V sobotu 14. októbra v meste Sládkovičovo, okres Galanta bolo veselo.   Občania, veľkí i malí prišli, aby sa pokúsili vytvoriť ustanovujúci slovenský rekord v počte vyrezaných a rozsvietených tekvíc. 

Na trávniku futbalového štadióna nachystali viac ako 300 tekvíc a sviečok, viacerí záujemcovia si priniesli pekné tekvice aj zo svojich záhrad. Do vyrezávania sa pustili všetci bez rozdielu veku. Postupne sa na trávniku zapĺňal vyznačený erb mesta, na ktorom sú symboly Merkúrova palica, mesiac a hviezda. Rozmery tohto obrazca boli 6,3 x 7,4 m. Vyrezávalo sa od tretej poobede do 17,30. Po poukladaní tekvíc na trávu do tvaru erbu pozapaľovali v nich kahance. Medzi účastníkmi sa stupňovala radosť zo spoločného diela. Nadšené boli predovšetkým detí. Na svoje si prišli aj tí skôr narodení, ktorí pospomínali na mladosť, keď tekvice vyrezávali obyčajnými žabykláčmi. 

Treba zdôrazniť, že sa našli naozajstní tvorcovia, ktorí vyrezali do tekvice dokonca portréty ako napríklad Štefan Macek, ktorý organizátorom pomohol aj s vyznačením erbu na trávniku. Pán Miroslav zase doniesol so synom tekvicu na podstavci, znázorňovala pavúka s nohami. Obaja získali malé medaily Slovenské rekordy. Tesne pred 18. hodinou sa pristúpilo k oficiálnemu vyhodnoteniu rekordu. Poslanec mesta Sládkovičovo Koloman Hrdlica prevzal z rúk komisára certifikát za platný slovenský rekord a organizátorka akcie Andrea Mesárošová veľkú medailu – Slovenský rekordman. Počet vyrezaných  a rozsvietených tekvíc bol 310 kusov. Organizátorom bola vyjadrená aj pochvala za výbornú prípravu a realizáciu akcie. Naozaj každý, kto sa jej zúčastnil, odchádzal spokojný a odniesol si okrem tekvice aj milé spomienky na vydarené podujatie mesta. 

Text a foto: Igor Svítok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu