Nad Zborovom, najväčšou obcou okresu Bardejov, sa oddávna týčia zrúcaniny hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Celé dlhé desaťročia sa však k jeho múrom nedalo priblížiť. Pre turistov z okolia bol síce odjakživa symbolom a neraz aj cieľom, ale k hradu sa dostali len najodvážnejší. Husto ho obrástali náletové kroviny a tradovalo sa i nebezpečenstvo hadov.
Zmena nastala až keď si obec Zborov založila v roku 2010 Občianske združenie na záchranu Zborovského hradu. Množstvo húževnatých nadšencov a dobrovoľníkov sa postaralo najprv o archeologický výskum a potom aj o jeho postupnú obnovu a záchranu. Pred pár rokmi postavili nad priekopou aj prístupový drevený most do vstupnej veže Zborovského hradu.
Dnes je majestátna zrúcanina hradu sprístupnená a je zaujímavým, jedinečným turistickým cieľom v regióne severovýchodného Slovenska. Je ideálnym miestom na výlety, stretnutia turistov, športovcov, návštevníkov a miestni tu organizujú rôzne spoločenské akcie. Obec Zborov je vzdialená od Bardejovských Kúpeľov iba 9 km. Kúpeľní hostia sa na hrad dostanú priamo z kúpeľov po turisticky nenáročnom okružnom náučnom chodníku.
Z histórie hradu Zborov
Je najsevernejšie položeným hradom na Slovensku. Založili ho asi koncom 13. storočia ako kráľovskú pohraničnú fortifikáciu s dôležitou vojenskou a administratívnou funkciou. Postupne sa vyvinul na pomerne rozsiahly a dobre opevnený hrad, ktorý bol v rukách viacerých významných šľachtických rodov (Cudarovci, Rozgoňovci, Tárcaiovci). Gašpar I. Šerédi, kapitán Horného Uhorska, dostal hrad od kráľa za zásluhy v boji proti Turkom. Kvôli tureckej hrozbe hrad prebudoval na renesančnú pevnosť s dvomi okruhmi hradieb. Približne v polovici 16. storočia si Šerédyovci v obci Zborov postavili aj ranorenesančný kaštieľ, ktorý sa, žiaľ, nezachoval. Následne tu takmer sto rokov sídlili Rákociovci. V Zborove sa narodil František I. Rákoci, otec grófa Františka II. Rákociho, ktorý viedol v rokoch 1703 až 1711 posledné protihabsburské povstanie. Počas vlastníctva Makovického panstva jeho rodinou bol hrad jedným z oporných sídiel povstalcov a zostal ním až do takzvaného Satmárskeho mieru (1711), keď ho na príkaz panovníka zbúrali. Odvtedy existuje len ako zrúcanina.
Obec Zborov bola dejiskom tvrdých bojov nielen v stredoveku, ale aj počas 1. a 2. svetovej vojny. Nachádzajú sa tu dva veľké vojenské cintoríny.
Hradný kopec bol už v r. 1926 vyhlásený za chránenú oblasť a jeho ochrana bola rozšírená v roku 1950 vyhlásením za štátnu prírodnú rezerváciu. Ochrana sa zameriava najmä na vzácne niekoľkostoročné jedince duba letného vysadeného pozdĺž prístupovej cesty na hrad.
Pripravila: Anna Pecúchová
Foto: Vladimír Kaminský a Ján Štovko