Veľká medzinárodná filmová párty v Trnave sa blíži

0
235
filmová párty June Film Fest v Trnave

Ak ešte premýšľate, ako stráviť čas od 5. do 9. júna, určite sa príďte kultúrne vyžiť do Trnavy. Tá sa stane dejiskom premiérovej filmovej slávnosti – June Film Fest. Podľa Daniela Dangla, riaditeľa a producenta pripravovaného podujatia, divákov zaujme nielen kinematografickou tvorbou, ale aj pestrým sprievodným programom, ktorý ozdobia osobnosti, zaujímavé témy, kvalitná hudba a zábava v jednom.

Ponuková dramaturgia je rozdelená do piatich programových sekcií, v rámci ktorých je pripravených 27 kinofilmov, 5 televíznych seriálov a 6 krátkych filmov z produkcie VŠMU. „Musím úprimne povedať, že to bola celkom veľká výzva nielen vybrať, ale aj dohodnúť zaujímavé filmy pre nový festival. Som rád, že v Trnave uvidia diváci takmer tridsať filmov, z toho 20 bude mať slovenskú premiéru, a takisto sa teším z pilotných častí nových seriálov. Malý príbeh sám o sebe je úvodný film Roxy, ktorý má síce copyright ešte z roku 2022, ale prakticky ostal neznámy, keďže až tento rok sa dostal do menšinovej distribúcie v Nemecku. Ide o čiernu komédiu, kedy jednému celkom obyčajnému taxikárovi doslova zmení život náhodné stretnutie s gruzínskou rodinou, ktorá žije v obavách o svoj život,“ uviedol Peter Nágel, programový riaditeľ June Film Fest.

Programové sekcie

Prvý dotyk: Medzinárodná súťaž prvých hraných filmov.

Divácke hity: Navštevované a oceňované filmy v krajinách svojho pôvodu.

Paralelný pohľad: Pozoruhodné snímky artovej scény.

Slovenská a česká voľba: Vybraná vzorka hraných i televíznych filmov.

Aký seriál?: Pilotné novinky pripravovaných seriálov.

Konkrétny výber projekcií je zverejnený aj na stránke www.juff.sk. Tie sa spolu so sprievodným programom uskutočnia v trnavskom Kine Hviezda, Divadle Jána Palárika, Malom Berlíne, na Trojičnom námestí a v mestskom Amfiteátri. Priestor dostanú v rámci špeciálneho bloku aj najlepšie študentské snímky VŠMU za posledné dva roky. Vďaka nim sa divákom predstavia mladé a nádejné talenty slovenskej kinematografie v hranom, dokumentárnom aj animovanom filme.

V jednom z filmov, ktorý sa bude premietať na June Film Fest (JuFF), účinkuje aj mladá herečka a aktuálna držiteľka ocenenia Slnko v sieti za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe – Dana Droppová. Tá sa tento rok zhostí výnimočnej role, a to otvorenia brán festivalu spolu s organizátormi. Navyše ako špeciálna hostka bude mať neprehliadnuteľnú rolu aj na úvodnom ceremoniáli. „Kedže sa festival venuje aj téme udržateľnosti a recyklácii, v téme oceňovaní sme sa rozhodli nerecyklovať, ale hľadať  a zviditeľniť významné talenty a prísľuby nielen slovenskej kinematografie. Stelesnili sme to do niečoho, čo vnímame ako ešte významnejšie, ako festivalovú sošku/ocenenie. Našli sme si nášho festivalového ambasádora. Ten nám pomôže úspešne rozbehnúť prvý ročník festivalu. Je to nový zážitok, nová tvár. Danka Droppová, nielenže zaslúžená držiteľka hereckej ceny Slnko v sieti, ale aj energická podporovateľka ešte mladšej generácie. Účinkujúca v študentských projektoch VŠMU, je hnacím motorom trnavskej divadelnej scény. Takýto  tútor je významným pomocníkom pre štart festivalovej novinky, niečoho, spontánneho, čo zvýrazní nové možnosti filmového zážitku a zábavy,“ objasnil Michal Ruttkay, výkonný riaditeľ JuFF.

filmová párty June Film Fest v Trnave

Industry program

Domáci a zahraniční profesionáli sa podelia o svojepoznatky počas unikátneho Industry programu, ktorý je rozdelený do troch dní. Kino-distribučný štvrtok bude patriť hodnotným diskusiám zástupcov spoločností Bontonfilm, Continental Film, Film Europe a In Film. Eco-enviromentálny piatok zas otvorí témy ako sú šetrná výroba či podpora ochrany prírody vo filme. JuFF chce upriamiť pozornosť na horúce spoločenské témy z oblastí ESG, o ktorých dôležitosti je presvedčený aj generálny partner festivalu. „Ochrana životného prostredia, sociálna zodpovednosť a udržateľné podnikanie patria v súčasnosti k aktuálnym spoločenským témam. Veolia ako líder ekologickej transformácie k nim pristupuje zodpovedne a sú kľúčovou súčasťou našich podnikateľských aktivít na celom svete. Som preto rád, že aj filmový festival June Film Fest ich zaradil do svojho programu a návštevníkom určite prinesie zaujímavý pohľad na to, ako filmový priemysel  pristupuje k ich riešeniu,“ vysvetlil Peter Dobrý, generálny riaditeľ skupiny Veolia Energia Slovensko. Záverom Industry programu je Seriálová sobota, keď sa predstavia seriálové novinky zo Slovenska, Česka a Maďarska.

Sprievodný program

JuFF chce byť atraktívny naprieč generáciami, preto ponúkne návštevníkom široké spektrum doplnkových aktivít. Piatkový podvečer bude patriť humoru a intelektu pod taktovkou česko-slovenských umelcov, predstavenie diváci poznajú aj z obrazoviek TV ako obľúbenú Partičku. Počas sobotňajšieho večera zas vystúpi legendárna slovenská skupina IMT Smile. K správnej festivalovej nálade prispejú aj dídžeji z Nu Spiritu. Nový deň môže každý odštartovať po svojom. Buď populárnou rozcvičkou pod vedením Borisa Prekopa Valihoru alebo rovno rannou diskotékou, o ktorú sa postará koncept Morning disco by Otto. Návštevníci budú mať možnosť stretnúť sa aj so známymi osobnosťami slovenského a českého spoločenského života. Účasť prisľúbili aj Karel Roden, Jan Svěrák, Anna Polívková, Adela Vinczeová, Dominika Kavaschová, Marián Čekovský, Michal Suchánek či Jakub Kohák.

Značka Campari nadväzuje na svoju bohatú históriu spojenú s filmovými legendami. Rovnako, ako v Cannes a Karlových Varoch, sa tento rok stala oficiálnym partnerom prvého ročníka medzinárodného festivalu JUNE FILM FEST v Trnave. Okrem komunikačných možností spojenia s festivalom, značka pripravila štýlový BAR CAMPARI, v ktorom sa bude konať každý večer nezabudnuteľná JuFF & Campari Night„Našou ambíciou je predstaviť návštevníkom festivalu ikonickú značku Campari tak, ako ju poznáme z podobných podujatí konajúcich sa v zahraničí – štýlovo, autenticky a inšpiratívne, pretože je symbolom vášnivého talianskeho štýlu a jeho dokonalosti,“ uviedla Lea Turzíková, brand managerka ULTRA PREMIUM BRANDS, lokálneho distribútora značky Campari v CZ & SK.  Vstupenky na festival si záujemcovia môžu zakúpiť cez portál www.juff.sk, kde nájdete aj všetky potrebné informácie.

Foto: JuFF

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu