Výživové doplnky, športová výživa a najlepšie cvičenia na spaľovanie tukov, ktoré vám pomôžu rýchlo dosiahnuť želané výsledky

0
198
výživové doplnky

Existujú cviky, ktoré spaľujú viac kalórií ako iné? K vysnívanej postave môžu pomôcť aj špeciálne vybrané doplnky stravy a ľ samozrejme, aj vhodná športová strava.

Športová výživa nám môže pomôcť v úsilí o dosiahnutie vysnívanej postavy. Ak súčasne s ňou budeme používať aj vybrané výživové doplnky, napríklad proteíny, naše telo bude mať viac bielkovín a lepšie si udrží ťažko nadobudnutú svalovú hmotu. Môžeme siahnuť po klasike, ako sú proteíny CFM, ale môžeme vyskúšať aj vegánske proteíny v lahodných smoothies alebo si po tréningu vychutnať horkú chuť hydroproteínov. Okrem toho môžeme využiť rozvetvené aminokyseliny BCAA alebo kreatín, ktoré zabezpečujú lepší prenos energie do svalov a môžu nám pomôcť lepšie udržať silu. Nech si však vyberieme akékoľvek doplnky, bez správneho cvičenia a stravy to nepôjde.

Asi tušíte, že nie je cvičenie ako cvičenie. Nie každé cvičenie nám pomôže spáliť viac kalórií. Ak budeme robiť ťažké mŕtve ťahy, drepy, spálime viac kalórií, ako keď budeme robiť drepy alebo bicepsovú pumpu. Väčšinou však nejde ani tak o cviky, ako o celkovú koncepciu cvičenia a plánovanie.

Cvičenie s činkami

Tréning ťažkých, komplexných cvikov, ktoré zapájajú viac svalov, spaľuje viac kalórií ako izolované cviky (ktoré majú v tréningu tiež svoje miesto). Navyše tréning s ťažkými váhami naštartuje metabolizmus a pomáha lepšie spaľovať tuky, aj keď práve necvičíme. Navyše, čím viac svalov máme, tým viac potravy spotrebujeme na ich udržanie a menej jej prejde na tuk. V metabolizme budú oveľa rýchlejšie a ako bonus získame silnejšie kosti, pevnejšie väzy, šľachy, ktoré majú tendenciu s vekom chradnúť. Prečo do svojho repertoáru nezaradiť mŕtve ťahy, drepy a ich variácie, tlaky alebo zhyb? Určite si všimnete rozdiel.

Kettlebelly

Hitom posledných rokov sú kettlebelly. Siláci ich používajú už viac ako sto rokov. Môžu sa používať na silový tréning alebo železné kardio. Cviky ako švihy, tlaky či turecké zdvihy sú skvelé na otestovanie našej sily alebo aeróbnej kapacity a nebudeme ich ľutovať.

výživové doplnky

Chôdza a indiánsky beh

Ak máte nadváhu alebo ste skôr starší, možno bude lepšie začať chôdzou. Nebude prebiehať spaľovanie tuku zázračne rýchlo, ale dokonale pripraví telo a budete môcť prejsť na ďalšiu úroveň, a tou je beh. Beh je jednou z najprirodzenejších aktivít, a ak vám to spočiatku nejde, môžete ho skombinovať s indiánskym behom, pri ktorom bežíte a hneď ako nemôžete, pomaly prejdete na chôdzu, upokojíte sa, vydýchate a hneď potom môžete opäť behať. Postupne skracujete intervaly chôdze a výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Šprinty

 Ak si kĺby, svaly a šľachy zvykli, môžeme vyskúšať šprinty. Na začiatok môžeme začať so šprintmi do kopca, ktoré sú menej náročné na techniku a nepredstavujú veľké riziko zranenia. Dobre sa rozbehneme a potom sa pokúsime o maximálne 10 – 15 šprintov, po ktorých nasledujú 2 – 3 minúty odpočinku. Zopakujeme to niekoľkokrát a hoci to na papieri môže vyzerať jednoducho, práve sme absolvovali tréning HIIT (vysokointenzívny intervalový tréning), ktorý je jedným z najúčinnejších spôsobov chudnutia.

Plávanie

Je tiež jednou z veľmi prirodzených aktivít, ktorá je navyše prakticky nenáročná na kĺby a dá sa vykonávať v každom veku.  

Bojové športy

Bojové športy sa môžu pochváliť prakticky najväčším množstvom kalórií spálených počas tréningu a vysokou fyzickou náročnosťou. Či už vyskúšame box, ju jitsu alebo MMA, bude ťažké neschudnúť.

Pripravil: Dalibor Kravarík
Foto: unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu