Naplánujte si výlety či dovolenku na severovýchod Slovenska
Napriek tomu, že pandémie koronavírusu zdá sa je už na ústupe, ešte sme, žiaľ, nevyhrali. Pre možné mutácie vírusu v zahraničí je stále bezpečnejšie dovolenkovať doma na Slovensku.
Naplánujte si rodinnú dovolenku na severovýchode a prejdite po stopách vojnovej histórie v okolí okresného mesta Svidník – všade tu zanechala stopy 1. i 2. svetová vojna hodné návštevy.
Nikde na Slovensku nie je toľko pamätníkov a pamätných miest na obe svetové vojny ako v okolí Dukly a Svidníka neďaleko od poľských hraníc. Všade sú udržiavané pomníky padlým, vojenské cintoríny, zákopy, opevnenia a v teréne rozmiestnená bojová technika. Nechýbajú ani múzeá a historické expozície. Spoznajte s deťmi kraj pod Duklou, kde sa v krvavých bojoch rodilo obnovené Československo, pri bojovej technike sa zamyslite nad históriou a pokochajte sa tunajšou nádhernou prírodou.
,,Teraz, po uvoľnení opatrení v súvislosti s koronavírusom, je ideálny čas na turistiku. Vhodným tipom, hlavne na rodinné výlety s deťmi, sú miesta bojov oboch svetových vojen na severovýchode Slovenska. Deti, ale aj dospelí si tu môžu doslova ohmatať tanky, delá, lietadlá a vojenskú techniku, nazrieť do bunkrov a zvrchu z rozhľadní sa pozrieť na bojiská, či vidieť miesta odpočinku tisícok mŕtvych. Všetko je to obklopené zachovanou prírodou s dobre značenými turistickými trasami. K dispozícii sú aj pamiatky UNESCO,“ pozýva na Svidnícko Radomír Jančošek, riaditeľ OOCR ,,ŠARIŠ“–Bardejov.
Dodáva, že Vojenské historické múzeum Piešťany (www.vhm.sk) sprístupnilo od 4. mája 2021 za dodržiavanie pandemických opatrení Centrálnu expozíciu Múzejného oddelenia VHM vo Svidníku. Sídli v budove, ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu. Expozícia podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie z roku 1944. V katastri obce Vyšný Komárnik, v ktorej tiež prebiehali kruté boje, si môžete kraj pod Duklou pozrieť aj z vyhliadkovej veže.
Po stopách 1. a 2. svetovej vojny pod Duklou
V lokalite Svidník – Dukla môžu záujemcovia absolvovať autom alebo autobusom netradičný dvojdňový výlet po stopách 1. a 2. svetovej vojny a navštíviť zaujímavé miesta bojov, pamätníky, pietne miesta, bunkre, pozorovateľne i pamiatky UNESCO na severovýchode Prešovského kraja.
Boj o Karpaty sa počas 1. svetovej vojny sústredil práve na územie krajného severovýchodu. V ťažkých prírodných podmienkach tu položili životy stovky vojakov znepriatelených strán (Slováci, Česi, Nemci, Rakúšania, Maďari, Rusi, Ukrajinci). Táto oblasť sa stala miestom utrpenia aj o 30 rokov neskôr, keď tu v roku 1944 prebiehala Karpatsko-duklianska operácia – jedna z najťažších vojenských operácií v horskom teréne počas 2. svetovej vojny.
Hlboký dojem na návštevníka iste zanechá Údolie smrti – komplex prírodného duklianskeho bojiska, ktoré sa nachádza medzi obcami Kapišová, Kružlová a Nižná Písaná. Prehliadka celého areálu ponúka možnosť priamo sa dotýkať vystavených zbraní, vchádzať do bunkrov, prechádzať sa na miestach, ktoré si vyžiadali životy tisícok vojakov. V obci Hunkovce je cintorín nemeckých vojakov z čias 2. svetovej vojny, na ktorom je pochovaných takmer 3 100 nemeckých vojakov, ktorí zahynuli počas Karpatsko-duklianskej operácie.
V priestore Duklianskeho priesmyku je možné vyjsť na vyhliadkovú vežu, z ktorej sa naskytne panoramatický výhľad na slovensko-poľské pomedzie, na ktorom sa odohrávali bojové operácie Karpatsko-duklianskej operácie.
Okrem vojenskej histórie si vo Svidníku návštevníci môžu pozrieť Múzeum ukrajinskej kultúry – skanzen. Na ploche 11 ha predstavuje kultúrno-historický, politický a sociálny vývoj Rusínov a Ukrajincov na Slovensku od najstarších čias po súčasnosť. Jednou z expozícií Múzea ukrajinskej kultúry je aj Galéria Dezidera Millyho. Predstavuje vývoj výtvarného umenia Rusínov a Ukrajincov od 16. storočia. O živote a kultúre etnika Lemkov, ktoré tu v Karpatoch žilo oddávna, sa zase dozviete, ak navštívite obec Zyndranowa a v nej Múzeum lemkovskej kultúry.
Pod Duklou v obci Ladomírová sa zase nachádza výnimočný gréckokatolícky drevený Chrám sv. Michala Archanjela z roku 1742. Patrí medzi najreprezentatívnejšie chrámy východného obradu na slovenskej strane Karpát a je zapísaný v zozname UNESCO. V Hunkovciach sa zase nachádza národná kultúrna pamiatka, drevený kostolík – Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky z konca 18. storočia. Niektoré vzácne ikony z neho sú uložené v jedinečnej Galérii ikon v Šarišskom múzeu v Bardejove.
Okolie Dukly a Svidníka poskytuje aj množstvo zaujímavých turistických trás. Medzi najnavštevovanejšie lokality patrí Lesopark Dukla Svidník, vrch Stavok (752 m n. m.), Rohuľa (595,6 m n. m.) a vrch Čierna hora (667,1 m n. m.) s rozhľadňou a altánkom. Pod vrchom sa nachádza pamätník obetiam prvej svetovej vojny. Vojenské cintoríny sú aj v okolitých dedinách Kurimka, Cernina, Mlynárovce a vo Svidníku.
Po celodennom výlete či túre krásnou prírodou si budete môcť (po ďalšom uvoľnení opatrení) oddýchnuť v modernom aquaparku a kúpalisku vo Svidníku.
www.svidnik.sk, www.dukladestination.com, www.visitbardejov.sk