príkladov je nespočetne veľa. „Fanúšikovia Harryho Pottera putujú do Londýna, aby navštívili miesta nakrúcania ich obľúbenej série. Milovníci Pána prsteňov cestujú na Nový Zéland, aby sa pokochali úžasnými scenériami Stredozeme. A fanúšikovia Hry o tróny mieria do Chorvátska, aby sa prešli po hradbách Kráľovho prístavu. Tieto miesta sa vďaka filmom a seriálom stávajú ikonickými a lákajú tisíce turistov z celého sveta,“ hovorí o novom trende Daniela Chovancová, hovorkyňa Kiwi.com. Set-jetting však nie je len o masovom turizme. Často vedie aj k objavovaniu menších, menej známych miest, ktoré sa vďaka filmu stávajú populárnymi. Pre miestne komunity to môže znamenať príležitosť na rozvoj turizmu a ekonomický rast. Dôležité však je, aby sa rozvoj turizmu dial udržateľným spôsobom, aby sa zachovala autenticita miest a chránila ich príroda a kultúra.


Aj Slováci už objavili čaro set-jettingu. „Počas našich ciest sme navštívili mnoho filmových a seriálových lokalít – v Španielsku, Chorvátsku a na Malte sme išli po stopách seriálu Hra o tróny, v Londýne na nástupište 9 ¾, v New Yorku k domu Priateľov a ikonickým lokáciám z filmu Sám doma, v Thajsku na Dicapriovu pláž či ostrov z Jamesa Bonda,” hovorí z vlastnej skúsenosti Ivana Lužinová, známa z cestovateľského blogu Lužinovci na tripe. „Priznávame, že film Vicky Cristina Barcelona nás motivoval navštíviť Barcelonu, no väčšinou je to naopak – vyberieme si destináciu a až potom hľadáme, čo vidieť. Ak tam nájdeme lokalitu z obľúbeného filmu či seriálu, neváhame.” Predĺžený víkend alebo exotickú dovolenku môžu na filmových miestach stráviť Slováci aj v tomto roku, stačí sa vybrať tam, kde sa odohrávali napríklad romantické žiadosti o ruku, rozhovory pri káve, veľké lúpeže či historické bitky z obľúbených filmov a seriálov.
Neapol a film Jedz, modli sa a miluj
Pizzeria L’Antica Pizzeria da Michele sa preslávila vďaka scéne, v ktorej si Julia Roberts vychutnávala pravú neapolskú pizzu. Pizzeria existuje už od roku 1870 a je známa svojou jednoduchou, ale dokonalou pizzou Margherita a Marinara. Atmosféra v nej je autentická a rušná, čo prispieva k jedinečnému zážitku. Pre mnohých gurmánov a filmových fanúšikov je návšteva povinnosťou, hoci ich čaká dlhšie čakanie.
Madrid a seriál Papierový dom
Španielska kráľovská mincovňa v Madride sa stala ikonickou vďaka seriálu Papierový dom, kde slúžila ako miesto pre veľkolepú lúpež. Exteriér mincovne sa veľmi podobá budove Španielskeho národného výskumného inštitútu, ktorý v seriáli poslúžil ako replika skutočnej budovy. Fanúšikovia seriálu sem prichádzajú, aby si urobili fotografie a pripomenuli si napínavé scény. Madrid ponúka aj ďalšie miesta spojené so seriálom, ako napríklad Plaza de Callao.
Škótsko a séria filmov o Harry Potterovi
Železničný viadukt Glenfinnan v Škótsku je obľúbeným miestom fanúšikov Harryho Pottera. Vo filme sa objavil, keď po ňom prechádzal Rokfortský expres. Turisti sem prichádzajú z celého sveta, aby na fotografii zachytili priamo moment prechodu vlaku. V okolí sa nachádza aj jazero Loch Shiel, ktoré vo filmoch slúžilo ako Rokfortské jazero.




Thajsko a seriál Biely lotos
Ideálnu kombináciu luxusu, exotiky a kultúry nájdu fanúšikovia v Thajsku, čo z neho robí perfektné miesto pre populárny seriál Biely Lotos. Tretia séria sa odohráva na ostrove Koh Samui, konkrétne v luxusnom rezorte Four Seasons Resort Koh Samui. Thajsko je aj populárnou destináciou aj cestovateľov zo Slovenska. Na tomto mieste môžu preskúmať historické chrámy, ochutnať vynikajúcu exotickú kuchyňu a relaxovať na nádherných plážach ako hrdinovia seriálu.
Tienistá stránka set-jettingu
Hoci prináša jedinečné zážitky, má aj svoju tienistú stránku. Ikonické miesta sa stávajú obeťou masového turizmu. Nadmerný počet návštevníkov môže poškodiť prírodu, miestne podniky sa často zameriavajú na turistov, čo vedie ku komercializácii. „Najčerstvejší zážitok máme z Maya Bay, ikonickej lokácie filmu Pláž na ostrovoch Phi Phi. Práve toto miesto zažilo tienistú stránku set- jettingu, kedy sa ho thajské autority rozhodli na 2 roky úplne zatvoriť, lebo tisíce turistov tam spôsobilo ekologickú katastrofu. Otvorili ju znovu až v roku 2022 s prísnymi pravidlami. Aktuálne v správach sledujeme, že aj tretia séria seriálu Biely lotos výrazne zvýšila turizmus v Thajsku na Koh Samui. Dúfame len, že turisti budú ohľaduplní a neponičia ďalší ostrov” dodáva Ivana Lužinová. V mnohých prípadoch však nový trend set-jetting oživil menej známe miesta, podporil miestne hospodárstvo, najmä malé podniky, kaviarne, reštaurácie a zvýšil povedomie domácich o kultúrnom dedičstve.
Foto: Kiwi