Novinkou Moje Slovensko zavŕšil svetoznámy fotograf Filip Kulisev už tucet svojich publikácií. Knihu do života nedávno uviedol český herec Jaroslav Dušek. Po šiestich rokoch fotografovania a nakrúcania Slovenska prináša autor netradičné pohľady na rodnú krajinu z rôznych uhlov a výšok. Mnohé zábery z vtáčej perspektívy ukazujú krásy, ktoré môžeme pri pohľade zo zeme ľahko prehliadnuť. 

2022

„V posledných rokoch sa túlam našou krajinou čoraz častejšie a objavujem jej krásy aj z výšky. Dron mi pomohol nájsť také pohľady a zákutia, o ktorých som stojac na pevnej zemi ani netušil. Na Slovensku nachádzam rovnako krásne, no menej známe miesta ako inde na svete. Farebné more ďateliny purpurovej pri Lipovej v ničom nezaostáva za krásami levanduľových polí v Provensalsku. Roháče a Kriváň sa na hladine pokojnej Liptovskej Mary odrážajú rovnako neopakovateľne ako Mt. Denali vo vodách Aljašských jazier,“ uviedol Filip Kulisev pri príležitosti predstavenia jeho najnovšej knihy v Dome kultúry Zrkadlový Háj v Bratislave. Publikáciu do života uviedol známy český herec a nadšený cestovateľ Jaroslav Dušek. Pokrstil ju Šraneckým pieskom zo „slovenskej púšte“ na Záhorí. „S Filipom a Zuzkou som zažil krásne aj vtipné chvíle nielen na Aljaške, kde sme sa vďaka cestovateľovi Jirkovi Kolbabovi  pred rokmi po prvý raz stretli. Zažívam ich s nimi vždy, keď sa opäť vidíme. Priebežne udržujeme toto česko-slovenské priateľstvo na diaľku,“ konštatoval Jaroslav Dušek.

Viac ako štyristo hostí si na podujatí, ktoré moderoval Peter Sklár, mohlo pozrieť aj sprievodný film Moje Slovensko a tiež divadelné predstavenie Jaroslava Dušeka Štyri dohody na motívy starej múdrosti indiánskeho kmeňa Toltékov. 

Novinka Moje Slovensko zároveň vychádza aj v anglickej verzii My Slovakia a v limitovanej verzii aj v exkluzívnej kazete s vloženou fotografiou a filmom o Slovensku.

Fotograf a cestovateľ Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP, patrí k svetovej špičke v oblasti fotografovania prírody a krajiny. Počas dvoch desaťročí tvorby absolvoval viac ako 200 individuálnych výstav na Slovensku a v zahraničí. Za svoje práce získal viacero prestížnych medzinárodných cien. Medzi ne patrí najvyššie európske ocenenie pre profesionálnych fotografov Master QEP (Qualified European Professional Photographer), ako aj najvyššie ocenenie, certifikát a titul Fellowship (FBIPP) od Britského inštitútu profesionálnych fotografov (BIPP). Za rok 2012 sa stal Európskym profesionálnym fotografom roka v kategórii príroda, v roku 2020 držiteľom zlatej kamery a Európskym profesionálnym fotografom roka v kategórii Dron (FEP European Drone Golden Camera Award). Je autorom dvanástich kníh, ktoré približujú krásu a unikátnosť prírody na našej planéte. Svojou tvorbou chce podporiť ochranu biodiverzity a prírodného bohatstva našej planéty pre ďalšie generácie.

 Filip Kulisev je tiež zakladateľom Asociácie profesionálnych fotografov SR (APFSR). 

Foto: Peter Vlkovič © 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu