Už túto jeseň začne spoločnosť EcoCocon vo Voderadoch s modernou, vysoko automatizovanou, výrobou inovatívnych stenových panelov z prírodných materiálov.

Prírodné stavebné materiály sú medzi odborníkmi už dlho známe ako efektívna alternatíva tradičných materiálov. Bez možnosti škálovania však nachádzajú úspech iba na drobnom trhu eko nadšencov. Nová fabrika bude mať pri dvojzmennej prevádzke produkčnú kapacitu až 60 000 m2 stien ročne. Pre porovnanie, ročná kapacita prvej fabriky v Litve je 12 000 m2. Prvýkrát tak spoločnosť EcoCocon prinesie prírodné materiály na industriálnu škálu a umožní im vstup na širší trh. Fabrika je navyše výnimočná tým, že je sama postavená z dreveno-slamených panelov. Ukladá v sebe vyše 77 ton CO2,  nepotrebuje takmer žiadne kúrenie či klimatizáciu a na prevádzku bude využívať solárnu energiu. Testovacia výroba je plánovaná čoskoro – už na druhý štvrťrok.

Panely EcoCocon majú certifikát Cradle to Cradle, čo znamená, že po použití môžu byť bezpečne vrátené do prírody. Systém ako celok (vrátane vrstvy vzduchotesnej membrány, hlinenej omietky a drevovláknitej dosky) je certifikovaným komponentom pre pasívne domy. Passivhaus Standard je medzinárodne uznávaný nemecký štandard energetickej úspornosti.

Stavebný priemysel je zodpovedný za takmer 40 % globálnych emisií. Panely EcoCocon majú skutočný potenciál ovplyvniť priebeh klimatickej krízy a priniesť revolúciu v stavebníctve. Slama je z hľadiska udržateľnosti ideálnym stavebným materiálom. Je obnoviteľná, dostupná a vďaka fotosyntéze v sebe ukladá veľké množstvo CO2. S využitím moderných technológií prefabrikácie a viacsmerného lisovania sa slovenskej spoločnosti EcoCocon podarilo zdokonaliť jej izolačné vlastnosti a dosiahnuť mimoriadne hodnoty tepelného odporu. Stenový systém EcoCocon tak vytvára udržateľné, kvalitné a energeticky úsporné budovy a dokáže konkurovať tradičným syntetickým materiálom ako je betón či tehla. 

Spoločnosť EcoCocon je na trhu od roku 2008. Počas jej fungovania bolo postavených viac ako 400 slamených budov, s použitím takmer 50 000 m2 slamených panelov, ktoré v sebe uložili vyše 5,5 milióna kg CO2. Očakáva sa, že vďaka novej fabrike toto číslo rapídne vzrastie. Misiou spoločnosti je, aby sa slama a prírodné materiály stali štandardom v stavebnom priemysle. „Moja úloha bude dokončená, keď sa z jednej fabriky budem môcť presunúť do ďalšej na bicykli,” povedal na záver predstavenia fabriky Bjørn Kierulf, CEO, odborník na pasívne domy z prírodných materiálov. 

Foto: EcoCocon

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu