Sprav zo sedenia za počítačom svoju kariéru: Do IT sektora patria aj baby

0
1231

Posledné mesiace ukázali, aký dôležitý je vplyv IT sektora na náš každodenný život. Dištančné vzdelávanie či práca z domu však nie sú jediné zručnosti, ktoré si z IT môžeme odniesť. Chceš niečo viac? Pokojne v tomto sektore môžeš nájsť svoje dobre platené miesto. 

Viac praxe, menej zaškoľovania

Výber kariéry sa vážnejšie láme na strednej škole, no ako ukazuje analýza vzdelávacích potrieb zrealizovaná v rámci projektu „Rekvalifikácia – cesta k zamestnaniu“, väčšine mladých ľudí, ktorí chcú pracovať v IT sektore, chýbajú znalosti. Najčastejšie ide o základy programovania, spracovania ochrany dát alebo štatistiky. „Praktické skúsenosti chýbajú,“ konštatuje odborník Stanislav Drga. „Rozdiel medzi požiadavkami zamestnávateľov na pozície v sektore a skúsenosťami študentov či samotnou výukou je priam tragická, “ pokračuje. Väčšina IT firiem musí svojich nových pracovníkov z radov absolventov ešte zaškoľovať, čo im prináša veľké finančné straty.

Nápomocný projekt (nielen) pre absolventov

Práve z dôvodu lepšej pripravenosti študentov na prax sa zamestnávatelia chcú podieľať na výučbe a vzťah k školám zintenzívniť. Zároveň tlačia na školy, aby vytvorili také študijné odbory, ktoré žiakov na prax pripravia lepšie. Ak ťa teda IT sektor zaujíma, práve vďaka projektu s názvom „Rekvalifikácia – cesta k zamestnaniu“, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje, sa naň budeš môcť lepšie pripraviť. „Konkrétne sa venujeme vybraným povolaniam v IKT sektore a v poľnohospodárstve, ktoré sú požadované zamestnávateľmi a tiež príprave vhodných kandidátov na tieto pracovné pozície,“ hovorí autor projektu a šéf Asociácie spoločností IT priemyslu Slavomír Terezka.

Žiadaný IT sektor

IT sektor je často považovaný za mužskú doménu, ale nie je to tak. Uplatnia sa v ňom aj dievčatá či ženy, samozrejme, s dostatočnými znalosťami. Počet zamestnancov v tejto oblasti stúpa a tí, ktorí prichádzajú do praxe, musia mať znalosti v štatistike, ochrane dát a zároveň mať aj všetky predpoklady na to, aby boli tímovým hráčom. Ako dodáva Slavomír Terezka, podľa vykonaného prieskumu sa až 74 percent žiakov v danej problematike nevie zorientovať. „Projekt „Rekvalifikácia – cesta k zamestnaniu“ reflektuje na jeden z najvážnejších problémov nášho regiónu a tým je pripravenosť alebo skôr nepripravenosť záujemcov na trh práce,“ hovorí. 

Zamestnaj sa aj ty!

Oslovuje ťa práca v IT? Tento projekt jednoznačným spôsobom dopomôže k zvýšeniu kvality a efektívnosti celoživotného vzdelávania, skvalitneniu pracovnej sily na trhu práce a celkovému zlepšeniu kvality života v regióne.  „Bude preškolených 200 osôb, z ktorých 190 absolventov získa alebo si zvýši kvalifikáciu. Zo štyroch partnerstiev so zamestnávateľmi uzavretých v rámci projektu budú min. 4 funkčné aj po 18 mesiacoch,“ dodáva zakladateľ projektu a ako príklad uvádza SPŠE na Hálovej 16 v Bratislave. V nej spolupracujú už so 70 zamestnávateľmi z daného segmentu a absolventi tak majú vyššie šance na uplatnenie sa v žiadanom IT sektore.

Projekt „Rekvalifikácia– cesta k zamestnaniu“ ITMS: 312011J706.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvojav rámci Operačného programu Ľudské zdroje. www.esf.gov.sk . www.minedu.sk

foto: Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu